Hlavní navigace

Debakl v Daúhá – bez Íránu ani ránu

18. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Start do nového týdne se ponese ve znamení debaklu v Daúhá – hlavní země produkující ropu se nebyly schopné dohodnout na omezení produkce.

Hlavním problémem se ukázala být až překvapivá tvrdohlavost Saúdské Arábie, která odmítla jakoukoliv dohodu, pokud se jí nebude účastnit její hlavní regionální rival Írán. Trhy tak dostaly jasný signál. K narovnání mezi poptávkou a nabídkou na ropném trhu asi nedojde skrze dohodu o omezení produkce, ale skrze to, že nízké ceny časem vyřadí z provozu méně efektivní producenty. Cena ropy tak dnes po ránu neomylně míří dolů. Co to bude znamenat pro ostatní trhy?

Cena ropy v posledním týdnu pomáhala táhnout vzhůru akciové trhy i výnosy delších bezpečných dluhopisů. Současně pomáhala zastavit ztráty americkému dolaru tím, že do hry vracela vidinu vyšších amerických sazeb.To vše se pravděpodobně alespoň na začátku tohoto týdne otočí. Velice těsnou vazbu na ceny ropy měly v posledních měsících především evropské dlouhé výnosy (a inflační očekávání), které mohou jít s ropou znovu dolů a atakovat historická minima.

Ve světle nízkých inflačních očekávání bude zajímavé, jak v tomto týdnu vyzní zasedání ECB. Asi není na místě očekávat žádnou revoluci – ECB tentokrát nebude mít v ruce novou prognózu a relativně nedávno (na předešlém zasedání) oznámila sérii nových opatření. Trhy ale budou zvědavé, jaké zbraně je ECB eventuálně ještě v budoucnu ochotná použít, pokud by ji dál trápila nízká inflace. Mario Draghi má sice sám výhrady vůči dalšímu snižování sazeb do záporu a koketuje s myšlenkou “rozhazování peněz z vrtulníku”, řada jeho kolegů z ECB se ale na svět dívá z trochu jiné perspektivy.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).