Hlavní navigace

Dolar nejsilnější za čtyři týdny

Viktor Zeisel

I přes absenci ekonomických údajů se kurz amerického dolaru vůči euru posílil na svou nejsilnější hodnotu za poslední čtyři týdny, když se dostal na 1,052 USD/EUR.

Poté mírně zkorigoval a dostal se zpět na svou ranní hodnotu 1,060 USD/EUR. Nicméně v asijské seanci znovu zahájil posilování a dnes ráno na evropských trzích otevírá kolem hladiny 1,055 USD/EUR. Za jeho posilováním stojí víra některých investorů, že Fed i přes horší data z trhu práce zveřejněná předminulý týden zahájí cyklus zvyšování sazeb již v červnu. V tom by je mohla utvrdit dnes zveřejněná statistika amerických maloobchodních tržeb za březen.   

Maloobchodní tržby ve Spojených státech jsou nejdůležitější statistikou zveřejněnou tento týden. Ekonomové SG předpokládají meziměsíční růst o 1,5 %, což by představovalo první pozitivní výsledek od listopadu loňského roku. Takový výsledek by potvrdil tezi, že data z poslední doby, která ukazovala na slabost americké ekonomiky, byla z velké části zapříčiněna výkyvy počasí, ale fundamenty americké ekonomiky jsou zdravé a hospodářský růst by tento rok měl zůstat silný. Prodeje zboží v kontrolní skupině by měly vzrůst o 0,5 %. Případné zklamání dnešních dat by výrazně ohrozilo zvyšování amerických úrokových sazeb na červnovém zasedání FOMC. To by mělo za následek korekci dolarových zisků z posledního týdne. Naopak, jestli statistika vykáže dobré výsledky mohl by to být další impuls pro posilování americké měny.

V eurozóně bude zveřejněna statistika průmyslové produkce za všechny země měnové unie. Průmysl by měl za únor vykázat solidní oživení, když podle ekonomů vzrostl o 1 % m/m. Evropským průmyslníkům pomáhá slabší euro i nižší ceny ropy. Největšími tahouny jsou Německo, Nizozemí a Španělsko, zatímco Francie zažila mírnou korekci vysokých růstů z posledních dvou měsíců.   

Dobrý výsledek běžného účtu koruně nepomohl

České koruně se včera příliš nedařilo. Poté co ke konci týdne česká měna posilovala a dokonce testovala hladinu 27,30 CZK/EUR, na začátku tohoto týdne zaznamenává mírné ztráty. V dopoledních hodinách se její kurz proti euru dokonce vyšplhal nad úroveň 27,41 CZK/EUR. Tam ale dlouho nevydržel a v průběhu odpoledne se vydal zpět k ranním hodnotám okolo 27,36 CZK/EUR. Podobně na tom je maďarský forint, který v průběhu pondělního obchodování ztratil necelou desetinku procenta. Naopak se dařilo polskému zlotému, který navazuje na svou solidní výkonnost z posledních týdnů a včera posílil přibližně o třetinu procenta.

Včera byla zveřejněna únorová statistika českého běžného účtu. Ta vykázala další skvělý výsledek, když skončila v přebytku 33,0 mld. CZK. Na běžném účtu se odráží dobrá kondice exportérů i zrychlené čerpání fondů EU. Obchodní bilance skončila v únoru s kladným saldem ve výši 27,7 mld. CZK. V kladných číslech (+8,5 mld. CZK) skončila i bilance prvotních důchodů, která byla ovlivněna právě převodem prostředků z rozpočtů EU ve výši 7,8 mld. CZK. V kumulativním vyjádření za posledních dvanáct měsíců se přebytek na běžném účtu zvýšil na 36,0 mld. CZK, což podle našich výpočtů odpovídá 0,8 % HDP.  

Česká swapová výnosová křivka se včera na svém krátkém konci posunula nepatrně dolů. Dlouhý konec zůstal beze změny.

Našli jste v článku chybu?