Hlavní navigace

Dolar mezi vítězi

2. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Máme za sebou první čtvrtletí roku 2015. Jaké byly první tři měsíce na devizových trzích?

Máme za sebou první čtvrtletí roku 2015. Jaké byly první tři měsíce na devizových trzích? Potvrdila se naše očekávání, že volatilita měnových kurzů bude letos ve srovnání s loňským rokem vyšší. Patrné to bylo především na vývoji kurzu eura vůči americkému dolaru. Až do poloviny března jsme byli svědky téměř volného pádu společné evropské měny, když ztráty od počátku roku přesahovaly 13 %. Díky korekci ve druhé polovině března nakonec za celý kvartál euro proti dolaru ztratilo „pouhých“ 11,3 %. Přesto bylo euro ze všech měn zemí G10 proti dolaru nejhůře se vyvíjející měnou spolu s dánskou korunou, která je na něj navázaná.

FIN21

Dolar na světovém trhu jednoznačně dominoval. Dolarový index DXY měřící výkonnost americké měny proti šesti nejdůležitějším měnám, si za leden až březen připsal téměř devět procent. Pouze jedna jediná měna z těch hlavních si vůči dolaru za uvedené období polepšila – byl to švýcarský frank se ziskem zhruba 2,2 %.

Ani měny středoevropských zemí na americký dolar nestačily. Česká koruna ztratila téměř 11 % a s bulharským levem patřila k nejhůře se vyvíjejícím měnám regionu. Znehodnocení polského zlotého a maďarského forintu se zastavilo pod sedmi procenty. Možná to bude znít překvapivě, ale jedinou měnou středo a východoevropské oblasti, která vůči dolaru neztratila, byl ruský rubl, který si připsal minimálních 0,3 %. Zde se však jednalo o korekci po dramatickém pádu ruské měny v závěru loňského roku. Poraženým je ukrajinská hřivna s tříměsíční dolarovou ztrátou 32,5 %.

 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).