Hlavní navigace

Deset let eura raději nikdo neslaví

Tomáš Kadeřávek

Nejen novoroční projev prezidenta Václava Klause se dotkl tématu evropské dluhové krize. Přední evropští státníci se na Nový rok také vyjadřovali k budoucnosti společné měny, která slavila 10 let od svého zavedení.

Doba čtení: 1 minuta

Německý ministr financí Schlaube nazval euro „jasným úspěchem" a slíbil, že měna zůstane stabilní. Ve svém novoročním rozhovoru pro časopis Bild také naléhal na zadlužené státy, aby následovaly kurz tvrdých úsporných opatření, zvýšily svou konkurenceschopnost a získaly zpět důvěru trhů.

Německá kancléřka Merkelová varovala, že rok 2012 bude těžší než rok 2011 a že Evropa má před sebou dlouhou cestu, než překoná krizi. Italský prezident Napolitano volal po obětech a ve svém televizním projevu také řekl: Nikdo se dnes nemůže vyhýbat své odpovědnosti přispívat k vyrovnání veřejných rozpočtů a odvrácení finančního kolapsu Itálie.

Fundamentálně tedy nic pozitivního nezaznělo. Co se týče vývoje páru EUR/USD za poslední týden, tak se obchodovalo prakticky pouze 3 dny. Nejvýraznější bylo úterý 27. 12. kdy se EUR vyprodávalo. Velké množství long obchodníků opustilo trh. Nyní nastala velmi podobná situace jako v polovině prosince. V trhu je velké množství short obchodníků. Málo z nich zatím čelí tlaku, že by šla cena proti nim a proto si své pozice drží.

dan_z_prijmu

Minimálně tento týden bude obchodování ještě poznamenáno nízkou aktivitou, proto je složité dělat nějaké závěry. Cena EUR/USD se aktuálně pohybuje lehce pod týdenním pivot pointem, což pouze potvrzuje aktuální rovnováhu na trhu. Jako zajímavou vnímáme oblast okolo 1,3060, kde očekáváme, že bude chtít trh testovat. Více: Podrobné kurzy měnových párů.

Co se týče možného pokračování stávajícího downtrendu, je trochu těžší specifikovat oblasti, kam až by cena mohla dostat. V oblastech pod low z prosince 2011 byl trh naposledy v lednu 2011 a v září 2010. Na základě technické analýzy jsou nejbližší body, kde by mohla cena zpomalit, či obrátit směr, 1, 2850 a silná oblast okolo hladiny 1,2700.

Našli jste v článku chybu?