Hlavní navigace

Dobrá data z Evropy podržela euro

25. 7. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Společná evropská měna včera stabilizovala svůj kurz proti dolaru kolem 1,347 USD/EUR. Pomohlo j9 k tomu zveřejnění slušných PMI indikátorů ze zemí eurozóny

Zprávy a události

V USA přibylo 284 tis. nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti, zatímco trh očekával 307 tis. nových žádostí. Pokračujících žádostí bylo 2500 tis., když analytici čekali o 10 tis. více. Americký index PMI v průmyslu poklesl o jeden bod na 56,3 bodu, zatímco trh čekal růst na 57,5 bodu. Prodeje nových rezidenčních nemovitostí za červen klesly o 8,1 % na 406 tis. Analytici očekávali pokles pouze o 5,8 % na 475 tis. Index Fedu průmyslové aktivity z okolí Kansasu stoupnul na 9 bodů, zatímco trh očekával stagnaci.    

Předběžný odhad kompozitního PMI indexu ve Francii ukázal na zvýšení ze 48,1 bodu na 49,4 bodu, když trh očekával pouze marginální zvýšení na 48,3 bodu (PMI v průmyslu spadnul na 47,6 a ve službách naopak stoupnul na 50,4 bodu). ● Stejný indikátor v Německu navzdory tržním očekávání také posílil, když vzrostl z 54 bodů na 55,9 (trh 53,8). I zde nastalo zlepšení hlavně ve složce služeb, které stouply z 54 bodů na 55,9, v průmyslu došlo ke zlepšení z 52 bodů na 52,9. ● Za celou eurozónu, podle předběžného odhadu, stoupnul kompozitní index na 54 bodů, zatímco trh očekával stagnaci. Index v průmyslu dosáhnul 51,9 po 51,8 v červnu a index ve službách zaznamenal růst z 52,8 bodu na 54,4.  

Britské maloobchodní tržby bez prodejů motorových vozidel meziměsíčně klesly o 0,1 % (trh +0,3), což představuje meziroční růst o 4 %. Se započtením prodejů automobilů vzrostly o 0,1 % m/m a 3,6 % y/y (trh +0,3 % m/m a 3,6 % y/y).

Česká podnikatelská důvěra v červenci klesla o 1 bod na 10,1 bodu, spotřebitelská důvěra naopak o půl bodu posílila a dostala se na –2,3 bodu. Celková důvěra si pohoršila z 8,3 bodu na 7,6.

Dobrá data z Evropy podržela euro

Naopak ze Spojených států jsme se dočkali smíšených zpráv, když pozitivně překvapil trh práce a negativně vývoj na nemovitostním trhu. 

PMI indikátory z eurozóny zaznamenaly v červenci zlepšení a zmírnily tak rostoucí obavy ohledně hospodářského růstu v eurozóně. Na druhé straně na ekonomický vývoj budou negativně působit nové sankce proti Rusku, které včera schválili evropští ministři zahraničí. Rozšířili počet osob, které mají zakázaný vstup do EU a jejich zdejší aktiva budou zmražena. Ministři zahraničí se dnes znovu sejdou, aby projednali novou dávku sankcí, která by měla omezit přístup Ruska na kapitálové trhy a odříznout ho od citlivých technologií mimo jiné v energetickém sektoru. Nedávné zpomalení v průmyslu a další sankce se projevily i na revizi prognózy ekonomického růstu pro evropské země od ekonomů SG. Nahoru byl posunut odhad dynamiky ve druhém čtvrtletí ve Španělsku (z 0,1 % na 0,5 % q/q), zatímco dolů se posunuly odhady pro Itálii (z 0,5 % na 0,0 % q/q) a Francii (z 0,3 % na 0,2 % q/q). Celkový odhad růstu v eurozóně zůstal pro Q2 beze změny na 0,3 %. Za celý rok 2014 by si ekonomika měla polepšit o 1 %.

Trh práce ve Spojených státech vykázal další dílčí zlepšení, když přibylo pouze 284 tis. nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti. Jedná se o nejnižší týdenní přírůstek za posledních 8 let. To naznačuje, že příští týden by mohl přinést další příznivou statistiku o nových pracovních místech v USA. Naopak data z nemovitostního trhu zklamala, když prodeje nových domů klesly o 8,1 % na 406 tis. Nicméně se jedná o velmi nepřesnou statistiku, protože americký statistický úřad nemá dostatek údajů.

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby by měly obnovit svůj meziměsíční růst. Ten by podle ekonomů SG měl dosáhnout 0,1 % m/m. Zakázky bez dopravních prostředků by měly přidat dokonce 1,9 % m/m. Kapitálové statky by měly zaznamenat ještě větší poptávky, když by jejich objednávky měly v červnu přidat 2,3 % m/m.

Růst evropské peněžní zásoby měřené indikátorem M3 by měl v červnu zůstat velmi slabý na 1 % y/y. Ukazuje tak na slabou úvěrovou aktivitu v Evropě. Poté, co minulý týden negativně překvapil německý ZEW index, očekáváme mírné zhoršení i u IFO indexu. Ten by si měl pohorošit o půl bodu ze 109,7 na 109,2. Pokles by měl nastat hlavně u složky hodnotící současnou situace, která by měla spadnout ze 114,8 na 114,1 bodu, složka hodnotící budoucí vývoj by se měla snížit jen marginálně o 0,2 bodu na 104,6.  

Středoevropské měny korigovaly své středeční zisky

Středoevropské měny včera bez výjimky oslabovaly a korigovaly tak své včerejší zisky. Česká koruna se posunula až k úrovni 27,48 CZK/EUR, což představuje oslabení přibližně o 0,1 %. Podobnou ztrátu zaznamenal i polský zlotý, na nějž ještě dopadá zklamání ze statistiky maloobchodních tržeb zveřejněné včera. Nejvíce si pohoršil maďarský forint, který odepsal 0,2 % a vzdálil se tak od svého čtyřtýdenního maxima, kterého dosáhl ve středu.

Včera zveřejněný český konjunkturální průzkum za červenec ukázal na snižující se podnikatelskou důvěru. Její saldo v červenci kleslo o jeden bod na 10,1 bodu. Oproti červnu se zhoršilo hodnocení současné poptávky a to hlavně kvůli té domácí. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se snížilo na 82,6 %, což můžeme přičíst sezónnímu faktoru letních prázdnin. Mírně se zvyšuje důvěra ve stavebnictví, která přidala 0,5 bodu, přesto se stále nachází na velmi slabých hodnotách. Podle průzkumu se zhoršila situace ve službách, když indikátor důvěry meziměsíčně ubral 1,3 bodu. Z dalšího zlepšení vnímání situace se můžeme radovat u spotřebitelů, když se zmenšují jejich obavy ze ztráty zaměstnání.

Česká swapová výnosová křivka se včera posunula mírně nahoru, jednalo se o pohyb přibližně o 1 bb na jejím krátkém konci o 2 bb na jejím dlouhém konci.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).