Hlavní navigace

Dubnová statistika průmyslu se vydařila

7. 6. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dubnová statistika byla pozitivně ovlivněna jedním pracovním dnem navíc oproti stejnému loňskému měsíci.

Pokud údaje očistíme o tento vliv, průmyslová výroba klesla o 3,4 % y/y, ve srovnání s březnem pak byla nižší o 0,7 % (sa). Je tedy předčasné hovořit o tom, že se situace v průmyslu začíná radikálněji zlepšovat.

legislativni_zmeny_21

Na druhou stranu dílčí statistiky z průmyslu vyzněly o něco optimističtěji. Tržby z průmyslové činnosti v dubnu meziročně vzrostly o 3,5 %, a to díky těm z přímého vývozu průmyslových podniků, které zaznamenaly vzestup o 8,9 %. Tuzemské tržby naopak klesly o 1,9 %. Vývoj nových zakázek navázal na relativně slušné údaje z března a v dubnu se již dokonce meziročně zvýšily o 5,8 %. Zakázky ze zahraničí byly vyšší o 8,8 %, z tuzemska zaznamenaly nepatrný vzestup o 0,5 %.

Vzhledem k dílčím údajům se výhled pro nadcházející měsíce zdá být o něco optimističtější, přesto je však na místě velká opatrnost. Z českého pohledu je varující zejména klesající trend registrací aut v Německu i v EMU jako celku. Na druhou stranu dubnové objednávky ukázaly na největší příspěvek právě z odvětví výroby motorových vozidel, které vzrostly o 7,6 %. Včerejší německé objednávky za celý průmysl ale tento obrázek příliš nepodporuje, když zklamaly výraznějším propadem. Ukazuje se, že jednotlivé statistiky přinášejí smíšené signály, a je zapotřebí vyčkat na další údaje, zda podpoří zlepšující se trendy v českém průmyslu. Nicméně do karet by mu měla hrát slabší koruna vůči euru. V celoročním vyjádření nadále očekáváme pokles, a to o 1,2 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).