Hlavní navigace

Dolar si vůči euru včera polepšil na třítýdenní maximum

21. 5. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Přehodnocení názoru na chování centrálních bank na obou stranách atlantického oceánu vedlo k otočení trendu na trhu eura s dolarem

Zprávy a události

  • Ceny průmyslových výrobců v Německu během dubna vzrostly o 0,1 % m/m a zaostaly tak za tržním očekáváním ve výši 0,2 % m/m. Meziroční pokles zmírnil z březnových –1,7 % y/y na –1,5 % y/y v dubnu.
  • Stavební výroba v eurozóně se v průběhu března zvýšila o 0,8 % m/m. Meziročně ovšem byla stále o 2,7 % y/y níže. Únorový meziroční pokles ovšem činil 3,5 % y/y.
  • Polská průmyslová výroba se během dubna propadla o 8,1 % m/m, když tržní očekávání ukazovalo na pokles o 4,9 % m/m. V meziročním vyjádření tak došlo ke zpomalení růstu z březnových 8,8 % na dubnových 2,3 % y/y. ● Ceny polských průmyslových výrobců za duben klesly o 0,3 % m/m, když trh počítal se stagnací. Meziroční deflace se tak prohloubila na  2,6 % y/y z březnových –2,5 % y/y. ● Polské maloobchodní tržby zklamaly, když za duben vykázaly pokles o 2,1 % m/m, tržní konsensus naopak počítal s nepatrným růstem o 0,3 % m/m. Meziroční růst tak výrazně zpomalil na 1,5 % z březnových 6,6 % y/y.

Dolar si vůči euru včera polepšil na třítýdenní maximum

Přehodnocení názoru na chování centrálních bank na obou stranách atlantického oceánu vedlo k otočení trendu na trhu eura s dolarem. Kurz USD/EUR včera spadl na třítýdenní minimum pod 1,11 USD/EUR. Zatímco evropští centrální bankéři jednoznačně potvrdili, že program kvantitativního uvolňování se zmírňovat nebude (naopak kvůli prázdninové nízké likviditě bude o to více dluhopisů skoupeno v červnu), u Spojených států není pochyb o tom, že úrokové sazby půjdou nahoru. Jedinou neznámou je, kdy se tomu tak stane.

Zápis z posledního jednání FOMC ukázal, že američtí centrální bankéři sice nebudou spěchat se zvyšováním úrokových sazeb. To však přijde, a to dříve než v Evropě. Tón zápisu rozhodně nevylučuje letošní zvýšení dolarových sazeb. Slabé první čtvrtletí je podle Fedu dočasnou záležitostí, nicméně červnové zvýšení sazeb je mimo hru. Pro další vyhlídky Fedu bude bezesporu zajímavý zítřejší projev šéfky americké centrální banky J. Yellen.

Ekonomický kalendář dnešního dne je poměrně nahuštěný. Z eurozóny bude pozornost směřovat ke květnovým předběžným indexům PMI průmyslové aktivity. Po překvapivě silných francouzských datech za Q1 15 se očekává, že lepšící situaci odrazí i PMI indexy aktivity v průmyslovém sektoru i ve službách. Naopak mírné zhoršení očekáváme u Německa. Na úrovni eurozóny jako celku by oproti dubnu k žádným větším pohybům dojít nemělo. PMI indexy by měly být konzistentní s mezičtvrtletním vzestupem HDP během druhého čtvrtletí o 0,4 %, tedy stejně rychle jako během prvního kvartálu.

Celá řada zajímavých ekonomických ukazatelů dnes bude zveřejněna i v USA. Jako každý čtvrtek se dočkáme týdenní statistiky o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti za předchozí týden. Očekáváme pouhých 262 tisíc, což by znamenalo potvrzení nízké hodnoty z předchozího týdne a tedy více než solidní situace na americkém trhu práce. Příznivou náladu by měly přinést i květnové předstihové indikátory v podobě Fed indexu z Philadelphie či Kansasu. Po nečekaně silných prodejích nových domů za duben se očekává zlepšení i v případě prodejů stávajících domů. Silná americká data mají potenciál posunout kurz dolaru k silnějším hodnotám.

 

Koruna včera nejúspěšnější měnou regionu

Česká koruna včera vůči euru testovala nejsilnější úrovně za poslední více než měsíc, když se kurz dostal na dosah úrovně 27,30 CZK/EUR. Ranní otevírací kurz se přitom nacházel u 27,40 CZK/EUR. Dalším regionálním měnám se již tak nedařilo: maďarský forint během dne mírně oslaboval, nejvýraznější ztrátu téměř jednoho procenta dosáhl polský zlotý. Ten doplatil na sérii nepříznivých ekonomických indikátorů – zklamala dubnová průmyslová výroba i maloobchodní tržby, deflační tendence v sektoru průmyslových producentů se dále prohloubily. Ve výsledku to na trh vrací opětovnou možnost snížení polských úrokových sazeb.

Mezinárodní měnový fond včera zveřejnil aktualizovanou prognózu vývoje českého hospodářství. Pro letošní rok očekává růst české ekonomiky o 3,0 % doprovázený nízkou inflací, která by ovšem v příštím roce měla zrychlit směrem k inflačnímu cíli. Rizika výhledu české ekonomiky vnímá MMF jako vyrovnaná. Prognóza MMF již reagovala na překvapivě silné první čtvrtletí, kdy si česká ekonomika podle předběžného odhadu polepšila meziročně o 3,9 %. Ve srovnání s MMF je naše prognóza ještě o něco optimističtější. Pro letošní rok očekáváme hospodářský růst ve výši kolem 3,5 % při inflaci na úrovni kolem 0,4 %, tedy na úrovni loňské hodnoty. Silný růst tažený domácí poptávkou znamená, že není nutné posouvat očekávání ukončení intervenčního režimu dále do budoucnosti. Nadále držíme srpen 2016.

Česká swapová výnosová křivka včera s otevřením trhu klesla, aby během dne část poklesu smazávala. V podstatě se jednalo o kopírování vývoje na eurových sazbách. Ve výsledku včera delší konec výnosové křivky o cca 2 bb klesl.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).