Hlavní navigace

Dočkáme se vyšších dolarových sazeb?

21. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Navzdory dlouho trvajícímu hospodářskému vzestupu má měnová politika Fedu do normálního fungování hodně daleko. Dolarové úrokové sazby zatím zůstávají na nule. Jak to bude dál?

Americká ekonomika zažívá jednu z nejdelších expanzí v historii. Konkrétně delší období růstu zažila pouze v letech 1961 až 1969 a 1991 až 2001. Na rozdíl od ekonomiky eurozóny ta americká nespadla v letech 2012 a 2013 zpět do recese a roste kontinuálně od globální ekonomické recese roku 2009. Navzdory takto dlouho trvajícímu hospodářskému vzestupu má ovšem měnová politika americké centrální banky do normálního fungování hodně daleko.

Po třech vlnách programu kvantitativního uvolňování je bilance Fedu několikanásobně větší a na „normální“ úroveň se vrátí až za několik let. Dolarové úrokové sazby zatím stále zůstávají na nule a jejich normalizace bude opět záležitostí spíše pětiletky než kratšího časového horizontu. To vše ovšem za předpokladu, že se růst v americké ekonomice udrží.

Rozhodně ovšem nelze vyloučit scénář, že recese přijde dříve a měnovou politiku bude třeba uvolnit. Pokud nebudou úrokové sazby dostatečně vysoko, aby se mohly začít snižovat, nastoupí opět nestandardní opatření. Jejich opětovným použitím by se ovšem začala pomalu stávat standardním nástrojem a úrokové sazby naopak nestandardním.  Se zvyšováním sazeb by tak americká centrální banka neměla otálet. A jak minulý týden uvedla šéfka Fedu J. Yellen, zvýšení sazeb zůstává pro letošek stále ve hře. Podle nás k tomu dojde v září, což bude dobrá zpráva pro dolar.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).