Hlavní navigace

Dolar i ve středu dále ztrácel

11. 12. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včerejší téměř prázdný kalendář se projevil i na trhu eura proti dolaru. Oproti předchozím dvěma dnům zpočátku dolar neztrácel a kurz USD/EUR se pohyboval v pásmu 1,2362–1,2401 bez výraznější tendence nahoru či dolů.

 Ve večerních hodinách však dolar dále oslabil až na 1,2465 USD/EUR. Ze včerejších ekonomických údajů stojí za zmínku pouze francouzská průmyslová produkce, která se propadla o 0,8 % meziměsíčně, což bylo pro trhy zklamáním. 

Dnes se v EMU dočkáme finální německé inflace za listopad, která by měla být potvrzena na 0,6 % y/y, a francouzské inflace za stejný měsíc, která by dle ekonomů SG měla stagnovat na 0,5 % y/y. Ačkoliv ceny ropy by měly tlačit ceny pohonných hmot níže, tento efekt by měl dle ekonomů SG být vykompenzován zvýšením cen plynu a elektřiny (+2,3% a +2,5%). V dalších měsících by však i francouzská inflace měla klesat. V USA pak budou zveřejněny nominální maloobchodní tržby za listopad, které by se měly zvýšit o 0,5 % meziměsíčně. Po očištění o volatilní prodeje aut však ekonomové SG očekávají stagnaci, když nižší by měly být zejména prodeje pohonných hmot (-4,1 %). Po očištění o auta a pohonné hmoty lze očekávat velmi slušný výsledek, ekonomové SG očekávají solidní růst o 0,6 % meziměsíčně. Stejným tempem by měla růst i tzv. kontrolní skupina maloobchodních prodejů, která se používá pro odhad nominálních výdajů za zboží v rámci HDP. Kromě těchto údajů budou dnes zveřejněny v USA i nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, dovozní ceny a podnikové zásoby a v Evropě italský průmysl za říjen. Pozornost trhů se však jednoznačně bude soustředit na evropská inflační data a americký maloobchod.

Kromě ekonomických údajů se dočkáme i druhé tranše cílených dlouhodobých repo tendrů (TLRO), kde kolegové z SG očekávají poptávku 145 mld. EUR. I podle šéfa ECB Daghiho bude hodnocení tohoto kola obtížné vzhledem ke zhoršeným ekonomickým podmínkám.

Česká koruna ve středu beze změny

Obchodování na trhu s korunou vůči euru bylo včera klidné, když kurz CZK/EUR neopustil pásmo 27,59–27,65. Dnes ráno se stejně jako včera ráno koruna vůči euru obchoduje na úrovni 27,62. Výraznější oslabení zaznamenal maďarský forint a polský zlotý (+0.3 % a +0,4 %).

Tip do článku - účto fakturace duben

Žádná ekonomická data včera v regionu zveřejněna nebyla, dočkali jsme se pouze zápisu z posledního zasedání maďarské centrální banky, které ovšem trhy nijak neovlivnilo (forint zaznamenal své ztráty již před zveřejněním). Poslední rozhodnutí centrální banky ponechat úrokové sazby beze změny na úrovni 2,1 % bylo dle tohoto dokumentu jednomyslné (9–0) a centrální banka hodlá udržovat uvolněné měnové podmínky po delší období, aby mohla dosáhnout svého cíle pro inflaci. Dnes bude zveřejněna maďarská inflace za listopad, která bude stejně jako ta česká ovlivněna nižšími cenami ropy. Trh očekává meziměsíční pokles ve výši 0,2 %, což by prohloubilo meziroční pokles cen z –0,4 % na –0,5 %. Meziroční dynamika cen se pohybuje na hraně deflace již od začátku roku, nicméně od září se tento jejich pokles prohloubil. Kromě Maďarska se v deflaci nachází i polská ekonomika, tamní centrální banky však prozatím nepřistupují k tak agresívní politice jako tomu bylo v případě české centrální banky, která se bála hrozby deflační spirály. 

Česká swapová křivka ve středu žádných změn nedoznala. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).