Já tomu (jako laik, ovšem s obdobnou zkušeností) rozumím takto: Řekněme, že v době darování domu (předpokládám, že dar byl prokazatelně do vašeho výlučného vlastnictví) měl dům hodnotu 8M. Ze společných prostředků (SJM) jste do něj investovali 2M (tj. 20%). Nyní má dům hodnotu 12M - zhodnotil se jak Váš podíl, tak podíl ze SJM, ten teď činí 20% ze 12M, tj. 2,4M. Máte právo žádat, aby vám vaše zhodnocené (prokazatelné) výlučné vlastnictví zůstalo a do vypořádání SJM spadlo právě oněch 2,4M, přičemž každý z vás má nárok na 1/2. Vaše exmanželka by tedy z domu měla být vyplacena částkou 1,2M Kč.
Je to tak, může nárokovat podíl ze zhodnocení nemovitosti, nikoli z nemovitosti jako takové, o tom by spor být neměl.
Blbé ale je, že právě kolem toho, kolik obnáší zhodnocení, mohou nastat extrémní spory a má to velmi slušný potenciál na dlouhý (a drahý) spor...
Asi by bylo pro obě strany lépe se dohodnout, ale je mi jasné, že to nemusí být snadné :-(
Ano, to ovšem platí v případě, že je v darovací smlouvě (a na jejím základě v katastru nemovitostí) jako obdarovaný uveden pouze on. Pokud by jako obdarovaní byli uvedeni oba manželé společně, pak by bývalou manželku musel vyplatit 1/2 ceny, kterou nemovitost má podle odhadu v době vypořádání. Toto vypořádání by ovšem pak šlo mimo vypořádání SJM, ledaže by dříve notářským zápisem o rozšíření SJM darované nemovitosti do něj zařadili.