Hlavní navigace

Dolar proti euru posílil na dvoutýdenní maximum

21. 3. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dolar proti euru včera pokračoval v posilování po středečním zasedání Fedu. Během obchodování na evropských trzích si včera americká měna připisovala zhruba půl procenta, a její celkové zisky od středečního večera tak dosáhly jednoho procenta.

Kurz USD/EUR včera uzavřel na hodnotě 1,378, což je pro dolar dvoutýdenní maximum. Potvrzuje se tak vliv centrálních bank a jejich politik (a očekávání vývoje jejich politik) na měnové trhy. Dolar díky Fedu v posledních dnech vykompenzoval posílení eura, které následovalo po zasedání ECB právě před dvěma týdny. Americké měně ale mohly prospět i včera zveřejněné indikátory z největší světové ekonomiky. Především index ekonomické aktivity z okolí Philadephie trhy potěšil, když v březnu vzrostl na 9 bodů z ročního minima –6,3 bodu zaznamenaného v únoru (trh přitom očekával růst jen na 3,2 bodu). Dobré zprávy přinesl i únorový vpředhledící index, který vzrostl o 0,5 % m/m, a naznačil tak pokračující ekonomické oživení v USA.

Dnes se z hlavních trhů dočkáme jen mála ekonomických indikátorů. Tím nejdůležitějším bude březnová důvěra spotřebitelů v evropskou ekonomiku, která by se podle konsenzu analytiků měla mírně zlepšit na bodu –12,3 bodu z únorových –12,7 bodu. Navzdory těmto záporným hodnotám je důvěra evropských spotřebitelů poblíž svého tříletého maxima. Zajímavý bude také vliv nově zavedených sankcí vůči Rusku. Nervozita na trzích by mohla dále prospívat dolaru a „bezpečným“ aktivům.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).