Hlavní navigace

Dolar stále v kurzu

4. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dolar u investorů oblibu neztrácí. ani přes to, že po výrazném posilování vůči euru na počátku roku přišla korekce.

První měsíce letošního roku byly ve znamení silného posilujícího trendu dolaru vůči společné evropské měně. Zhodnocování americké měny bylo tak rychlé, že zejména na mediálním trhu vyvolalo vlnu diskuse, kdy kurz eura vůči dolaru spadne pod paritu. Jak už to ovšem bývá, pokud se o tom začne mluvit i mezi maloobchodníky, institucionální investoři již své pozice redukují. A skutečně poslední dva měsíce jsou na tomto měnovém páru spíše ve znamení konsolidace předchozího trendu.

skoleni_8_6

Euro tak získalo půdu pod nohama, a to mimo jiné i díky příznivějším ekonomickým ukazatelům. Nízká cena ropy znamenala ve Spojených státech výraznou redukci investic do těžebního průmyslu a dalších břidlicových vrtů. K tomu se přidala letošní tuhá zima. Ve výsledku tak americká ekonomika během prvního čtvrtletí vůči tomu předchozímu poklesla. Naopak evropská ekonomika vykázala za stejné období vzestup. Té levnější ropa v kombinaci se slabým eurem a extrémně nízkými úrokovými sazbami pomohla. V horizontu několika čtvrtletí však není předstih růstové dynamiky eurozóny proti USA udržitelný a dolar by se tak měl vůči euru na silnější úrovně vrátit.

Ale ani v tomto mezidobí americký dolar na zajímavosti pro investory neztrácí. Jenom se pozornost přesunula na jiný měnový pár, a to na japonský jen. Od poloviny května získal dolar proti jenu téměř pět procent, když se kurz dostal na dosah úrovně 125 jenů za americký dolar. Na takto silných hodnotách byla americká měna proti japonské naposledy před dlouhými dvanácti lety.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).