"Finanční transakcí se rozumí výměna finančních nástrojů mezi bankami nebo jinými finančními institucemi. Mezi takové finanční nástroje patří cenné papíry, dluhopisy, akcie a deriváty,"
Vůbec mne nevytáčí taková daň, osobně bych ji uvítala. Jak jinak efektivně dostat peníze do státního rozpočtu, který se potýká se schodky rozpočtu? Přece nezadlužený stát je zárukou budoucí prosperity společnosti, která v něm žije. Proč se někteří lidé, co mají peníze na tyto produkty jako jsou cenné papíry, dluhopisy, akcie a deriváty vytáčí? Nebo je jim jedno, jak bude prosperovat vlastní stát, protože až stát zkrachuje, tak se za peníze např. z akcií přestěhují např. na Kanáry?
Při čtení věty Ano, protože je jim co sebrat. mě vážně mrazí v zádech.
Proč by někdo, kdo neušetří, protože si bez rozmyslu nasekal haranty, vzal hypotéky nad své poměry a když mu náhodou něco zbylo tak to prožral, měl být zvýhodněn před tím, kdo se chová zodpovědně, hospodaří s přebytkem a tento investuje?
, tendence sankcionovat
Mne mrazí v zádech z toho, že si podle Vás někdo nasekal haranty. Pokud se nebudou rodit děti, tak to může naše společnost zabalit. Uvažovat čistě kalkulativně, tak se děti nevyplatí, protože jsou drahé. Pokud někdo platí hypotéku na vlastní bydlení, třeba skromný byt, tak to přece není mrhání peněz. Prostě když se platí hypotéka tak ne vždy se něco ušetří navíc. Někdo nemá to štěstí, aby dědil. Znám rodiny, co mají dvě děti a prostě neušetří i kdyby chtěli, protože není z čeho. A nejsou to žádní asociálové. Nebo protože neušetří, protože jim třeba z minimální mzdy nic nezbude, tak mají uvažovat tak, že raději děti mít nebudou? Nebo Ti, co jsou milionáři, by správně měli mít dětí deset až dvacet či více, protože je uživí?
Ano, já si myslím, že než si člověk pořídí dítě měl by se zamyslet za ho dokáže zabezpečit. Ale nasekat mraky dětí, neřešit jejich zabezpečení a žít z dávek na ně je taky životní styl.
Nicméně kolik dětí si opatří a jaký život jim zajistí je každého věc, pokud to nepřesáhne určitou mez, pak by měla zasáhnout sociálka.
Já pouze říkám, že mi vadí uvalovat speciální daň na ty, kdo se chovají zodpovědně, peníze spoří a investují a tedy "je jim co vzít".
Jasně, že to je rozumné se zabezpečit, jenže pokud člověk má průměrnou mzdu, studuje vysokou, a nemá sponzory rodiče, tak si do 30 na byt nenašetří. A to ještě do budoucna se asi bude platit školné. To ty děti můžeme odkládat do 40 a budeme doufat, že budeme plodní nebo nám k tomu pomůže věda za peníze nebo to budeme řešit zdarma přes veřejné zdravotnictví, abychom nevymřeli. Nebo v rámci odpovědného myšlení děti mít nebudeme, přece v Africe hladoví, tak si pořádně užijeme hmotných statků, v rámci globální společnosti a volného pohybu lidí se to nějak vyřeší. Taky může přijít ztráta zaměstnání a člověk je nahraný. Přece tu nejde o to, že chce někdo znárodňovat Vaše úspory, ale pokud má společnost fungovat, musí zde být stabilní stát a efektivně vybírat daně. Já třeba nestojím o návrat komunismu. Nechápu ale, proč někteří lidé v rámci zachování slušné demokracie, kteří finance moc nemusí řešit, nechtějí být solidární. A nikdo tady přece nemluví o majetkové rovnosti všech. V tom je asi velké nedorozumění.
Mne mrazí v zádech z toho, že podle Vás si někdo nasekal haranty. Asi nemáte děti, že. Pokud se nebudou rodit děti, tak to naše společnost může zabalit. Nebo podle Vaší logiky by Ti, co chodí do práce a mají minimální příjmy by raději děti mít neměli, protože na to nemají? Naopak milionáři by měli mít dětí deset či více, protože je uživí?
Proč by měli schodek státního rozpočtu platit zrovna oni? Co třeba proto, že veškeré bankovní služby (tedy i služby související s obchodováním s cennými papíry) jsou osobozeny od DPH. Nepřijde Vám zvláštní, že když si koupíte jinou službu, musíte v její ceně zaplatit daň, kdežto u finančních činností ne? Není to nefér vůči ostatním službám? Tak nebude dál 20 % (či jiná v tu dobu platná sazba) DPH na finanční služby, ale bude zanedbatelné jiné zdanění. Nebo byste raději chtěli těch 20 %? To by byla ale zcela jiná suma...
Tím nechci naznačit, že bych s touto daní souhlasil. Jenom jsem chtěl upozornit, že doteď byli proti ostatním službám finanční služby pro jejich příjemce finančně výhodnější a nikomu (uživatelům) to nevadilo a využívali toho.
Asi vám nedochází, že DPH platí konečný spotřebitel z koncové ceny produktu. Jednorázově tedy zatěžuje spotřebu. Tobinova daň se týká obratu u finančních operací. Zatěžuje opakovaně všechny transakce, ne jen cosi jako jejich výstup z pohledu spotřebitele. 20% z obratu by bylo natolik absurdní číslo, které by odpovídalo faktickému znárodnění všech investic. I ta 0,1% je hodně a může znamenat pokles výnosů aktivnějších fondů třeba o desítky procent.