Hlavní navigace

Dnešek bude nejdůležitějším dnem Maria Draghiho

6. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Před zasedáním měnového výboru ECB, akciové trhy v Evropě posilovaly, ty americké předvedly svoji klasiku posledních týdnů – tedy minimální pohyb.

Není pochyb o tom, že dnešek je nejdůležitějším dnem pro šéfa ECB Maria Draghiho v jeho dosavadním působení na tomto postu. Očekávání trhu jsou vysoká a tuto situaci „si způsobil“ sám Draghi svými prohlášenými z posledních týdnů. Aby trh nebyl zklamaný, musí ECB bezpodmínečně oznámit program odkupu bondů na sekundárním trhu s dostatkem podrobností. Na trhu se již včera objevily údajné prvky plánu ECB, zahrnující mimo jiné odkupy bondů se splatností do tří let, které nebudou limitovány objemem, ale budou na trhu sterilizovány a podmíněny přijetím bailoutu a dozoru MMF. Takový plán, pokud bude skutečně oznámen, vnímáme jako minimum, nezbytné pro zabránění poklesů trhu v reakci na TK ECB. 

V hlavním německém indexu DAX 30 dochází s účinností od 24. září k první změně složení za poslední dva roky: odchází akcie společností MAN (nyní majoritně ovládané společností Volkswage n) a Metro, které byly v indexu od jeho založení v roce 1987 (Metro pod jménem Kaufhof). Oba tituly budou nahrazeny akciemi Continentalu (který se tak do DAXu vrací po necelých 4 letech) a společnosti Lanxess, chemičky dodávající především automobilovému průmyslu, která byla až do roku 2005 součástí skupiny Bayer.

Polská vláda bude požadovat, aby společnost KGHM vyplatila na dividendách minimálně 30% zisku letošního roku. Pro polskou televizi TVN to řekl polský ministr státního pokladu Mikolaj Budzanowski. Trh v současné době očekává, že firma vyplatí dividendu 15,9 PLN/akcii při očekávaném zisku 22,7 PLN/akcii, což implikuje očekávaný 70% payout. V tomto smyslu tak nevypadá minimální hranice 30% nijak impozantně, zprávu považujeme za neutrální.

DNES OČEKÁVÁME:

  • V Německu budou zveřejněny průmyslové objednávky za červenec (12:00). V eurozóně nás čeká HDP za druhý kvartál (předběžné číslo, 11:00) a především událost dne – zasedání měnového výboru ECB (oznámení sazeb 13:45, TK od 14:30).
  • V USA jsou na programu data trhu práce, konkrétně zaměstnanost v soukromém sektoru (14:15) a týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (14:30).
  • Na dluhopisovém trhu se bude pozornost investorů upínat k španělské aukci dluhopisů (10:30).
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).