Hlavní navigace

Data v USA překvapila

18. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Data ve Spojených státech překvapila většinou pozitivně. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl v uplynulém týdnu na 335 000 z 372 000 minulý týden (čekalo se 369 000).
  • Data ve Spojených státech překvapila většinou pozitivně. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl v uplynulém týdnu na 335 000 z 372 000 minulý týden (čekalo se 369 000). Data potvrdila prostor pro další pokles míry nezaměstnanosti. Zároveň stoupl znatelně počet lidí pobírajících podporu v nezaměstnanosti, což může souviset s legislativou prodlužující dobu po kterou je možné podporu pobírat.
  • Počet zahájených staveb domů v USA poskočil v prosinci o 12,1% meziměsíčně na 954 000 anualizovaně, zatímco počet stavebních povolení prakticky stagnoval na 903 000. Nečekaně vysoký (trh čekal 890 000) počet zahájených staveb sice může částečně souviset s příznivým počasím, ale především se v něm projevuje pokračující oživení na trhu s rezidenčními nemovitostmi, které by mělo letos celkově podpořit ekonomiku a specificky by se mělo příznivě projevit i na trhu práce.
  • Výjimkou v jinak dobrých datech z USA byl index výrobní aktivity filadelfského Fedu. Čekal se mírný pokles z 8,1 na 5,6, ten byl ovšem překonán už revizí, která snížila předchozí hodnotu na 4,6. Skutečnost za tento měsíc byla ještě o dost horší, když index klesl na –5,8. Nepříjemné je, že se propady především nové objednávky, což naznačuje, že by slabost mohla trvat i v blízké budoucnosti. Poměrně výrazně klesly také subindexy zaměstnanosti a odpracované doby. Celkově to vypadá na dost nepříjemné zeslábnutí výrobní aktivity na východním pobřeží USA. Šestiměsíční výhled však zůstává pozitivní, jeho index rostl z 23,7 na 29,2 a podpořit by ho měl především růst nových objednávek. 
  • Kombinace převážně dobrých makroekonomických údajů z USA a volání po ukončení kvantitativního uvolňování od některých jestřábích činitelů Fedu tlačí proti dolaru. Kurz se vrátil k 1,34 k euru a je klidně možné, že trend k oslabování se při absenci negativních zpráv z EMU dostane až na 1,35. Ze stejných důvodů rostou výnosy benchmarkových dluhopisů na dlouhém konci křivky a to jak v USA tak v Německu (v Evropě se spekuluje na další pokles bilance ECB kvůli menší poptávce bank po hotovosti). 
  • Jestřábí člen měnového výboru polské centrální banky Kazimierczak řekl, že by centrální banka mohla dále snížit úrokové sazby. Je to významný náznak, že k tomu skutečně v únoru dojde. Kazimierczak však zároveň řekl, že si musí centrální banka dát pozor, aby v důsledku sazeb příliš neoslabil zlotý. Zítřejší sada dat napoví více. Pokud nedojde k významnému pozitivnímu překvapení, data potvrdí snížení sazeb. Slabá data by si trh vyložil jako potvrzení, že sazby mají větší prostor pro pokles než naznačoval po posledním zasedání měnového výboru guvernér Belka, když řekl, že vidí prostor pro pokles maximálně na 3,5%.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).