Hlavní navigace

Devizový trh jede

28. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
V minulých dnech byly zveřejněny statistiky objemu obchodů zrealizovaných na klíčových devizových trzích v průběhu letošního dubna.

Co do objemu transakcí je FX trh nejvýznamnější částí finančního trhu. A realizované objemy při srovnání s loňským říjnem vzrostly.

Z teritoriálního pohledu je nejvýznamnějším centrem, kde se s měnami obchoduje, Londýn. Za uvedené dvě čtvrtletí se zde zobchodovaný průměrný denní objem zvýšil o pět procent. Nejvýraznější vzestup zaznamenaly transakce na měnovém páru japonský jen vůči americkému dolaru, které se zvedly o plných 27 %. Objemy obchodů, které se uskutečnily v Severní Americe během loňského října a letošního dubna, vzrostly o devět procent. Růst obratu na trzích v Japonsku a Austrálii činil 5,1 % respektive 6 %.

skoleni_29_6

Co stálo za růstem aktivity na devizových trzích? Primárně to byla aktivita centrálních bank. Zejména pokračující program kvantitativního uvolňování vysvětluje nárůst objemu obchodů s japonskou měnou. Dolar pak profitoval nejprve ze sílících očekávání, že Fed odstartoval v prosinci loňského roku cyklus zvyšujících se úrokových sazeb. To se nakonec ukázalo jako liché, což ve výsledku znamenalo likvidování dlouhých dolarových pozic a opět tedy vyšší objemy obchodů.

V dalších měsících nás zřejmě čeká další uvolnění měnové politiky nejenom na straně japonské centrální banky, ale s velkou pravděpodobností bude rozšířen program kvantitativního uvolňování ECB a bude znovu nastartován ve Velké Británii. Dá se tedy očekávat, že zobchodované objemy na devizovém trhu porostou i nadále.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).