Hlavní navigace

Dow Jones nejvýše od roku 2007

5. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Včera americké akciové indexy pokračovaly v posilování (S&P 500 +0,46 %, Nasdaq +0,39 %), díky čemuž se index Dow Jones dostal na nejvyšší úroveň od roku 2007.

Berkshire Hathaway plánuje další akvizice v podobném stylu jako nedávno oznámený záměr koupit firmu H.J. Heinz. Warren Buffett ale odmítl specifikovat, v jakém sektoru firma hledá, zmínil jen, že se nejedná o další firmu vyrábějící spotřebitelské výrobky. V 16h SEČ vychází únorový index nákupních manažerů (ISM) ve službách – očekává se mírné meziměsíční snížení na 55 b. (i tak velmi solidní úroveň).

Asijské akciové indexy mírně rostly, když ty čínské částečně mazaly včerejší ztráty v důsledku nových opatření na tlumení růstu čínského trhu s nemovitostmi (Nikkei 225 +0,27 %, Hang Seng +0,33 %). V rámci indexu Nikkei225 nejvíce rostl sektor spotřebitelských služeb a naopak nejvíce klesal sektor základních materiálů. Evropské akciové indexy zahájily mírným růstem. Stejným směrem začalo obchodování i na pražské burze. Martin Krajhanzl (Analytik)

legislativni_zmeny_21

Bulharský regulátor snížil ceny elektřiny pro domácnosti

Bulharský energetický regulátor DKER snížil ceny, které může ČEZ účtovat domácnostem, o 7,17%. V místním tisku probíhají spekulace, že protesty proti ČEZ jsou částečně výsledkem snah firmy TIM, která se snaží získat licenci ČEZu (HN/FleetSheet).

Snížení cen elektřiny pro domácnosti o 7,17% je v souladu se zprávou z pátku, že ceny pro koncové uživatele budou sníženy o 6,7% a s oznámením bývalého premiéra, který chtěl ceny snížit o 8%. Toto snížení by podle našeho výpočtu znamenalo pokles EBITDA ČEZ v Bulharsku o asi 1,3 mld. Kč, pokud by se zároveň nesnížily nákupní ceny z výroby. Prověrka cen z výroby (elektrárny Kozloduj, Varna, Bobov, Maritsa) v současnosti probíhá. Petr Bártek, (Analytik), +420 224 995 227

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).