Hlavní navigace

Důvěra v ekonomiku mírně roste

24. 10. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Důvěra v ekonomiku v říjnu mírně vzrostla. A to i přesto, že v Evropě se ekonomická nálada mírně kazí. Například index nákupních manažerů v Německu klesá a nejistota nejen díky tomu roste.

Přesto, ekonomická nálada v Česku se zlepšuje, a to hlavně za pomoci spotřebitelů.

skoleni_27_5

Podnikatelé vidí situaci jen mírně hůře. Jejich celkový index klesl ze 12 bodů na 11,5 bodu. Pokles přišel ve třech segmentech – službách, průmyslu a stavebnictví. V průmyslu je největší bariérou stále nedostatečná poptávka, i když i zde se situace postupně zlepšuje. Naopak roste počet podniků, které v průmyslu tvrdí, že již nejsou žádné bariéry růstu. Důvod pro mírný pokles je horší očekávání výrobní činnosti pro další tři měsíce, a také mírné zhoršení ekonomické situace. Přesto je situace v průmyslu dobrá, a dnešní pokles není zásadní. V meziročním srovnání je totiž situace stále lepší, a podniky vidí situaci optimističtěji než před rokem.

Výrazně lépe vidí situaci spotřebitelé. Jejich důvěra v ekonomiku vzrostla z mínus 5,8 bodu na mínus 2 body. Je to extrémně dobrá hodnota a prakticky od doby začátku krize v roce 2008 nebyla tak vysoká důvěra spotřebitelů v ekonomiku. Mezi faktory, které dávají spotřebitelům optimismus do žil je například nižší obava z nezaměstnanosti. Lidé více věří ekonomice a tomu, že bude vytvářet pracovní místa. Nyní je potřeba, aby se tento optimismus přesunul i do jejich chování. Tedy aby svou spotřebou podpořili ekonomiku, a pomohli ji v růstu. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).