Hlavní navigace

Cyrrus:Ranní komentář

10. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včerejší obchodování v USA bylo významnou měrou ovlivněno pátečními daty z trhu práce.

Očekávání nových payrolls za březen dopadlo velkým zklamáním, když oznámené číslo dosáhlo pouze 120 tisíc, zatímco očekáváno bylo 205 tisíc nových výplatních pásek. Tato špatná data mohou opět vést ke spekulacím, že američtí centrální bankéři začnou znovu zmiňovat možnost nějaké formy dalšího kola kvantitativního uvolňování. Po pátečním svátku trhy vstřebaly negativní payrolls až včera, a to ihned po otevření trhu. Další průběh obchodování již byl v klidnějším duchu bez významnějších zpráv. Trhy zakončily obchodní den S&P –1,14%, Nasdaq –1,08%, Dow Jones –1,0%.

Obchodování v Asii bylo ovlivněno makrodaty z Číny. Negativně překvapila zejména data o importech, které meziročně narostly pouze o 5,3% při očekávání 9%. Export vzrostl o 8,9% v porovnání s očekáváním 7%. Nižší importy vzbudily obavu ze zpomalení čínské ekonomiky, neboť indikují pokles domácí poptávky. Další negativní informace z Asie vzešla ze zasedání japonské centrální banky, která ponechala úrokové sazby na 0,1% a ani nediskutovala případné měnové stimuly pro podporu ekonomiky a zvýšení chronicky nízké inflace.

Všechny tyto negativní vlivy, které se nahromadily přes sváteční dny, mají vliv na aktuální otevření trhů. Německý index DAX krátce po začátku obchodování klesá o 1,3%. Velkou otázkou a nejistotou do příštích týdnů zůstává špatná situace veřejných financí ve Španělsku, která opět zvyšuje rizikovou averzi. Italský premiér Monti vyjádřil včera obavy, že nejistota ohledně Španělska by se mohla přenést i do Itálie, která je dle jeho názoru v podstatně lepší situaci. Mezitím španělský premiér se snaží prosazovat škrty a znovu potvrdil, že stále platí cíl snížit v příštím roce deficit na 3%.

V rozhovoru pro Euro am Sonntag prozradil CFO  Siemens Joe Kaeser, že se činnost některých divizí společnosti vyvíjí lépe, než v loňském roce a tedy lépe, než management původně očekával. Obavy, že zpomalující evropské a čínské ekonomiky poškodí podnikání Siemens se tak nepotvrdily a podle CFO se business stabilizoval na „vysokých úrovních“. Kaeser také potvrdil provedení IPO Osram v druhé polovině letošního roku. Celkově vnímáme nové informace mírně pozitivně. Nicméně stále zůstává mnoho otazníků a také strašák v podobě možného vydání profit warningu. (Jiří Šimara)

skoleni_29_6

Dnes očekáváme:

Důležitých makroekonomických dat dnes mnoho na trh nepřijde. V USA očekáváme pouze velkoobchodní zásoby v 16:00. Dnešním dnes začíná výsledková sezóna za první kvartál. Jako již tradičně ji odstartuje firma Alcoa, která zveřejní svoje výsledky ve 23:00.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).