Hlavní navigace

Dnes trhy předvedly změnu nálady

12. 11. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ráno se trhy „tvářily“, že by se mohly vydat směrem nahoru a navázat na nárůst hlavních akciových indexů v USA, kterým se podařilo pokořit další maxim

Optimismus před otevření trhu dodávaly i zveřejněné výsledky hospodaření některých významných společností, jako např. E.ON. Naopak negativně na trhy zapůsobila zpráva, že Švýcarský, britský a americký regulátor vyměřil konečnou pokutu pro pět bank, které manipulovaly s měnovými kurzy. Po úvodním růstu na evropských akciových trzích následoval poměrně prudký a překvapivý pokles. Tento pokles se dá částečně zdůvodnit projevem jednoho s prezidentů Fed, a sice pana Plossera. Ten zdůraznil, že by FOMC měl začít se zvyšováním úrokových sazeb co nejdříve, přičemž ekonomika USA je na to údajně již dostatečně připravena. Nicméně podle posledního zápisu ze zasedání FOMC vyplývá, že zastánci rozvolněnější monetární politiky js ou stále ve většině.

Před polednem evropské trhy částečně korigovaly tento pokles, ovšem odpoledne opět nastaly výraznější výprodeje. Investory dle mého názoru začala opět „znervózňovat“ situace na Ukrajině, kam údajně tento týden proudí ruští vojáci a výzbroj v zesílené intenzitě.

Česká burza víceméně kopírovala vývoj německého trhu. Energetická společnost ČEZ zveřejnila výsledky hospodaření, které překonaly odhady analytiků, nicméně pozitivní reakci z výsledků převážila celková nálada na trhu a akcie společnosti ČEZ se dostaly pod prodejní tlak.

Celkem se v Praze zobchodovaly akcie v objemu téměř 400 mil. CZK, index PX zakončil seanci na hodnotě bodů 965 CZK (-0,98 %).

Myslím si, že do konce roku dojde na zvýšenou volatilitu na trzích a prudké změny nálady jako dnes nebudou výjimkou. Spíše jsem ale optimista a věřím, že k výraznějším propadům do konce roku nedojde.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ve společnosti Cyrrus

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).