Vlákno názorů k článku Drahý živnostenský list od Věra - nejenom na zaměstnance, ale také na zaměstnavatele. Jak...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 11. 2004 0:59

    Věra (neregistrovaný)
    nejenom na zaměstnance, ale také na zaměstnavatele. Jak je to možné? Jednoduše:
    Odovdy na sociální pojištění - zaměstnavatel a zaměstnanec dohromady - 26% + 8% = 34%
    Odvody na zdravotní pojištění - zaměstnanec a zaměstnavatel dohromady - 9% + 4,5% = 13,5%
    celkem odvody = 34%+13,5%=47,5%
    Dosud odváděla OSVČ na sociální pojištění 35% a na zdravotní pojištění 13,5%, tedy celkem 48,5%. Je to o 1% více, než zaměstnanec se zaměstnavatelem dohromady, ale údajně podle ministra Škromacha a pana Špidly podvádějí a musí tedy od roku 2004 odvádět:
    na sociální pojištění 40% a na zdravotní pojištění dalších 40%, tedy celkem 80% a to u zdravotního pojištění je částka, ze které se počítá pojištění vyšší, ačkoliv průměrná mzda celostátně daná vyšší není - tohle si vymyslelo ministerstva zdravotnictví! Navrch k tomu musí každá OSVČ zaplatit povinně minimální daň, i kdyby byla ve ztrátě. Jak k tomu přijde OSVČ, když ani mnozí zaměstnanci neplatí daně,protože mají hodně odčitatelných položek, o velkých společnostech ani nemluvě!!!!! Od roku 2005 to bude 45% + 45% tedy celkem 90% a od roku 2006 má OSVČ odvádět 50% + 50% tedy celkem 100%. Tyto srážky jsou neskutečné, zvláště když si vezmu, že spousta lidí zde pracuje na černo, tedy neplatí ani sociální, ani zdravotní pojištění, natož potom daně a ještě pobírá sociální dávky. Kde berou zaměstnavatelé na takovéto černé výdaje, je pro mne záhadou, ale faktem zůstává a je, že OSVČ jsou první obětí vlády ČSSD a celé koalice a další oběti, jako jsou děti - snížení odčitatelné položky z cca 23520,-Kč na 6000,-Kč za rok je nehorázní drzost ministra financí Sobotky, nenavýšení důchodů starobním důchodcům a invalidům, ale navýšení platů, odchodného a měsíčních rent policajtům je drzost celé vlády, ČSSD a koalice dohromady. Obětí bude ještě hodně, je jen otázkou, jak dlouho si to občané nechají líbit. Dnes stojí před hotovou věcí, že zaplatí za ČSSD dluh ČEPRA, který je podvodem ve výši 2,5miliardy Kč. A to je tedy onen modrý dlouhý tunel, který pan Gross otevřel těsně před volbami!!!!
  • 11. 11. 2004 9:03

    Docent (neregistrovaný)
    U dětí nejde o snížení odečitatelné položky, ale o její zrušení. Takže prezentace některých pisálků "Vláda snížila rodinám s dětmi daně" je pustá demagogie. Vláda naopak daně zvýšila, a to dost podstatně. Místo nižších daní dostanou (snad) lidé v následujícím roce částku 6.000,- Kč na dítě. Takže při zatím nejobvyklejší rodině se 2 dětmi vydělají lidé v 15% daňovém pásmu (tedy vesměs s nižší kvalifikací), pár stovek vydělají ve 20%, u 25% už pár stovek ztratí a u 32% už ztratí přes 4 kKč :-(.
  • 2. 12. 2004 12:56

    Jarda Carda (neregistrovaný)
    Dovolil bych si polemizovat s tvrzením, že zaměstnanci jsou na tom podstatně lépe v porovnání s OSVČ. Zaměstnanec si může snížit základ daně o několik položek dle své rodinné a sociální situace. OSVČ si však MŮŽE (ale taky nemusí) snížit základ daně o kde co - záleží pouze na tom, co všechno dokáže před FÚ obhájit. Pokud bych své zaměstnání vykonával jako OSVČ, snížil bych si základ své daně o celoroční předplatné na hromadnou dopravu (musím se přeci nějak dostat do kanceláře), několik služebních jízd vlastním automobilem do měsíce, ošacení (firemní kultura je firemní kultura), hovory z mobilního telefonu (samozřejmě pouze s firemního telefonního čísla), náklady spojené s udržením počítače v provozu a připojením k internetu, do jisté částky samozřejmě také pohoštění (pracovní obědy za účelem dosažení dalších kontraktů / vyšších tržeb), různé kancelářské potřeby a další pracovní pomůcky. Sumárně odhaduji snížení základu daně o cca 100.000 / rok. Výsledný rozdíl mi pak dá cca 20.000 úsporu na daních. A TO SE VYPLATÍ :-)
  • 6. 12. 2004 21:23

    Petr (neregistrovaný)
    Máte zkreslené představy.

    Před FÚ NEOBHÁJÍTE: předplatné na hromadnou dopravu, ani žádnou jinou cestu do práce či z práce; služební jízdy musíte mít podloženy tím, že jste jel ke klientovi a vykonával tam práci; ošacení ani omylem, leda tak jednou za rok montérky; a jídlo taky ani omylem.

    Takže toho moc nezbude. Nějakej ten telefon, pokud dokážete FÚ vysvětlit z čeho žijete, když protelefonujete víc než vyděláte. Jednou za pár let si dáte do nákladů počítač. Pár stovek za připojení k internetu. A sem tam nějakou tužku a papír.
  • 17. 12. 2004 23:04

    Nicol (neregistrovaný)
    Ty jsi ale debil.Je vidět že jsi zaměstnanec a neneseš veškeré náklady spojené s tím aby jsi vydělal. Přála bych ti,aby tě firma vzala na živnostenský list a dala ti najezdit denně minimálně se svým autem 100 km a nejlépe po Praze v zácpě a za 10 hod. práci denně ti dala za měsíc 20000 tisíc jak bývá zvykem. Pak jsem zvědavá jak si budeš nakupovat a odepisovat. To se ti to kecá když firma za tebe všechny náklady platí co. Víš hovno o čem mluvíš.
  • 4. 2. 2005 8:54

    jarda marda (neregistrovaný)
    chtělo by to nejdříve seznámit se strukturou daňově uznatelných nákladů a pak teprve kritizovat!
  • 30. 7. 2007 15:16

    Michal (neregistrovaný)
    .... tak jednoduché to není. Nejlépe bude, když si to vyzkoušíte!
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).