Hlavní navigace

Dnes se dočkáme HDP v USA

26. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společná evropská měna včera dopoledne posilovala. Po zveřejnění čísel z USA se trend zvrátil a euro se proti dolaru dostalo pod 1,30 USD/EUR.

Během asijské noční seance euro ještě zaznamenalo zisky ve výši 0,3 % a ráno se obchodovalo kolem 1,3040 USD/EUR.

Americké nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden překvapily poklesem o 16 tisíc na 339 tisíc. Včera byl zároveň zveřejněn první údaj o hrubém domácím produktu v Q1 13, a to z Velké Británie. Tento údaj potěšil, když britská ekonomika podle něj vzrostla o 0,3 % q/q (trh 0,1 %) po tom, co v Q4 12 poklesla o 0,3 % q/q. V meziroční dynamice ekonomika vzrostla o 0,6 % (trh 0,4 %). V Japonsku dnes nad ránem zasedala centrální banka. Ve své velmi uvolněné měnové politice neudělala žádné změny, což bylo v souladu s očekáváním.

Dnes bude zveřejněn v USA hrubý domácí produkt za Q1 13, ten by měl podle tržního konsensu vzrůst o 3,0 % q/q. Zároveň se v USA dočkáme osobní spotřeby, která by měla vzrůst o 2,8 % q/q. Michiganská univerzita zveřejní závěrečný údaj o spotřebitelské důvěře za duben, předběžný údaj činil 72,3 body. V eurozóně bude zveřejněna měnová zásoba M3 za březen.

Zprávy a události

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za minulý týden poklesl z revidovaných 355 tisíc na 339 tisíc (trh 350 tisíc). Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v dubnu stagnoval na –5 bodech (trh –1 bod).

Hrubý domácí produkt ve Velké Británii za Q1 13 vzrostl o 0,3 % q/q (trh 0,1 %), v meziročním srovnání si polepšil o 0,6 % y/y (trh 0,4 %)

České ministerstvo financí prodalo v aukci 39týdenní státní pokladniční poukázky v objemu 6,5 mld. CZK. Průměrný výnos činil 0,12 %.  

Koruna včera zaznamenala zisky oproti euru

Česká měna včera odpoledne posílila o 0,6 %, v závěru obchodování se koruna na mezibankovním trhu pohybovala kolem 25,77 CZK/EUR. Koruna pravděpodobně reagovala na zveřejnění záměru vlády, že deficit státního rozpočtu bude snižován pomalejším tempem, než se původně plánovalo, aby byl podpořen ekonomický růst.

Včera se Česká republika dočkala návštěvy stálého předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuy, který se účastnil pražské konference o budoucnosti EU. Na ní mimo jiné zmínil, že přijetí eura není zatím horké téma pro Českou republiku a také že pro dlouhodobý růst jsou potřeba strukturální reformy. Premiér Petr Nečas po konferenci uvedl, že pro přijetí eura je nutné referendum. Na to Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD, oponoval, že referendum pro zavedení nutné není.

Maďarský forint sice během včerejšího dopoledne prudce oslabil o 0,5 %, ale v průběhu dne svoje ztráty postupně vymazával a v závěru dne se držel mírně nad 301 HUF/EUR. Polský zlotý v závěru včerejšího dne oslabil o skoro 0,3 % a na mezibankovním trhu byl kótován kolem 4,157 PLN/EUR.

Účto_tip_změny21

Dnes bude v Maďarsku zveřejněna březnová míra nezaměstnanosti, podle tržního konsensu by měla vzrůst z 11,6 % na 11,7 %. Také se dočkáme slovenských cen výrobců za březen, ty by měly poklesnout o 0,5 % m/m a vzrůst o 1,5 %. Příští čtvrtek se koná měnové zasedání bankovní rady ČNB, kterého by se mělo účastnit všech 7 centrálních bankéřů.

Česká swapová křivka včera poklesla o 1 bb po celé své délce. Ministerstvo financí ČR v aukci prodalo 39týdenní státní pokladniční poukázky v objemu 6,5 mld. CZK. Průměrný výnos činil 0,12 %

Autor článku

Autorka pracuje v jako ekonomická analytička v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).