Při dnešním chaotickém tempu a způsobu života se málokdo dožije důchodu. ODS má dobře vymyšlené - zvýší hranici odchodu do důchodu a tak ti, co by se teoreticky aspoň nějakého důchodu dožili, budou muset ještě pracovat a tak se tedy důchodu opět nedožjí.
je mi celkem jedno, zda mi bude důchod vyplácen z daní jiných občanů či z nějakého fondu. Ale nelze donekonečna navyšovat platby občana. Za socialismu stačily jedny daně a z něch se platilo, co bylo třeba. Pak daně nestačily, tak se zavedlo zdravotní a sociální. Je to málo, tak ať si lidé platí penzijní připojištění. A i to bude brzy málo, tak ať lidé platí školné. A bude dále následovat? Dálniční známky i pro chodce?
Pokud by se z důchodů neporcoval medvěd a nebyly hrazeny další, nekonečné díry, nemusely by se navyšovat odovody. Občan nemá nikde záruku, že až dojde k hromadnějšímu vyplácení penzí, že fondy neřeknou: došly nám peníze, které tam lidé 20 let platili, nemáme z čeho vyplácet.
Pokud vezmu průměrnou úložku na penzijko 500 CZK, tak tyto peníze sice budou zhodnoceny, ale provoz fondu a inflace z nich opět mnoho ukrojí, takže budu sice pobírat např. 5000 měsíčně, ale oněch 5000 bude znament dnešních 500 (nebudou-li už eura). Fondy slibují po X letech miliony na účtu, ale co za ty miliony pořídím?
ČR se prý zavázala, že příjmy důchodců neklesnou pod určitou hranici výdělku pracujícího člověka. A máme starosti se do toho vejít, takže ODS by z toho ráda vycouvala, aby důchodci mohli brát ještě méně, než je zdrávo. Pokud totiž vydíte důchodce u nás, jak sotva přežívají a zvláště je-li jen jeden, má problémy, když se mu rozbije telka nebo lednička - a naopak na západě, jak cestují, jezdí auty, neobracejí každé euro, zda si za něj pořídí kopeček zmrzliny nebo raději zajde k lékaři - jsou to propastné rozdíly.
... bohužel nejde než souhlasit a snad ještě doplnit - autor tohoto příspěvku zapomněl ještě na další státní špeky jak si od občanů brát víc (DPH, příspěvek na podporu zaměstnaností, ekologická daň ale i drastické zvyšování již zavedených spotřebních daní (domovní, aj.) a přitom vracet zpět občanu a poplatníkovi čím dál méně. Inu, slavná EU, NATO a mnohé jiné instituce něco stojí ...
Ale samozřejmě, že lze nesouhlasit.
Kolik byly daně a daňová sazba za socialismu, že se z nich mohlo všechno platit ? Po revoluci šly daně strmě dolů, ale zavedlo se SaZ pojištění. Nic jiného, než změna struktury a mírný pokles daní. Za socialismu nebyla DPH, ale daň z obratu, což pro běžného občana vychází nastejno - nezáleží na tom, jak se to jmenuje, ale kolik zaplatíme.
Dnes je to NATO, EU, tenkrát to byla Varšavská smlouva a RVHP.
A potom, co jsme si za ten slavný čistý plat za socialismu mohli koupit ? Skoro nic, a pokud ano, tak bylo potřeba do ceny započítat i úplatek.
Děkuji pěkně, to mám radši ten nynější režim - i s jeho lumpárnami.
Tak například jsme si mohli koupit (ti co nedostali byt státní) družstevní byt. Za deset průměrných platů družstevní králíkárnu 4+1!!! My jsme za ni zaplatili necelých třicet tisíc. Dnes za tuto stejnou a navíc starou 25 let zaplatíš stonásobek průměrného platu - tj. 2.000.000 Kč. (Vycházím ze statistickým údajů -který uvádí, že průměrný plat je dnes 20.000 Kč.)
Kde pořád berete plat 20.000 Kč, já jsem z jižní moravy plat mám 11.000 Kč čistého, z toho živím 15-letého syna, manželka se snaží poctivě podnikat, některé měsíce po zaplacení všech výdajů nemá skoro žádný příjem a musíme taky vyžít. Neznám nikoho ani ze svých sousedů a známých, že by měl takový plat. Za mého mládí se říkávalo,že statistika je správný součet nesprávných čísel a to platí podle mě i dnes.
Nenechte se vydráždit. To je jen špatné pochopení pojmů ze strany novinářů. Mnohem větší vypovídají schopnost mají údaje o mediánech a zároveň o mediánech v regionech. Následně je důležité také sledovat tato čísla v kontextu životních nákladů v regionech.
Mohli koupit? No, já na družstevní byt čekal v pořadníku 30 let, pak jsem to zrušil. Ale možná za přísliušný úplatek v hodnotě desetinásobku ceny bytu vhodné osobě bych ho mohl "koupit" okamžitě, ale na to jsem opravdu neměl.
U rodičů (přihlásili mě do družstva, když jsem se narodil). A teď sice na byt nemám (a ani ho vlastnit nechci), ale můžu si kdykoliv najít takový nájem který mi vyhovuje a který jsem schopen zaplatit.
Takže nyní nastává celokapitalistická krize, takže budete schopen zaplatit místo někde pod mostem nebo šachtu u parovodu. I za tyhle místa se bude v přetržené ekonomice při krizi platit...
Souhlas - ale k penzijku - nesouhlas.
Inflace, že se promítne do fondu?! To slyším poprvé, možná nemám dostatečné info - každopádně toto si zjistím.
Ale co jsem chtěla říct, lepší spořit do penzijního fondu, než nechávat peníze "zhodnocovat" na běžném bankovním účtě - nesmysl.
Dále je tu ještě možnost začít víc investovat stejnou částku jako doteď efektivněji a tím získat víc.
Každopádně ten, kdo spoléhá stát žije v krásném růžovém snu.
Své stáří si chci užít, přece je to další etapa života. Ale to si lidé mnohdy neuvědomují :)
Podtrženo, sečteno - ať už je tu důchodová reforma a ať začnou lidé více myslet na sebe do budoucna, jinak budou plakat.. Sami nad sebou a svou hrdostí..
Musím se smát některým názorům. Třeba "důchodu se nedožijeme" - ten kdo si to dá do hlavy, tak se ho nedožije. Já státu nevěřím a proto se starám sám. A to by měl asi dělat každý. Kdy půjdem do důchodu ? Ví to vůbec někdo ? V 65,68,72 a nebo v 75 letech ? Na kom to záleží, kdy přestanu pracovat. Ano, na mě až na to budu mít. Tak co třeba v 55 letech. To by nebylo špatné. Ale musím se starat Já sám a nikdo jiný a to si spousta lidí neuvědomuje, že si dobu kdy přestane pracovat, může ovlivnit sám.