Hlavní navigace

Dluh Řecka se bude snižovat

27. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

MMF a EU se včera dohodli na snížení dluhu Řecka na 124% HDP do roku 2020, EU se navíc zavázala k dalším „podstatným krokům“ aby se do rok 2022 snížil dluh na 110%.

Jak? Klasicky, snížení úrokové míry (pamatujete, jak začínal 1. program, někde na 6%?), prodloužení splatnosti z 15 na 30 rokov, 10-letý odklad splácení úroků. Tohle všechno se čekalo, co bylo ale podstatné byla slova Schäubleho, že „když Řecko dosáhne primární přebytek a splní všechny podmínky, budeme, pokud bude potřeba, zvažovat další opatření na snížení celkového dluhu“. Je to teda hodně zamlžené, ale cítíte, že se zde naznačuje odpis dluhů? Já to teda ve světle vývoje v GRE v posledních 2 letech vidím jako skoro jasnou věc. EUR lehce / krátko otestovalo 1,30.

• Dva polští centrální bankéři včera promluvili a potvrdili naše očekávání snížení sazeb na dalším zasednutí. Slova ultra holubice A. Bratkowskeho o tom, že navrhne větší než 50 bodový cut, nebereme příliš vážně, slova o J. Hausnera potvrzují, že 25 bodů dodají. V tomto smyslu se minulý týden vyjádřila i Zielinska-Glebocka. Celkově do konce 1Q13 očekáváme 75 b.b. v nižších sazbách, riziko je k dalšímu poklesu.

skoleni_8_6

• Italská spotřebitelská důvěra dle lokálního staťáku je nejníže od r. 1996, kdy to začali sledovat. K tomu jen tolik, že na brzký konec recese, která trvá již od 3. čtvrtletí 2011, to nevypadá.

• Česká spotřebitelská důvěra zůstala nízko, ve srovnání s předchozím měsícem se skoro nezměnila. Důvody jsou jasné – plán další fiskální restrikce, vysoká nezaměstnanost, nejistý vývoj v EMU. U důvěry firem tato klesla v sektorech stavebnictví (žádné překvápko), obchod (slabá domácí poptávka) a průmysl (což je znak oslabující poptávky po českých vývozech). Důležitým sdělením je také šetření o investicích – firmy plánují pokles investic zhruba o 1%, což je kvalitativně v souladu s naši prognózou (-2,6% r/r pro 2013). I tak bude většina jenom do obnovy zařízení. Obecně je tak důvěra konzistentní s pokračující stagnací / mírnou recesí v nejbližších čtvrtletích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).