Hlavní navigace

Dolar bude dále oslabovat

Petr Bittner

Dolar oslabil zpět k 1,30, vzhledem k napětí kolem řešení rozpočtového srázu vidíme prostor pro další mírné oslabení

Doba čtení: 2 minuty

FX a FI:

Dolar oslabil zpět k 1,30, vzhledem k napětí kolem řešení rozpočtového srázu vidíme prostor pro další mírné oslabení. Výnosy benchmarkových dluhopisů se drží velmi nízko, nejistota kolem rozpočtového srázu by je měla na stávajících úrovních udržet. Dalším důvodem podporujícím setrvání na současných úrovních je blížící se konec roku a s ním související nižší aktivita trhu a snaha držet prostředky v bezpečí.

Odstranění rizika zhoršení dluhové krize EMU kvůli Řecko obecně pomohlo rizikovým aktivům. Pomáhá jim také poněkud optimističtější pohled na světovou ekonomiku. Rozpočtový sráz představuje riziko zhoršení, ale pokud se nebude situace hrotit měly by do konce roku trhy díky zmíněným faktorům jít obecně mírně nahoru.

Makro data:.

Jako vždy na začátku měsíce budou nejdůležitější data týdne zveřejněna na jeho konci a půjde o údaje z trhu práce. Dá se očekávat, že údaje budou negativně ovlivněny dopady hurikánu Sandy (což se v průběhu měsíce projevilo v týdenních žádostech o podporu v nezaměstnanosti). Trh je také přiměřeně opatrný a čeká změnu počtu pracovních míst o zhruba 100 000 a stagnaci míry nezaměstnanosti. Vzhledem k jednorázovému negativnímu vliv u Sandy se dá očekávat, že trh bude tolerantnější k případnému negativnému překvapení. U obou ISM indexů se čeká mírný růst, který by potvrdil zlepšování stavu ekonomiky.

V Evropě se budou sledovat finální indexy nákupních manažerů. Kromě dat bude trh hodně zvědavý na jakoukoliv zmínku o pokroku v řešení rozpočtového srázu v USA. Čekáme sice, že tento problém bude před koncem roku vyřešen, ale v krátkodobém horizontu hrozí vyjednávací půtky znervózňující trhy. V Evropě zasedá ECB. Možné je zhoršené hodnocení stavu ekonomiky a také by mohl být diskutováno snížení úrokových sazeb. Z Fedu promluví Rosnegren, Tarullo a Bullard.

dan_z_prijmu

CEE region 

Makro data: Dnes PMI výrobní, čekáme hodnotu kolem 47, průmysl stále pozvolna zpomaluje. Dále bude zveřejněna průměrná reálná mzda (kvůli inflaci a nízkému růstu nominálních mezd zůstane negativní), maloobchodní tržby a obchodní bilance. Nejdůležitějším ale bude zveřejnění finálních dat za 3Q12 HDP. První odhad byl v souladu s našim očekáváním (-0,3% q/q), zde k velké změně nejspíš nedojde.

Data za strukturu HDP by měla ukázat, že všechno mimo čistého exportu přispívalo růstu negativně – poptávku domácností tlumí restrikce a nejistota, poptávku firem nejistota z EMU, vláda je negativní kvůli škrtům. V Polsku tento týden zasedá centrální banka, cut je asi hotová věc. Nejpravděpodobnější (a k tomu se kloníme i my) je 25 bodů, ale podle posledních vyjádření některých členů BR se bude diskutovat i o 50 bodech. Důvodů je pro to dost, všechna data vycházejí slabší, naposledy to nejdůležitější, HDP, který rostl jen o 1,4% r/r ve 3Q. Většímu cutu bude bránit inflace. Ta tak rychle neklesá.

Našli jste v článku chybu?