Hlavní navigace

Dolar díky Fedu prudce posílil

18. 12. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Fed nyní může „trpělivě“ čekat na pokračující příznivá data, která podle nezměněného očekávání přinutí americkou centrální banku začít se zvyšováním sazeb v červnu příštího roku.

Zprávy a události

Americká inflace v listopadu zpomalila na 1,3 % y/y (trh 1,4 %) z říjnových 1,7 %, když meziměsíčně spotřebitelské ceny poklesly o 0,3 % (trh –0,1 %).

Spotřebitelská inflace v eurozóně byla za listopad potvrzena na původním odhadu 0,3 % y/y, když meziměsíčně ceny poklesly o 0,2 %. Jádrová inflace dosáhla 0,7 % y/y.

Česká národní banka ponechala v souladu s očekáváním měnovou politiku beze změn.

Polská průmyslová produkce poklesla v listopadu především kvůli kalendářním faktorům o 7,5 % m/m (analytici očekávaly pokles o 6,9 %). Její meziroční dynamika dosáhla 0,3 % (trh +1,1 %).

Dolar díky zasedání Fedu prudce posílil

Včerejší zasedání americké centrální banky, které v souladu s očekáváním SG přineslo mírnou změnu výhledu pro měnovou politiku, způsobilo výrazné posílení dolaru na trhu s eurem. Dolar si (především během obchodování v USA a dnes ráno na asijských trzích) připsal více než procento a půl, když se posunul k úrovni 1,23 USD/EUR. Je tak poblíž svému dvouapůlletému maximu. Fed totiž ze svého výstupu ze zasedání vypustil frázi, že do normalizace měnové politiky zbývá ještě „podstatná doba.“ Nyní může Fed „trpělivě“ čekat na pokračující příznivá data, která podle nezměněného očekávání SG přinutí americkou centrální banku začít se zvyšováním sazeb v červnu příštího roku.

Dnes se ve Spojených státech se dočkáme tradiční statistiky nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden. Konsenzus trhu předpokládá příznivou hodnotu 295 tis., tedy prakticky shodnou hodnotu jako v předchozím týdnu. V Evropě bude zveřejněn německý Ifo index důvěry podnikatelů v ekonomiku, který by se měl za prosinec mírně zlepšit. Celkový indikátor sentimentu by měl podle konsenzu trhu vzrůst o necelý jeden bod na 105,5 bodu, a pokračovat tak v oživení zahájeném v říjnu po sérii poklesů způsobených rusko-ukrajinskou krizí a zpomalováním evropské ekonomiky.

Rizika pro českou ekonomiku ale rostou

Ruskému rublu se ve středu povedlo kompenzovat téměř své úterní ztráty, když se do obchodování vložilo ruské ministerstvo financí a centrální banka zavedla opatření na podporu bankovního sektoru. Tyto kroky však neuklidnily situaci na středoevropských trzích. Rizikovější regionální měny pokračovaly ve výprodejích, když si zlotý i forint proti euru odepsaly shodně čtyři desetiny procenta své hodnoty (maďarská měna přitom během včerejšího odpoledne zaznamenávala ztráty dokonce devět desetin procenta). Kurz koruny se proti úternímu závěru 27,62 CZK/EUR téměř nezměnil.

Účto_tip_změny21

Včerejší zasedání centrální banky trhy nepřekvapilo, když ČNB ponechala sazby i svůj měnový závazek beze změn. Nejzajímavější zprávou je, že bankovní rada poprvé konkrétněji zmínila možnost posunutí kurzového závazku směrem ke slabším korunovým úrovním. Centrální banka by to zvážila při „dlouhodobém posílení deflačních tlaků způsobit propad domácí poptávky, obnovení rizik deflačního vývoje české ekonomiky a systematický pokles inflačních očekávání.“ To prozatím není základním scénářem pro českou ekonomiku. Jádrová inflace se nachází v černých číslech (kde by měla setrvat i v příštích letech) a domácí poptávka by měla růst díky fiskální i monetární expanzi. Rizikem je však vývoj vnějšího prostředí. Pokud by došlo například k deflačnímu vývoji a recesi v eurozóně, mohla by centrální banka kvůli nepříznivým efektům na domácí ekonomiku ke změně kurzového závazku přikročit. V následujících měsících tak bude nutné blízce sledovat vývoj geopolitického prostředí (Rusko, ukrajinská krize), problémy eurozóny (možnost předčasných voleb v Řecku, debata ohledně odkupu aktiv ECB u evropských soudů), i dopady předpokládaného zvyšování sazeb Fedu na světové trhy.

Dnes bude regionální kalendář prakticky prázdný. Dočkáme se jen zveřejnění zápisu ze zasedání polské centrální banky, které poodhalí důvody nedávného rozhodnutí ponechat sazby beze změny navzdory stupňujícím se protiinflačním rizikům. Pro středoevropské trhy bude i nadále důležitý vývoj v Rusku a možné přelévání nervozity. Velký vliv budou mít (nepředvídatelná) rozhodnutí ruských činitelů v rámci pokusů o stabilizace situace na finančních trzích.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).