Hlavní navigace

Devalvace yuanu posílá evropské akcie dolů

11. 8. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Monitory obchodníků a analytiků se dnes červenají, když na evropských akciových trzích dochází k výprodejům. Důvodem je rozhodnutí čínské centrální banky devalvovat kurz yuanu.

Monitory obchodníků a analytiků se dnes červenají, když na evropských akciových trzích dochází k výprodejům. Důvodem je rozhodnutí čínské centrální banky devalvovat kurz yuanu nejvíce od roku 1994. Oslabení čínské měny tak má negativní dopady na evropské exportéry, kteří tak budou muset uříznout část ze svých marží nebo zvýšit na čínském trhu své ceny, čímž ale zhorší svoji konkurenceschopnost. Klesají tak ceny akcií automobilek, těžařů nebo prodejců luxusního zboží. Index Stoxx 600 v závěru úterního obchodování padá o 1,1 %, když na kolena jej srážejí všechny hlavní sektory.

skoleni_29_6

Výprodeji, i když v menší míře, odstartovalo obchodování i v zámoří. Index S&P 500 odepisuje zhruba dvě třetiny procenta. Zveřejněné makroekonomické indikátory obchodování neovlivnily, do vývoje by měly promluvit až údaje o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě a spotřebitelské důvěře zveřejněné v druhé půlce týdne.

Pražská burza dnešní seanci zakončila prakticky beze změny. Dolů ji srážely akcie rakouských finančních domů, které klesly po vzoru evropského indexu, největším propadlíkem se pak s 5% ztrátou staly akcie CME. Naproti tomu z velkých emisí se nejvíce dařilo Komerční bance, která si odnáší zisk ve výši 1,5 %. Akcie ČEZ si dnes polepšily o dvě třetiny procenta, přestože provozní výsledky skončily pod odhady a management snížil výhled pro letošní EBITDA. Podporou jim byl naopak lepší než očekávaný čistý zisk, který nasvědčuje tomu, že by mohla být zachována štědrá dividenda. Akcie textilky Pegas pak posílily o 0,6 % v reakci na oznámený odkup vlastních akcií.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).