Hlavní navigace

Důvěra v ekonomice lehce poklesla

24. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zatímco v podnikatelském sektoru přinesl začátek prázdnin mírný pokles důvěry, spotřebitelé jsou opět optimističtější.

Aktuální pokles důvěry není nijak dramatický a neznamená obrat dosavadního pozitivního trendu ekonomiky. 

Pokles podnikatelské důvěry jde na vrub především průmyslu, kde i tak zůstává nálada velmi dobrá, zásoba zakázek je velmi solidní. Přesto očekávání na příští měsíce nejsou až tak vysoká, jako byla ještě nedávno. Důvodem je nejspíš fakt, že je jen velmi obtížné udržet silné tempo růstu, kterého průmysl dosahoval v první polovině roku, zvláště když poptávka se stále ještě dostatečně nezotavila. 

Ve stavebnictví se toho navzdory mírnému růstu optimismu příliš nezměnilo. Stále chybí zakázky, a tak důvěra stavebních firem zůstává extrémně slabá, i když je přece jen vyšší než loni. 

FIN21

Optimističtěji se na vývoj ekonomiky dívají spotřebitelé. Obávají se sice dalšího vývoje, ale už se tolik nebojí o práci. Nepochybně vnímají, že se jejich finanční situace letos vyvíjí lépe než loni. Ať již z titulu vyšších mezd, nižší nezaměstnanosti, nebo alespoň proto, že platí citelně méně za energie. 

Vývoj nálady v ekonomice naznačuje její dobrou kondici, i když asi nelze znovu očekávat tak silný výsledek jako v úvodu roku. Bariérou pro další růst nálady i HDP zůstává poptávka, která se jen pozvolna dostává do kondice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).