Hlavní navigace

Dolar by mohl dále posilovat

9. 1. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Trend oslabujícího eura včera podpořily špatné zprávy z evropské ekonomiky. Dolar by naopak mohl dále posilovat po zveřejnění dat z trhu práce v USA.

Zprávy a události

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti USA dosáhl minulý týden 294 tis. (trh 290 tis.).

Důvěra v ekonomiku eurozóny v prosinci stagnovala na úrovni 100,7 bodu (trh 101,2 bodu), když se snížila důvěra v odvětví průmyslu (na –5,2 bodu z listopadových –4,3 bodu; trh –4,0 bodu), rostla naopak důvěra ve službách (v prosinci 5,6 bodu po předchozích 4,4 bodu; trh 4,6 bodu). Listopadové maloobchodní tržby v EMU vzrostly o 0,6 % m/m (trh +0,2 %) a jejich meziroční růst dosáhl 1,5 % (trh +0,2 % y/y).

Německé tovární objednávky se v listopadu propadly o 2,4 % m/m (trh –0,8 %). Jejich meziroční dynamika tak vykázala pokles 0,4 % (trh +1,0 %). Průmyslová produkce se v listopadu snížila o 0,1 % m/m (trh +0,3 %). Meziročně se snížila o 0,5 % (konsenzus předpokládal –0,6 % y/y, minulé údaje o průmyslu však byly revidovány k lepším hodnotám).

Data z USA by mohla dále prospět dolaru

Společná evropská měna včera vůči dolaru opět prohloubila své ztráty, když se kurz během včerejšího odpoledního obchodování podíval dokonce pod úroveň 1,18 USD/EUR (nejnižší obchod podle agentury Bloomberg proběhl za 1,176 USD/EUR). Nakonec však euro většinu svých ztrát umazalo, když kurz uzavřel na hodnotě 1,182 USD/EUR.

Trend oslabujícího eura včera podpořily nepříznivé zprávy z evropské ekonomiky. Německé listopadové průmyslové objednávky se propadly daleko výrazněji, než trh předpokládal. Jejich meziroční dynamika se tak opět dostala do záporných hodnot. Za očekáváním zaostal i indikátor důvěry v ekonomiku eurozóny, který v prosinci setrval na stejné úrovni jako v listopadu. Příznivé zprávy pro evropské výrobce jako jsou nižší ceny ropy nebo slabší euro tak nedokázaly vykompenzovat dlouhodobější obavy z dopadů situace v Rusku či problémy v samotné eurozóně.

Dnes se pozornost světových investorů zaměří především na zveřejnění prosincových dat z amerického trhu práce. Ekonomové SG očekávají, že americká ekonomika vytvořila 305 tis. nových pracovních míst, když navázala na velmi slušný údaj z listopadu (321 tis.). Konsenzus trhu je však pro prosinec pesimističtější (240 tis.). Míra nezaměstnanosti by měla dále poklesnout. Trh očekává úroveň 5,7 %, SG díky výraznějšímu nárůstu pracovních příležitostí předpokládá 5,6 %. Pokud se výhled SG vyplní, mohl by dolar opět zaznamenat proti euru zisky z důvodu nárůstu očekávání ohledně brzkého utahování měnové politiky Fedu.

Zpomalení prosincové inflace ohrožuje korunu

Koruna včera pokračovala v oslabování, když její kurz proti euru dokonce atakoval úroveň 27,95 CZK/EUR. Během odpoledního obchodování nicméně česká měna většinu svých ztrát korigovala, nakonec tak vůči euru uzavírala o zhruba desetinu procenta slabší na hodnotě 27,88 CZK/EUR. Ostatní regionální měny naopak proti euru umazávaly ze svého oslabení z předchozích dnů, když jim mohlo pomoci i posílení ruského rublu. Zlotý si připsal pět desetin procenta a forint dokonce osm desetin procenta, když se odpoutal od svého tříletého minima zaznamenaného v úterý.

Koruně se nedaří kvůli obnovení deflačních tlaků v české ekonomice. Už dnes se dočkáme údajů o spotřebitelských cenách za prosinec. Očekáváme podstatné zpomalení meziroční inflace na 0,2 % z listopadových 0,6 % y/y. Meziměsíčně by měly ceny stagnovat, když proti poklesu cen pohonných hmot pravděpodobně působil sezónními faktory ovlivněný růst cen potravin. Náš odhad je zároveň i konsenzem trhu. Pokud inflace zklame (stejně jako např. nedávno v Německu), mohli bychom se dočkat dalšího tlaku na pokles kurzu koruny z důvodu stupňujících se spekulací ohledně měnové politiky ČNB.

Účto_tip_změny21

Zveřejněny budou i údaje z reálné ekonomiky. Nezaměstnanost podle našich předpokladů v prosinci vzrostla na 7,5 % z listopadových 7,1 % kvůli nepříznivým sezónním vlivům. Pro průmyslovou produkci za listopad očekáváme meziroční stagnaci především z důvodu menšího počtu kalendářních dní v loňském listopadu (po očištění by však měl průmysl vzrůst o 4,4 % y/y). Zajímavá bude i druhá revize údajů o HDP za Q3 14. Ten podle posledních údajů vzrostl o 0,4 % q/q, dnes budou zveřejněny i sektorové účty.

Česká swapová výnosová křivka včera na krátkém konci poklesla o 1 bb, na dlouhém konci naopak o 1 bb vzrostla.  

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).