Hlavní navigace

Dobrý výsledek běžného účtu koruně nepomohl

13. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

České koruně dnes příliš nedařilo. Poté co ke konci týdne česká měna posilovala a dokonce testovala hladinu 27,30 CZK/EUR, na začátku tohoto týdne zaznamenává mírné ztráty.

V dopoledních hodinách se její kurz proti euro dokonce vyšplhal nad úroveň 27,41 CZK/EUR. Tam ale dlouho nevydržel a v průběhu odpoledne se vydal zpět k ranním hodnotám okolo 27,36 CZK/EUR. Podobně na tom je maďarský forint, který v průběhu pondělního obchodování ztratil necelou desetinku procenta. Naopak se dařilo polskému zlotému, který navazuje na svou solidní výkonnost z posledních týdnů a dnes posílil přibližně o třetinu procenta.

skoleni_27_5

Dnes byla zveřejněna únorová statistika českého běžného účtu. Ta vykázala další skvělý výsledek, když skončila v přebytku 33,0 mld. CZK. Na běžném účtu se odráží dobrá kondice exportérů i zrychlené čerpání fondů EU. Obchodní bilance skončila v únoru s kladným saldem ve výši 27,7 mld. CZK. V kladných číslech (+8,5 mld. CZK) skončila i bilance prvotních důchodů, která byla ovlivněna právě převodem prostředků z rozpočtů EU ve výši 7,8 mld. CZK. V kumulativním vyjádření za posledních dvanáct měsíců se přebytek na běžném účtu zvýšil na 36,0 mld. CZK, což podle našich výpočtů odpovídá 0,8 % HDP.  

Česká swapová výnosová křivka se dnes na svém krátkém konci posunula nepatrně dolů. Dlouhý konec zůstal beze změny.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).