Hlavní navigace

Déjà vu

Lukáš Popelka

Investoři, kteří po včerejších výrazných poklesech na evropských trzích dnes očekávali alespoň částečné dorovnání ztrát, zažívají hořké déjà vu.

Včera oznámené oslabování čínského jüanu pokračuje a evropské trhy tuto skutečnost hned po otevření odrazily v sytě červeném zabarvení indexů. Index německé burzy DAX jako by kopíroval včerejší vývoj a během dne odepsal opět více než 300 bodů. V závěru obchodování se index DAX přiblížil až k technické podpoře 10.900 bodů (-3,4 %). Tradičně nejvíce zasaženým sektorem jsou automobilky, které dnes závody ve sjezdu vedou. V čele se drží akcie Daimler, které již druhý den v řadě ztrácí přibližně 5 % a klesají na cenu 75,90 EUR. Za zmínku však stojí skutečnost, že samotný Daimler označoval vliv devalvace jüanu jako velmi mírný a dodal, že je vůči měnovým výkyvům zajištěn. Dle mého osobního názoru ta k poklesy nejen na automobilkách můžeme označit za přehnané a z čistě fundamentálního hlediska by mohlo docházet ke stabilizaci. Na druhou stranu psychologie zůstává na trzích významným faktorem a nervozita investorů z dalšího vývoje může táhnout indexy směrem dolů i v dalších dnech.

Trhy v zámoří dnes nijak nevybočují z celkového sentimentu a index S&P 500 klesá o 1,3 % na úroveň 2.056 bodů. Poklesům naopak úspěšně odolávají akcie německé energetické společnosti E.ON. Firma dnes reportovala solidní výsledky a potvrdila výhledy. Akcie E.ON klesají o 0,35 % na cenu 11,66 EUR, což lze ve světle dnešního vývoje považovat za úspěch.

V následujících dnech budou trhy nejspíše i nadále výrazně rozkolísané, ovšem věřím, že z dlouhodobého pohledu mohou nynější poklesy opět vytvořit zajímavé příležitosti.

Našli jste v článku chybu?