"Alespoň pro ratingovou agenturu, která Českou republiku nejspíše vnímá jako sousední stát Moldavska nebo Ukrajiny. Jinak by totiž takovou hloupost nemohla napsat."
Ale vždyť nás takto vnímá celý vyspělý svět. Jakkoliv se můžeme na naši zemi dívat růžovými brýlemi, skutečnost je jiná. Stačí, když se vrátíme z ciziny na západ od našich hranic, a jsme rozčarováni - je to jiný svět. Rozbité silnice, oprýskané šedivé fasády domů a paneláků (sice už ne všech), silnice plné muzejních vraků, zahumusené hajzly v některých restauracích a obchodních centrech atd.
Unie "bere" staré státy unie, nikoliv nové přistěhovalce. Jako my příliš nerozlišujeme, zda něco pochází z Bulharska či Turecka, tak ani oni nerozlišují, zda je to kvalitní, české, nebo je to z Rumunska. Jsme pro ně furt jeden pytel východňárů. Dokonce i uvnitř Německa se rozlišuje na West a Ost a ti východní Němci jsou pro západ póvl. Nerozlišuje ani oficiální americká administrativa, která nás má stále jako Československo. Ostatně, není ojedinělé, že českému vítězi zahrají i v sousedním Německu či Rakousku, o vzdálenějších zemích ani nemluvě, v lepším případě slovenskou, v horším případě hymnu úplně jiného státu, nebo vystoupá na žerď nečeská vlajka. Pro pohraničí jsme zdrojem levných nákupů, z vnitrozemí na nás koukají přes prsty, zda tu lezeme po stromech a živíme se brouky. Naše výrobky se až na výjimky prodávají pod jinými značkami. Značky, které měli i za socialismu na západě zvuk, byly vytunelovány. A do zahraničních zpráv se dostane spíše šot o vybrakovaném sídlišti v Chánově než nějaká špičková operace v IKEMu. Nebo jak tuhle, tuším že francouzský politik, sděloval intimně ale bohužel při zapnutých mikrofonech cosi o arabské či iránské verbeži. A žádné mezinárodní faux paux z toho nebylo, průser měl jen DJ za nevypnuté mikrofony. A politici se můžou navzájem ocumlávat o 106, nic nemění pohled nadřazeného národa na jiný, podřadnější národ. Ostatně, někde jsem četl, že EU je vlastně pokračováním hitlerovského Německa, jen se tak neděje vojenskou, nýbrž politicko-ekonomickou silou.
Článek sice hovořil o ratingu českých bank, takže můj příspěvek může být pro někoho mimo mísu, ale jen jsem chtěl napsat, jak nás cizina vnímá i mimo bankovní sektor.
Pán je asi velmi zcestovalý člověk a zároveň velký znalec náhledu cizinců na ČR!Nevím s kolika průměrně vzdělanými a informovanými cizinci jste měl možnost mluvit o poměrech v naší zemi, ale dost pravděpodobně ani s jedním!
Já osobně mám jiné postřehy! Dle Evropanů, kteřím k nám jezdí jak pracovně tak soukromě, naše země od revoluce urazila velký kus cesty a podle toho je ve většině případů tak vnímána. Možná až na obyvatele USA, kteří se holt o dění v Evropě příliš nezajímají. Tím samozřejmě nechci říct, že v tomto směru není co zlepšovat!
Naopak velmi oceňuji autorův článek pro jeho zajímavost a objektivnost.
Tak to, co tvrdíte vy, Pajaxi, vychází z postřehu asi jednoho člověka.
Nevím, jestli je vám známo /ale asi není/, jak turisti navštěvující ČR dostávají brožurky, kde se nejvíc krade, pozor na taxikáře, kde se bez úhony najíst ... To fakt nevypovídá o civilizovanosti naší země.
ale já nemluvil pouze o turistech! Ale také o lidech, kteří k nám přijíždějí pracovně, za obchodem atd.
Už mně vážně nebaví stále poslouchat nářky některých našich lidí na to, jak je to tady u nás všechno hrozné a jak je to jinde skvělé a " lítají tam pečení holubi sami do úst ".
Takovým lidem vřele doporučuji, aby na nějaký čas navštívali nějakou jinou zemi z " postsovětského bloku " !
Třeba se potom budou na ČR dívat jinýma očima.
Já třeba často navštěvuji bývalou NDR (tedy zemi z "postsovětského bloku"), a je to opravdu jiný svět. Čistá nádraží, krádné vlaky, bezvadné silnice...
Jinak se domnívám, že ony "nářky některých našich lidí " mohou jen a jen dopomoci ke skutečně lepším zítřkům. Pokud by se lidi neozývali, dočkali bychom se kroků nazpět: vrátili bychom se o 100-200 let, lidé by neměli sociální vymoženosti, opět by umírali na již vymýcené choroby, pracovali by 7 dní v týdnu 16 hodin denně, bez dovolené, bydleli by 3 generace v jednom bytečku se studenou vodou na pavlači - ne, to co zažili naši dědové a rodiče, bych už zažít nechtěl. Proto je potřeba se ozývat - historie snad mluví jasně, co vše lze na "obyčejné" lidi zkoušet.
Doporučuji si zjistit, kolik Marek a Euro už nateklo do bývalého východního Německa z bývalého západního. Už je to pár let, kdy jsem si přečetl, že tato dotace už přesáhla bilión Marek. Ostatní státy postsovětského bloku bohužel žádného takového bohatého strýčka nemají, na vše si musí vydělat, takže není divu, že vypadají jinak než bývalé NDR.
"Ostatní státy postsovětského bloku bohužel žádného takového bohatého strýčka nemají" - ano, nemají. Ale nemusel se ten majetek, co tam byl, nechat vytunelovat, levně rozprodat nebo rozdat zadarmo. Pak by dneska nebojovali /včetně nás/ o přežití. V Německu ty biliony aspoň dovedli využít, neprojebali je jako třeba my.
Jak si státy mohou na vše vydělat, když státu nic nepatří? Zisky tečou ven z republiky k blahu zahraničních kapitalistů.
Jakto, že nic nemají? Ty zisky k blahu zahraničních kapitalistů se přece daní u nás. Ty kapitalisti zaměstnávají naše občany, kterým platí mzdu, která se taky daní u nás. Ti zaměstnanci mzdy utrácí a platí DPH a spotřební daně - ty taky zůstávají u nás. Ten zahraniční kapitalista vyplácí ze zisku dividendy, které se daní 15% u zdroje.....
Máte na mysli mzdu pokladní v supermarketu na úrovni minimální mzdy? Tak ty tady utratí skutečně velké peníze a k nim tu DPH ... Tím nechci potupovat pozici pokladní, ale všichni asi víme, jak je to s jejich odměňováním
Je pravda že země bývalé NDR, Bilion Marek a další stovky miliard Euro úplně neprojebali. Mají dobře opravenou infrastrukturu, města, parky atd, ale přesto jim to je málo platné. Nezaměstnanost ve východních zemích je dlouhodobě výrazně větší než u nás (i 20%) a značná část obyvatel odešla na západ. Vzhledem k tomu, že tam neexistovala jazyková ani byrokratická bariéra, tak k odchodu stačilo se jen zvednout a jít. Výsledkem jsou tedy pěkně opravená města, ve kterých jsou občas čtvrti duchů, kde ve velkém domě či paneláku bydlí jeden, dva, tři nájemníci.
BTW Loňský rozpočet ČR byl cca jeden Bilion Kč. Tedy jeden Bilion Marek je cca 20 ročních rozpočtů ČR! Je tedy zcela jasné, že infrastruktura v ČR na bývalé NDR musí vypadat jinak.
"Je tedy zcela jasné, že infrastruktura v ČR na bývalé NDR musí vypadat jinak." Zvláště když např. km dálnice postavíme dráž než v onom Německu. A věřím, že i ty byty a domy jsou schopni postavit či zrekonstruovat laciněji než u nás, a to při 4-5x vyšších mzdách. A na stavbách budou vynikat tamní řemeslníci, ne UKáčka s VŠ diplomem.
Jimmy tu situaci v NDR popsal naprosto výstižně. Sám bych to neřekl lépe.
Je pravdou, že do doby platnosti marky v Německu to bylo kolem 1 bilionu marek. Asi si dokážete představit, co všechno by se za cca 15 biliónů korun dalo zrealizovat!
Oproti tomu naši republiku nikdo nedotoval ani nesponzoroval! Tak to prosím nesrovnávejte. A jak už bylo zmíněno. Taky tam nemají právě na "růžích ustláno".
Naše republika je menší než NDR. Ale spočítal někdo či se zveřejnilo, kolik se tady projebalo miliard či bilionů privatizací, krachy? Za ceny, které tu panovaly po převratu, by tady muselo být všechno zlaté. Ale když se podíváme na rozbité silnice, vagony českých drah, školy a školky, stav naší vodovodní sítě - no, dalo by se toho asi vyyjmenovat ještě hodně. Hlavně že máme na hřištích vyhřívané trávníky ... Pravda, máme ti u pokrok ve formě opravených mostů, aby přes ně mohly jezdit tanky NATO nebo moderní obchody se zbožím plných éček, za které můžeme platit platebními kartami, škodovky už nemají řidítka, ale volant /a dokonce i s luxusními airbagy/
No Kláro, ale to přeci není jenom u nás. Ať jedete do jakékoliv země, měla byste být vybavena informacemi o ní a je jedno, zda se jedná o příručku, bedekr nebo cokoliv jiného. A že se v příručce dozvím kde se najím dobře a kde levně (ideálně kombinace obého), nebo kde se slušně vyspím, přece není nic špatného. Kdysi jsem v Bruselu, před sídlem mezinárovního soudního dvora viděl na chodníku na*ráno a že bych tvrdil, že jsou Belgičané necivilizovaná hovada, toho jsem tedy dalek.....
Já tam byla před 10 dny. Bylo tam na**áno znovu (a podotýkám, že čerstvě!). Taky tam byli žebráci (vedle královské knihovny). A taky tam šla demonstrace gayů a lesbiček za právo osvojovat děti a další práva. Kolem Borse binec jak v Turecku na záchodě. Ale jako poslední šli za průvodem gayů zametači a popelářský vůz, za nimi ulice čistá jako sklo. V našich zemích věc nevídaná. A taky si myslím, že to je kulturní národ, spoň ty ulice uklízí častěji nebo že by to bylo tím, že jim tam častěji prší?
Jenže kradou i taxikáři v "západním" Německu. Ne asi tolik jak pražští, ale pár eur si někteří nasadí. Ani "turbo" jim asi není neznámé, stejně jako to někdy vezmou schválně delší cestou. Když jedete třeba desetkrát jednu trasu, tak si toho všimnete.
Je to celkem jednoduché. Když se položí region, položí se Česká republika taky, ať se vám do líbí nebo ne. Když Fico vykřikoval "Slovensko ne, Slovensko je jiné, Slovensko má to euro", tak se všichni shovívavě usmívali. Kdo chce teď vykřivovat "Česko ne, Česko je jiné, Česko už si banky vyčistilo"?
Před lichvou musí především chránit justice. Musí mít schopnost zasáhnout rychle a přesně a musí mít odvahu zasáhnout citelně. Stávající zákon zásah umožňuje, leč justice ho odmítá využívat. Je otázka, zda pomůže nový zákon (dle logiky: soudce je robot, který mechanicky porovnává čísla ve smlouvě s čísly v zákoně) nebo zda je potřeba změnu v soudnictví (dle logiky: smyslem soudů je chránit slabého).
Vy třeba rozumíte všemu, co podepisujete? Ne však zdaleka všichni všemu rozumí. I když se zeptají na nejasnosti, může jim být odpovězeno nepravdivě, a oni na základě lživých informací podepíší.
Chápu, že finanční a právní gramotnost je dnes důležitá. Ale zrovna tak vás mohou očůrat třeba v autoservisu, kde vám nakukají výměnu dílu, který není třeba měnit. U lékaře, který vám předepíše léky, které nutně nepotřebujete, ale ono se mu dostane školení v Africe. Pekař vás bude okrádat celozrnným tmavým pečivem, které je ve skutečnosti obarvené bílé pečivo. Zjistíte to nějak? A ten mechanik v autoservisu, lékař budou argumentovat tím, že jste své auto / své tělo nemusel dávat do opravy a mohl jste počkat, jak se to vyvrbí. Pekař řekne, že jeho výrobky si přece nemusíte kupovat.
Jistě uznáte, že každý nemůže být odborníkem na vše a nemají-li různé subjekty dost zdravého rozumu, musí přijít ke slovu nějaký dozorový - regulační orgán.
Ano, rozumim, nebo podepisuji s dostatecne duveryhodnym partnerem. U drtive vetsiny "lichvy" navic neni problem v tom, ze by dluznici nevedeli, co podepisuji.
Aha, takze myslite, ze na kazdou takovouhle situaci (automechanik, lekar, pekar...) bude potrebujeme specialni zakon??? Treba v pripade automechaniku "Trestny cin aichvy, ktereho se dopusti automechanik, ktery vymeni dil stary mene nez 2 roky...". To mi prijde jak Kocourkov...
Podle mne pokud mne nekdo podvede, tak je to samozrejme spatne, ale nevidim duvod mit pro to nejaky specialni zakon (navic s nejakymi omezujicimi podminkami, kdy je to uz "spatne") - staci uz existujici legislativa pro podvody.
tak vy rozumíte i autoopravárenství? nebo podepisujete převzetí zakázky po rozboru nezávislým a spolehlivým automechanikem. a pečivo si definitivně zakoupíte až po laboratorním průzkumu? není nad "důvěryhodného" partnera ... kolik byste takových partnerů musel mít, aby vás nikdo neočúral? nebo se jen domníváte, že zrovna vás nikdo neo ...
pokud se lidé neumí chovat a jeden druhého se snaží nemravně okrádat, bude muset být na každý prd extra zákon. trh to nějak ne a ne za 20 let vyřešit.
A proc by mel byt na kazdou moznost okradeni extra zakon, kdyz staci ten jeden o podvodu?
I nejvetsi liberalove davaji vymahatelnost prava za ukol prave statu - proc sem pletete trh?
A, k puvodnimu tematu, koho jak podvadim, kdyz 1.5.2009 pujcim Frantovi 100 tisic a on mi podepise papir s vetou "1.5.2010 vratim panu XXX 150 tisic"? Nebo proc by toto vubec melo byt ilegalni?
Za lichvářem (Provident a spol.) chodí lidi, kterým nemohou být poskytnuty běžné půjčky. (Nebo lidi, kteří vaří vajíčka v mikrovlnce.) Riziko nesplácení je velké (půjčuje se kde komu), čemuž odpovídá i výše úroku, protože ti, co půjčky splácejí, musí jaksi zaplatit i dluhy neplatičů.
To je blbost, páč z dlužníka se vymámí další peníze jako náklady na exekuce apod. Taková firma má o hodně složitější organizaci a může to dělat jen ten, kdo na to má žaludek.