Hlavní navigace

Dovoz roste rychleji než vývoz

7. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Obchodní bilance i nadále dosahuje vysokých přebytků a ani dnes zveřejněná čísla nedávají z pohledu exportu příliš důvod k oslavám.

Podle dnes zveřejněných údajů ČSÚ o zahraničním obchodu se v říjnu meziročně v běžných cenách zvýšil vývoz o 7,5 % a dovoz o 8,2 %. Obchodní bilance skončila přebytkem 33 mld. Kč, který byl meziročně pouze o 0,8 mld. Kč vyšší.

Obchodní bilance i nadále dosahuje vysokých přebytků a ani dnes zveřejněná čísla nedávají z pohledu exportu příliš důvodů k oslavám. Na druhé straně přebytek 33 mld. korun je druhý nejvyšší v letošním roce. Za celkem pozitivními čísly je ale také potřeba vidět fakt, že ve srovnání s loňským rokem měl letošní říjen o 3 pracovní dny víc. To se zcela jistě na výkonu importu i exportu promítlo. 

skoleni_8_6

V meziměsíčním srovnání již pozorujeme po očištění v případě exportu snížení o 2,4%. Negativní zprávou je, že za dalším zpomalením exportu již nestojí pouze trhy problematických zemí jižní Evropy, ale také ten, pro české exportéry klíčový, německý trh.

Ani v následujících dvou měsících roku 2012 neočekáváme, že by se trend měl otočit a lze tak očekávat spíše další oslabování růstu exportu. I přesto ale počítáme s tím, že se přebytek zahraničního obchodu přehoupne přes hranici 300 miliard korun.  Za úspěch bychom považovali dosažení celkového přebytku 320 miliard.   

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).