Hlavní navigace

Dolar proti euru na dvouměsíčním maximu

3. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dolaru se během minulého týdne na trhu proti euru dařilo, když v jeho prospěch působilo pokračující snižování tempa odkupu aktiv americkou centrální bankou, zvýšená riziková averze pramenící z výprodejů na rozvíjejících se trzích, či klesající inflace v EMU a očekávání ohledně reakce ECB.

Dolar tak více než umazal své ztráty z poloviny ledna, když si vůči společné evropské měně připsal téměř 1,5 % hodnoty a dostal se tak na své více než dvouměsíční maximum.Další vývoj kurzu USD/EUR bude do velké míry záviset jak na náladě investorů spojené se zmíněným výprodejem na rozvíjejících se trzích, tak na událostech tohoto týdne. Už dnes budou zveřejněny lednové PMI indexy z evropských ekonomik. Ty by měly podle odhadů zaznamenat zlepšení, nicméně francouzský a španělský index by se měly stále nacházet pod padesátibodovou hranicí a naznačovat pokračující pomalé, křehké a nerovnoměrné oživení v EMU.

Na ty nejdůležitější události si však budeme muset počkat do druhé poloviny týdne. Ve čtvrtek se dočkáme letošního druhého zasedání Evropské centrální banky. Jak ekonomové SG tak konsenzus trhu nepředpokládají žádnou změnu v nastavení měnové politiky. Důležité však bude, jak se ECB postaví především k pokračující deceleraci inflace. Podle prvotního odhadu totiž růst spotřebitelských cen v eurozóně v lednu dále o desetinu procenta (v porovnání s prosincovou inflací) zpomalil na 0,7 %, a dále se tak vzdálil od inflačního cíle ECB ležícího těsně pod hranicí 2 % y/y. Dalším problémem pro centrální banku mohou být zvýšené sazby na peněžním trhu i navzdory listopadovému snížení měnověpolitických sazeb. A dlouhotrvajícím problémem je samozřejmě jen pomalé a nerovnoměrně oživení v EMU. Další snížení sazeb už na tomto zasedání je proto reálným rizikem, ekonomové SG se nicméně domnívají, že Mario Draghi a spol. raději vyčkají na další ekonomická data a možnou stabilizaci situace na peněžním trhu.

Ke snížení sazeb by mohlo dojít v případě dalšího zpomalení inflace (především jádrové), vyloučit nelze ani další kolo dodávek dlouhodobé likvidity (LTRO) za účelem snížení sazeb na peněžním trhu a povolení úvěrových kanálů. Na tomto zasedání by se však podle hlavního scénáře nic z toho schválit nemělo, důležité však bude, aby si ECB ponechala svůj holubičí tón a tak pomohla držet euro dál od nedávných silných hodnot (proti dolaru), které evropské ekonomice nesvědčily.Na závěr týdne bude v USA zveřejněna důležitá statistika z trhu práce za leden. Zatímco konsenzus trhu očekává, že americká ekonomika vytvořila v minulém měsíci 180 tis. nových pracovních míst, SG je se svým odhadem 270 tis. výrazně optimističtější.

Míra nezaměstnanosti by tak měla poklesnout na 6,5 %, což je hranice spojená s ústupem Fedu od uvolněné měnové politiky. To se však očekávat nedá (Fed raději posune hranici níže nebo přijde s jiným krokem na podporu ekonomiky). Důvodem k těmto vysokým očekáváním by měl být konec podpory pro dlouhodobě nezaměstnané či obnovení růstu pracovních příležitostí po prosincových problémech spojených s mrazivým počasím.Pokud se tento týden opravdu dočkáme takovéto kombinace událostí a makroekonomických údajů, mohli bychom být svědky dalšího posilování dolaru proti euru. Výhled SG předpokládá posílení americké měny na 1,33 USD/EUR ke konci března.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).