... aneb ode zdi ke zdi. Máte naprostou pravdu. Úvěr ze stavebního spoření dostanete jen pokud prokážete, že peníze použijete v souladu se zákonem. Pokud přinesete fakturu z cestovní kanceláře za výlet na Kilimandžáro, z úvěru ze stavebního spoření nebude proplacena. Naprosto stejně by šlo vázat výplatu státní podpory.
Jenže myšlení bolí. Nebo je to tak, že Topolánek (dle mého názoru nejhorší premiér v dějinách od r. 1918 hned po Grossovi ) přestal kamarádit s manželkou a dcerami, takže už jim nehodlá dopřát státní podporu na výlety po světě? A jeho omezenost odnesou desetitisíce jiných?
panáček asi nepochopil, že peníze od střadatelů, kteří pak své stavební spotření utratí za výlet na Kilimandžáro - jsou levnější než půjčit se je od bundesbanky. a vovovovtomtoje
Ano, ale jsou levnejsi jen diky podpore statu. Kdyby podpora nebyla, musely by za ne stavebni sporitelny priplatit a samy uznavaji, ze by pak nebyly konkurenceschopne.
Naopak soudruhu, Topolánek je prvním premiérem, který se nebojí řešit nepopulární, ale nezbytné kroky. Škoda jen, že není více razantní. Jenže tohle se socialistům s kapitalistickou tváří těžko vysvětluje. Pro vás je lepší slibotechna Paroubek, který rád rozdává z cizího a je mu naprosto jedno, že dotáhl republiku na okraj propasti zvané dluhová past, čili státní bankrot.
Stavební spoření ve světě funguje i bez státní podpory. Je to pro finanční žraloky obtížnější, ale reálné. Stejně tak je třeba zrušit státní podporu životního pojištění (odpočty od základu daně) a rovněž podporu penzijního připojištění. Tyto podpory jen navyšují zisky jejich akcionářům.
Promiňte, ale jestli myslíte oslovení "soudruhu" jako pejorativní označení jen proto, že pisatel má negativní názor na určitou pravicovou politickou osobnost, jste v mých očích hloupá nebo hloupý. Urážet někoho pro jeho politický názor je ubohé.
A teď konkrétně. Ano, pseudoreformy zaváděné současnou vládou jsou jen paskvilem. Nereformují ani systém ani nepřinášejí nic pozitivního pro budoucnost.
Mohu se svým ekonomicko-politickým náhledem stát někde jinde, ale to co předvedli není nic jiného než cesta nejmenšího odporu - vytáhneme více z kapes středních vrstev a chudých, oni jsou v podstatě mezi volbami bezmocní a povolíme bohatým. Nikde ani náznak skutečné restrukturalizace zbytečných výdajů, revize úniků ze státní kasy, což jsou zase prachy do kapes těch nejbohatších.
Reforma to teda určitě není. Podle mého názoru by skutečná reforma musela spočívat ve snížení výdajů a ne jen ve zvýšení příjmů. Jestliže chci lidem sáhnout hloubš do kapsy (což teda moc pravicové není), musím jim za to něco dalšího nabídnout. A to se nestalo. Jo, pokud by reforma spočívala v tom, že stát přestane plýtvat penězi třeba na pofidérní (a)sociální příspěvky, které slušný člověk ani nezná a podporují jen parazity, že zruší různé podpory třeba na to penzijní připojištění, ale současně se vzdá nějakých odvodů a necha lidem, aby si je použili sami, tak to by byla reforma v pravicovém duchu.
Jenže co ten Dalíkův poskok a jeho parta udělali? Zvýšili daně a ubrali těm, co se mohou nejméně bránit. Nic víc.
Očekávám, že ve volebním roce nastanou populistické kroky ve stylu - odpouštění poplatků u doktorů určitým skupinám voličů, sliby zavedení různých zvýhodnění pro jiné skupiny apod.
Stavební spoření nefunguje bez nějaké formy podpory ze strany státu nikde na světě.
Zvýhodnění různých forem spoření na důchodový věk je třeba spíše posílit, protože i výrazně pravicoví ekonomové v tom vidí v podstatě jedinou cestu k ozdravění důchodového systému a reálnou cestu ke změně současného průběžného systému, který hrozí zhroucením.
Pokud si pan Topolánek udělá reformu pro sebe tak, aby na tom vydělal hlavně on a jemu podobní, a lidé, kteří mají už beztak hluboko do žlabu, aby do něj měli ještě hlouběji, tak je to sprostá, sobecká, totalitní lumpárna. Přijít si bezpracně o dalších 20 tisíc měsíčně navíc, kdy na druhé straně ostatní většině ubírá, to není moc dobré.
Oslovení "soudruh" pro p. Topolánka sedí, protože právě tací používají metod a privilegií, které odsuzovali u komunistů.
Domnívám se, že peněz by v systému bylo dost, pokud by někteří vychcánci platili daně, jaké mají. Následky zákonů umožňujcích daňové úniky by neměli nést nevinní občané, ale viníci - poslanci, senát, prezident. Berou odpovídající mzdu, tak ať nesou odpovědnost. Žádná imunita. Pokud dělník ve fabrice dělá zmetky, taky nemá imunitu. A další věcí je, že je podnikatelům umožněno a přehlíženo, že si dávají do nákladů i osobní spotřebu nejen svou, ale celé rodiny. A na falešné faktury, odpočty DPH se taky přijde spíš vyjímečně. Zaměstnance se nikdo neptá, zda chce platit tak vysoké daně, jestli nepotřebuje nový comp či auto, u podnikatele je daňová optimalizace naprosto v pořádku a nikoho nezajímá, zda by mu v podnikání nestačilo auto za 350 tisíc místo za 3,5 milionu nebo že už má ve firmě dest počítačů na 4 lidi. Dokud budou fungovat takovéto zákony, bude republika furt na huntě a může se zavést např. poplatek za dýchání vzduchu občanem, a stejně to nebude stačit.
Jenže mnou krizitovaný příspěvek neoznačoval slovem "soudruh" Topolánka, ale pisatele, který Topolánka kritizoval.
Navíc oslovení "soudruh" sice v očích většiny z nás prvoplánově znamená člena komunistické strany a pejorativně hloupého a zaslepeného levičáka, ale přesto si myslím, že toto používání je stejně hloupé jako tvrzení, že když Mezinárodní den žen využívali komunisti k propagandě, bude lepší ho zrušit.
Promiňte, ale myslím si, že účetnictví, dańovému systému a jeho pravidlům nerozumíte.
Jestliže tvrdíte, že zákony umožňují daňové úniky, tak si protiřečíte. Daňový únik je trestný čin (oficiálně krácení daně) a ani nejdokonalejší zákon mu nemůže zabránit. Pouze dobrý systém vymáhání práva a případný sankční systém dokáže pachatele odhalit a potrestat. Jestliže ale něco zákon umožňuje, potom se nejedná o daňový únik, ale o chybu zákonodárce, kterou ovšem těžko můžeme chtít trestat.
Pokud si myslíte, že podnikatelé si mohou dávat do nákladů také cokoliv, tak to se také mýlíte, ačkoliv souhlasím, že se může zdát nespravedlivé, že mohou mnohem více upatnit v daňově uznatelných položkách, než zaměstnanci, ovšem zapomínáte, že ať je to jak chce, stejně si na to musí i ten podnikatel vydělat. A když si dokáže vydělat na super káru za 3,5,mil., tak proč by si ji nemohl koupit? Nebo si snad myslíte, že podnikatel si může koupit takové auto, aniž by na to vydělal?
Pokud jde o odpovědnost politiků za paskvily namísto funkčních zákonů, tak tady se asi shodne drtivá většina běžných občanů, že by to bylo potřeba. Bohužel nějak nevím, jak na to. Měl bych ovšem takový svůj velmi zjednodušený nápad - každý zákon má nějakého svého navrhovatele, projednává se v určitém výboru parlamentu, má nějakého poslance - zpravodaje. Jestliže tedy dojde ke schválení nějaké takového zákona, který se v praxi ukáže jako protiústavní nebo odporující jiné nadřízené právní normě, popř. nezohledňující všechny možnosti praktického využití a nebo dokonce děravý a umožňující jednání, které může přinést někomu jinému újmu, tak potom by všichni zainteresovaní přišli o část platu, jako je tomu u dělníka, který vyrábí zmetky.
Víte, jak poznáte omezené lidi ?
Tak, že pro ně každý, kdo nevolí ODS je automaticky komunista.
Jsou tak omezení, že rozdělují svět jen na komunisty a ODS, další alternativy oni neznají.
Je to tak trochu slovíčkaření, ale opravdu by se to dalo dovodit.
Jednak v kontextu vlákna diskuze a jednak z toho, že tvrdíš, že omezený člověk se pozná podle toho, že rozděluje svět na ODS a komunisty, což se rovná tomu, že všichni omezení volí (nebo sympatizují s) ODS, bereme-li, že zařazení mezi "komunisty" je míněno pejorativně.
Samozřejmě netvrdím, že tvrdíš :o), že každý kdo volí ODS je omezenec.
Jenže ať je to jak chce, formulace to byla zavádějící. Oni totiž omezenci jsou i mezi voliči ostatních stran i mezi nevoliči.
Já se přikláním ke zvýšení kontroly čerpání peněz ze stavebního spoření. Prostě spoříte, stát Vám přispívá a pokud na konci využijete spoření k financování bydlení nebo rekonstrukce, pak je vše v pořádku. Ale pokud nedoložíte využití těchto peněz tímto způsobem, bude státní podpora zpětně ponížena nebo zcela odebrána. Znám plno lidí, kteří si spoří touto formouspoří čistě s myšlenkou financování bydlení. Ale proč by měli na tomto systému parazitovat lidé, kteří za státní peníze potom plánují cestovat. Uvědomte si lidičky, že to nejsou STÁTNÍ peníze, ale NAŠE peníze (daně).
Co se penzijního připojištění týče, jeho podporu bych taky nerušil. Když už vím, že od státu nedostanu v důchodu žádné důstojné peníze, tak by měl alespoň podpořit mladé lidi, aby si naspořili sami.
PS: Volil jsem ODS a volit ji nejspíš budu i v budoucnu, ale mistra Topoláneka nijak obhajovat nehodlám. Nechápu jak se mohl takový člověk dostat do vedení strany. Jeho kroky a výroky bych spíš než razantními, nazval nešťastnými.
Stát vám sice dá nějakou státní podporu, ale ve většině případů vám ji hned při nákupu čehokoliv sebere ve formě mnohem vyšší DPH.
Nejsem si jist, zda by stavebko samo sebe ufinancovalo, a to pouze z vkladů osob, které chtějí financovat bydlení. Sytém by zřejmě bez ostatních přispěvatelů padl.
PS: ODS jsem nevolil a nikdy v budocnu volit nebudu, neokopírují-li si od komunistů /tak jako v mnoha jiném z minulosti to již udělali/ výsadu neomezeně vládnout na dobu neurčitou.
Protože teď mohly stavební spořitelny půjčovat z toho co si tam spořili všichni. Jestliže tam budou zbydou jenom ti kteří si budou brát úvěr, tak banky budou muset ty peníze brát odněkud odjinut, a tedy za standardní úvěrové sazby. A ty už jsou asi někde jinde.
Úroky stavebních spořitelen nejsou významně nižší než hypotečních bank. Je to, pravda, částečně dáno nízkými úrokovými sazbami, které nyní rostou, ale domnívám se, že se růst co nevidět zastaví.
Viz též http://www.investujeme.cz/?object=toptema&sid=491%20&sekce=0040
Státní podpora stavebního spoření v ČR je vyšší než v jiných zemích, kde obdobné spoření mají. Např. v Německu je stavební spoření využíváno kvůli možnosti fixace úrokové sazby (která je stejně jako v ČR součástí smlouvy). Nikoli z důvodu státní podpory.
"Zásadní cenový skok zdražení potravin se nekonal, to jsme si odbyli padesátikorunovými KOSTKY másla v říjnu."
Nechci rejpat, do voleb možná politici změní, co se dá, ale pravopis snad zůstane nezměněný! Nebo se mýlím?
Snaží se Tupolánek a spol. o získání tučných úplatků od stavebních spořitelen? O co jiného by jim mohlo jít? O ušetření pár peněz ze státního rozpočtu, o omezení výstavby nových bytů a domů nebo o zhroucení systému stavebního spoření?
Pokud zruší státní podporu u stavebního spoření, kolik lidí bude dávat peníze na stavebko když u ING dostanou úrok 3% a u stavebního spoření většinou 2%? Peníze na stavebním spoření jsou samozřejmě velmi málo likvidní, což vidím jako velkou nevýhodu. Za vedení účtu stavebního spoření je třeba platit, za vedení ING konta nikoliv.
Stavební spořitelny mohou nabídnout vyšší zhodnocení vkladů, to ale samozřejmě povede ke zdražení úvěrů => méně dostupné bydlení pro mladé rodiny (a samozřejmě nejen pro ně).
Stavební spořitelny u nás žijí především z té státní podpory, samy se snažit moc nemusí. U nás klesla státní podpora z 25 na 15% ročně uspořené částky, max. z 18.000,- Kč.
V Rakousku je dle zákona od 4 do 8% a je vyhlašovaná každoročně podle vývoje na finančních trzích, takže pro letošní rok jsou to právě ta 4% z max. 1.000 Euro ročně.