Také smutně sleduji, co se s naši státem děje. Jde to od deseti k pěti. Veřejné rozpočty v katastrofálním stavu a státní policie také. Když si čtu na jiném médiu, že zloději tmavé tváře zaútočili na policisty střelbou a latěmi, jednoho zranilii a policie nyní hledá, kdo že to vlastně byl "pro podezření ze spáchání trestného činu", tak mě mrzí, že už nežiji v Dallasu. Tam jsem můžete svobodně nosit zbraň a kdo neuposlechne vaší výzvy, aby odešel z vašeho pozemku, zastřelíte ho jako prašivého psa. Podle zákona. Jenže nejsem Američan, tato výsada platí jen pro ně. Nebo jinak. Německá policie zastavila závod ještě dříve, než začal. Preventivně. Prý porušila právo svobody, nestal se trestný čin. Jenže do musíme do prdele vždy čekat, až se něco stane a pak jen hasit oheň? A stejné je to i s penězi, státem a politikou vůbec. Je mi zle a stydím se, že jsem Čech. Jenže jiný jazyk než špatně anglicky nemumím, takže jsem odsouzený v tomto banánistánu žít a zemřít bez důchodu (je mi 39, takže už na něj nebude).
Mám podobné pocity... politici se starají jenom o vlastní pr*el a všechno a všichni ostatní jsou jim naprosto ukradení. Nicméně kdo je volí do jejich funkcí? My všichni! Takže stačí před volbama (ať už budou kdykoliv, že jo) pořádně přečíst programy stran, nevynechat ty menší, a volit ne podle "musím ODS, aby to nedostali komouši", ale "chci XYZ, protože mi je jejich program blízký". A možná - možná - se něco změní. Nic se ale nezmění, když tam budou stejní strejcové co posledních zilion let.
Uvažování o odchodu mimo ČR bych si nechal jako poslední možnost, i když bych se tam nejspíš bez problémů uživil. Nicméně snad zatím není tak zle - leccos se dá napravit třeba právě při těch volbách.
Volíme špatně.Naše politická scéna by měla být rozdělena na zastánce soukromého proti zastáncům společného. Pokud nebudou příznivci kapitalismu (ODS,ČSSD,KDUČSL,pravicoví zelení) soupeřit s příznivci společného (dnes zatím osamocená KSČM) tak lidé nemají žádnou možnost volby a společnost tak spěje k sociálním konfliktům a válce. Na jedné straně se politici celého světa scházejí v G20, a na druhé straně pořád zbrojíme a hrozíme, ovšem proč a komu ?
Tenhle problém nemá univerzální řešení pomineme-li čistě utopická, jako třeba že všichni voliči budou používat mozek a informace. Přesto bych se přimlouval za drobnou změnu volebního zákona spočívající v tom, že podmínkou platnosti voleb nadále bude minimální, řekněme 40% volební účast (50 by bylo hezčí číslo, ale jsem realista). To aby volby vůbec o něčem vypovídaly a hlavně aby měli lidé možnost říci ve volbách také NE, nelíbí se mi nikdo z vás.
A když bude účast např. 30% a volby budou tedy neplatné, tak co se stane ? Nebude vůbec žádná vláda (tedy "svoboda" jako v Somálsku) ? Nebo bude vládnout v demisi předchozí vláda, pravděpodobně navěky ?
Pak se politici vrátí domů, zamyslí se nad sebou a zkusí to znovu, lépe. Když všichni dohromady nedokážou přesvědčit ani polovinu národa, nemají v parlamentu (politice) co pohledávat. Náklady na nové volby jsou bezvýznamné drobné ve srovnání s tím, co dosavadní reprezentace dokázaly prošustrovat za jediný rok. Systém, který stejně hypoteticky umožňuje při naprostém znechucení zbytku občanů získat moc na základě hlasů hrstky skalních příznivců, je podle mě špatný.
1. A kdo ty úředníky vybere ? Ti politici, kteří obhájili současné posty (tj. parlament ve složení před "neplatnými" volbami) nebo politici zvolení v "neplatných" volbách (tj. nový parlament). První varianta znamená konec demokracie, protože není třeba voleb, vláda se stejně nezmění a druhá druhá popisuje současný stav, nově zvolení politici si dohodnou novou vládu (což je správně).
2. Co znamená osobní zodpovědnost ? To jako když bude deficit rozpočtu, tak rozdíl doplatí členové vlády ze svého do pátého kolena ? Při stavu kdy zákony mění parlament a zákony určují přes 80% rozpočtu při "osobní zodpovědnosti" bude určitě zástup zájemců o ministerská křesla bez reálné možnosti něco změnit.
Souhlas, uz dlouhou dobu cekam, az budu moci rict ve volbach sve NE. Zatim muzu vybirat pouze z moznosti, ktere mi kdosi predem vybral. Takze bud muzu volit velke strany, ktere uz ukazaly, ze mezi nima neni rozdil, nebo male, ktere nikdy nemuzou vyhrat. Nebo muzu nechodit k volbam a byt pranyrovan, ze je to ma povinnost atd.
No vidíte, já když se ptám některých voličů ODS, nadávajících na bordel v této zemi, proč tuto stranu vlastně volí, když životní úroveň běžných lidí příliš neroste, tak mi odpoví právě Vaše "aby to nedostali komouši". Tak jim říkám, co vlastně chcou a co nechcou: nechtějí radar, nechtějí nezaměstnanost, chtějí důstojné zacházení v práci, chtějí vzdělání bez dalších poplatků (ono stačí nákup sešitů některých učebnic, dojíždění, internát, stravování ...), zdravotnictví bez /ú/poplatků atd atp. Tak jim říkám: to byste ale museli volit komunisty (po Vašem: "chci XYZ, protože mi je jejich program blízký"). No a jejich reakce: to určitě. Tak jim říkám: tak nenadávejte na svou životní úroveň a běžte volit zase ODS, ta vám to za ty 4 roky pěkně spočítá. A jdou volit ODS a pak se 4 roky diví, co se jim podařilo na"běžné" občany zase vymyslet, aniž to měli ve volebním programu, a naopak co ve volebním programu měli, ale nějak se to nepodařilo dotáhnout do konce, je to polovičaté, případně se to díky kvalitním zákonům zvrtlo někam, kam to sice nikdo nechtěl, ale když už to tu je, tak proč to měnit či vracet zpátky, že ehm ...
Jinak se nejen já domnívám (stačí vyslechnout konverzaci spolucestujcích v MHD, na ulici, ve frontě na pokladně v obchodě ...), že lidé "dole" už mají dost neustálého, opakovaného utahování opasků a kolikátého už odrazeníse ode dna. Nedávno v Hospodářských psali, že platy manažerů se už dostaly na předkrizovou úroveň, ale platy běžných lidí bohužel ne, tam průměr vylepšuje jen odchodné, jinak de facto klesají. Je vidět, že "demokraticko-kapitalistický" systém nikam nevede, že neobstál ani tu dobu, co socialismus. Za něj aspoň nebyli nezaměstnaní, narkomani, žebráci, tubera a lidi, co se poctivé práce nebáli, hlady neumřeli. Každý však má jiné priority jistot, někomu vyhovuje, když může beztrestně okrádat či zabíjet druhé, aby měl na dávku drogy či oblbovat na předváděcích prodejních akcích spoluobčany bez právnických a psychologických vědomostí.
Pro Hráče 29.09.2009 6:29 "Nešetří se na výdajích" - ono záleží, na jakých výdajích by se mělo šetřit. Pokud se díky některým nepřizpůsobivým občanům (kteří však umí přežít za každého režimu) sáhne i na dávky lidem, kteří celý život poctivě pracovali a ne svou vinou přišli o práci, tak to je sprosťárna. Zrovna tak když se podíváme na zdevastované silnice, školy, nedostatečný počet věznic, soudců, cajtů, kdy vrazi a úchyláci běhají v klidu po svobodě ... tam to šetření opravdu není na místě. A kde by se mělo ještě a více šetřit?
Spíš jde o to, jak na potřebné výdaje mít běžně, tedy ne bez neustálého utahování si opasků. Neviděl jsem v cizině, že by kvůli novému povrchu silnice musel stát prodávat strategický podnik. jde spíš o to, aby v ekonomice nebylo černých pasažérů a všichni platili daně tak, jak ukládají zákony. A ne. aby tyto zákony umožnovaly nebo jejich vícemožné výklady tolerovaly jak samotné neplacení daní, tak uplatňování soukromé spotřeby do daňových nákladů.
Bezpočetné utahování opasků či různé balíčky zatím v minulosti vedly vždy ke snížení spotřeby, což je špatně. Pokud se zamezí plýtvání, je to dobré, ale ono plýtvání se netýká běžných občanů, ale bohatších, kterých se zase nijak moc netýká utahování opasků. Omezení příjmů a tím i snížení spotřeby u běžných obyvatel povede např. k provozování zastaralých automobilů, konzumaci nezdravých potravin, nošení jedovatých oděvů, zanedbávání zdravotnické péče atp., což se vše i s úroky negativně projeví v budoucnu.
Já mám stejnou představu jako Vy. Vyberme na jaře strany,ty menší-hlavně ať vypadnou konečně ti všichni,kteří myslí jen na sebe a ani trochu na lidi poctivě pracující.
Domluvme se na jaře a vytvoříme větší skupiny voličů pro malé strany. Na nějakou dobu to bude lepší.
Nechci Vam brat iluze, ale myslite si, ze se tim skutecne neco zmeni? Budou male strany jednat zodpovedneji, nez ty velke, kdyz se dostanou k moci? A maji vubec sanci byt zvoleny, kdyz je jich tolik a volicu omezeny pocet?
Já už dávno iluze nemám, ale nevolit je blbost a tak bude-li z těch malých stran po diskuzích nějaká více voliči zviditelněna, tak zkusit tu. Aspoň těm stávajícím dinosaurům zrychlí dech. Zelení také provětrali politiku,ikdyž mnohdy negativně.
Jinak volím ODS,ale jsou to taky ,,hrůzy",takže jen,že jdou trochu dopředu.Ale všichni stát šíleně zadlužili.
Ja osobne nevidim mezi volenim a nevolenim velky rozdil. V obou pripadech dojde k rozdeleni koryt, zadluzovani statu a korupci. Ale respektuji jiny nazor.
Já bych mezi volením a nevolením viděl obrovský rozdíl. Sympatizanti ODS mají volební účast dobrovolně povinnou, zatímco vyznavači levice nikoliv. Většina lidí nadává na situaci v tomto státě, ale k volbám přesto nejde. Vymývání voličových mozků různými předvolebními průzkumy, kde jasně vítězí pravice a levice je hodně hodně v odstupu od pravice, taky udělá své. Pokud by to levicoví voliči předem nevzdali, jistě by nějaké hlasy navíc získali a pravici by trochu srazili hřebínek pýchy a sobectví.
Dobře napsáno, avšak zatím se nikdo moc nezabývá jak to hospodaření státu zlepšit. A tady je několik námětů:
1. Opět otevřít státem zřízenou komerční banku či spořitelnu, která by konkurenčním způsobem omezila nemravné zisky největších českých bank a nechala je doma. Současně by takto mohla poskytovat služby i na poli penzijního připojištění občanů či emisí státních dluhopisů. Přínos státu až několik desítek miliard Kč ročně.
2. Znovu přehodnotit výstavbu dalniční sítě dle posledních doporučení z EU a postupně snížit rozestavěnost na polovinu.
3. Zákonem stanovit povinnost majitelům monopolních infrastrukturních podniků nabídnout na veřejných trzích 49% akcií s přednostní nabídkou místně příslušným obcím a krajům na jejichž území působí. ( teplárny, vodárny atp.)
A možná by šlo najít i řadu dalších možností. Krize musí přinést netradiční řešení které předejdou občanským nepokojům či válce o přerozdělení. Zoufalí lidé konají zoufalé činy, a pokud jejich počet překročí kritické množství dojde k převratu nebo nástupu diktatury.
moje poznámky:
1) Jak by státem zřízená komerční banka/spořitelna snížila zisky ostatním bankám? Komerční znamená zřízená za účelem zisku! Čím by byla jiná, než česká finanční skupina Fio? Čím by přilákala klienty v porovnání s konkurencí? (konkurence již má nízké či nulové bankovní poplatky)
2) Souhlas - raději dodělat víc dálnic a mít toho miň rozpracováno - ale nic by se neušetřilo.
3) Co by to vyřeršilo? Raději než do nějakého monopolního podniku dám peníze do něčeho prospoerujícího, kde věřím že o peníze nepřijdu - třeba Čez.
Já si to dříve také hodně bral. Byl jsem zoufalý z toho že jsem neustále okrádán, nezbývá mi dost na spoření a konec života ztrávím v bídě a zřejmě nemocný ...
Před pár lety jsem si řekl "dost užírání". Oni to naši předkové také zvládali a šlo to. A situace se od situace před pár stoletími zase až tolik nezměnila.
Již dříve jsem se snažil nebýt se státem propojený, teď se o to snažím ještě systematičtěji. Zase jsem prozměnu poněkud frustrovaný z toho jak pokročila globalizace. Nesledovat zprávy (nic dúležitého v nich stejně není) a zabývat se zbytečnými blbostmi pomáhá.
P.S.
Když se člověk zamyslí nad tím co je to stát, tak celkem začne chápat mozky vrchních teroristů kteří se snaží udržet chaos tam kde je to jen možné. Pomáhá jim to udržovat svou sféru moci. Třeba až někdy za staletí změní přístup, a my tady v dnešním světě budeme jedno velké mraveniště, tak ještě rádi budeme do takovýchto oblastí Země utíkat aby nám za náš desátek byla ponechána možnost žít si po svém. Třeba také ne, tupých hlav je většina - všude.