Názory k článku ČSSD: Sociální stát... za jakou cenu?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 4. 2006 8:10

    Otomar Gottstein (neregistrovaný)
    Nedávno mně zaujal přepis Paroubkova jména-PAROUBACK... Sociální stát exituje jen v tržním kapitalismu .... Smutné je, že na historii se zapomíná a slibům se věří...
  • 27. 4. 2006 9:29

    Martan (neregistrovaný)
    At autor navhrne alternativni stranu (ods uz pochopila ze volba se vyhravaji populismem a hyrenim) nebo jeste lepe at navrhne program fiktivni idealni strany, takovy aby ho lidi volili a pritom by resil neduhy uvedene v clanku. Ja si myslim ze nejde o "stranu" ale o volice, kterym se strany prizpusobuji.
  • 27. 4. 2006 14:47

    jezevec (neregistrovaný)
    správně! vyměňme voliče!!!
    (v takovém případě by ale paroubek myl nádobí, a nežvástal po webu)
  • 28. 4. 2006 0:00

    Adam (neregistrovaný)
    za jakou cenu? 55% to je kolik vas tenhle stat mesicne stoji z vaseho platu...

    http://management.blog.lupa.cz/0604/otazka-je-to-ekonomika-nebo-cerna-dira


    Jiří Paroubek: "bezplatné zdravotnictví" ... zaver: jak skaredej tak duchem nepritomen..
  • 30. 4. 2006 8:53

    Dennis (neregistrovaný)
    Jenom hlupak muze muze mluvit o "skaredem" Paroubkovi,nebot o to vubec nejde. Nauc se myslet ulicniku!
  • 30. 4. 2006 13:13

    tony (neregistrovaný)
    Kolega chtel hlavne zduraznit nejvetsi lez socialistu z posledni doby. Jde o jejich prohlaseni, ze nase zdravotnictvi je bezpatne. Asi se nedivaji na sve vyplatni pasky. Tedy alespon ja na te sve vidim kazdy mesic peknych par tisic na zdravotni pojisteni.

    Vlastne to pisou i na ty sve "ods minus" plakaty. Pry "Zrusime bezplatne zdravotnictvi." O jake zemi to mluvi? O Cesku urcite ne. Ceske zdravotnictvi je ted zatracene placene a drahe.
  • 2. 5. 2006 10:22

    ods MÍNUS (neregistrovaný)
    Velice zjednodušeně pro ty, co nechápou princip bezplatného:
    Zdravotnictví, školství (ale třeba i komerční pojištění majetku atd.) ... je založeno na principu solidárnosti a přerozdělení. Tzn., že se lidi ze svých platů (plateb) jakoby poskládají a někdo, kdo potřebuje plnění, pak tyto peníze dostane (nebo spíš poskytovatel ošetření, pojistného plnění, vzdělání ...). Bezplatné je tedy v tom smyslu, že pokud přijdete k lékaři, neměli byste dál už nic platit z vlastní kapsy. Pokud nabouráte auto, taky jdete na pojišťovnu, ať náklady na opravu uhradí servisu. Taky byste asi nebyli rádi, kdybyste celou škodu měli platit přímo ze svého.
    Pokud bychom si všechny tyto výdobytky měli hradit přímo ze svého a z výplaty bych neměl zdravotní / sociální strženo (ušetřil bych tím sice pár korun), byl by to krok zpět - návrat na stromy!
  • 2. 5. 2006 12:56

    Honza (neregistrovaný)
    No vida, to jsem ani nevěděl že mám havarijní pojištění bezplatné Jelikož ročně platím složenkou pár desítek tisíc, tak mě doposud nenapadlo že to je vlasně zadarmo. Ještě že se najde hodný "inteligentní" soudruh který to umí vysvětlit :-)
  • 2. 5. 2006 13:50

    ods MÍNUS (neregistrovaný)
    Jestli jste pozorně četl (Hl.Honzo) a jestli víte, jak pojištění (nejen auta) funguje:

    ...ale třeba i komerční pojištění majetku atd.) ... je založeno na principu solidárnosti a přerozdělení. Tzn., že se lidi ze svých platů (plateb) jakoby poskládají a někdo, kdo potřebuje plnění, pak tyto peníze dostane (nebo spíš poskytovatel ošetření, pojistného plnění, vzdělání ...). Bezplatné je tedy v tom smyslu, že pokud přijdete k lékaři, neměli byste dál už nic platit z vlastní kapsy. Pokud nabouráte auto, taky jdete na pojišťovnu, ať náklady na opravu uhradí servisu. Taky byste asi nebyli rádi, kdybyste celou škodu měli platit přímo ze svého.


    havarijní zadarmo nemáte, ale v příspěvku jsem měl na mysli princip bezplatnosti - v případě havárky budete odškodněn. Zaplatíte spoluúčast a možná přijdete o bonus, máte-li nějaký, ale dál už platit nic nebudete. Zjednodušeně řešeno. Princip solidárnosti a přerozdělení z pojistného vybraného od jiných pojištěnců, kteří nehavarovali, tady existuje! Možná se to v odborných kruzích nazývá jinak, ale princip principem zůstává! Otázkou by bylo, kdyby bourali úplně všichni pojištěnci a všichni by chtěli plnit.
    Zdravotnictví máme bezplatné, přesto si u řady banálních či nadstandardních zákroků nebo léků připlatíte. Ale pokud bude potřeba transplantovat plíce nebo ledvinu nebo kostní dřeň (tyto operace nejsou nadstandardem), ty miliony za operaci po vás nikdo nebude chtít (snad a zatím ... po případné výhře modrého ptáka ve volbách si tím již nikdo ale není jist))
    A jestli platíte pojistné "pár desítek tisíc" složenkou, tak "inteligentním" soudruhem budete asi vy! I socky se základním vzděláním (sorry vám nyní zmiňovaným) takovéto platby realizují bankovním převodem.
  • 2. 5. 2006 14:21

    Radek (neregistrovaný)
    Trefil jste hřebíček na hlavičku, aniž byste to ale chtěl. Problém je právě v principu pojištění - pojišťuji se na velké škody, nikoli na malé, banální. To samé chci i u zdravotnictví. Acylpyrin si zaplatím sám a rýmu si vyléčím i bez doktora. Na to mé znalosti medicíny stačí. Co ale nestačí, jsou peníze na komplikované operace a nemoci, pokud si lidé nezaplatí "spoluúčast" ve formě např. příplatku za návštěvu doktora (zaplatit dvacku snad může každý) nebo za levné léky. Když vidím, kolik lidí "bezplatnou" péči zneužívá...
  • 2. 5. 2006 15:30

    Petr (neregistrovaný)
    "Zdravotnictví máme bezplatné, přesto si u řady banálních či nadstandardních zákroků nebo léků připlatíte." Vždyť sám si protiřečíte.

    Zdravotní POJIŠTĚNÍ není ve skutečnosti pojištění, ale daň. Skutečné pojištění je postaveno na principu rizikovosti. Kdo je rizikový (má například dům blízko řeky), platí více. Kdo dlouho neměl pojistnou událost (třeba v havarijním pojištění auta), dostane další rok bonus = slevu. U tzv. zdravotního pojištění se ale vybírá procentem z příjmů, což rozhodně není znak pojištění, ale daně (v tomto případě, světe div se, rovné daně).
  • 2. 5. 2006 15:43

    Honza (neregistrovaný)
    Složenka mi přijde domů poštou a tu samozřejmě zaplatím bankovním převodem přez internetbanking, jen jsem nepovažoval za nutné na tento deail soudruhy jako vy upozornit. Mohli by si to dále vykládat tak že ten kdo neplatí hotově ale např. převodem vlasně taky neplatí a porušuje tak tu vaši solidárnost :-)

    To že mě někdo nejdříve oškube o víc peněz než bych si kdy zaplatil já sám rozhodně nepavažuji za bezplatnost. A u komerčních pojišťoven rozhodně nejde o solidárnost - existuje něco jako pojistná matematika která vám na toto dá odpověď. A jestli hledáto odpověd na to co by se stalo kdyby bourali všichni tak komerční pojišťovny spolupracují se zajišťovnou aby právě byla schopna splnit to co slíbí.

    A stejně tak jako si mohu různě připojistit auto tak modrý ptáci chtějí mít možnost připojistit si i zdraví-např. abych při výměně ledviny (kterou mi např. propíchne v podchodu socka požadující ode mne vyšší míru solidarity) nemusel ležet na pokoji s bezdomovcem který si ledviny zničil popíjením ironu a někdo mu ji vnutil i přez jeho vůli.
  • 2. 5. 2006 15:18

    zvěd (neregistrovaný)
    Nedávno jedna známá rodina, uznávající pouze ODS, zavrhující vše z minulosti dobré, zastánce platby čehokoliv ve zdravotnictví, měla 15tiletého syna, kterému se náhle přitížilo. Dětská lékařka (asi shodou náhod taky ODSesesačka): to nic není, paralen nebo acylpyrin to spraví. Když se stav nezlepšoval, ale zhoršoval a dětská lékařka již v poledne neordinuje, na dospělácké pohotovosti (dětskou nemáme) mu taky nepomohli. Když se svěřili známému zubaři, ten začal konat. Jelikož jim nikdo nebyl schopen zařídit vyšetření v krajské nemocnici (sám od sebe tam prý občan nesmí, jen na doporučení jiného lékaře) a sanitku pro převoz do krajské nemocnice, musel i to ten zubař. Nikdo nevěděl, zda i zubař má kompetence k takovýmto úkonům. V krajské nemocnici už aspoň diagnostikovali podezření na něco hnusného a vrtulníkem šupačil ještě ten den do Prahy 5 - Motol. Dnes je po transplantaci kostní dřeně za milion a podnikatelé (mimochodem před zákrokem se chlubícími, co by státu měli platit nějaké daně, když od státu nic nepotřebují, tudíž si vše možné dávají do nákladů) najednou překabátili - přece si nemocní nebudou platit ... Než se jim to stali, koukali na nás vždy skrz prsty - odčerpáváme totiž díky synovi a jeho závažné nemoci nemalé prostředky zenzdravotního pojištění. To musí každého potkat taková nemilá věc, aby změnil názor na finance ve zdravotnictví?

    Na druhou stranu se umím vžít mezi ty, pro které je i ta 20 za návštěvu lékaře dost. Bohužel. Ono se to říká, když někdo bere padesáttisíc měsíčně, že není problém si hradit Acylpyrin. Ale 2/3 lidí nedosáhnou na průměrnou mzdu, a tak se bojí i zamarodit, protože je to pro ně dopad -2000 strašlivý! To samozřejmě vede k tomu, že banaální onemocnění se přecházejí, až pak přerostou v nějakou komplikaci a pak je léčba daleko nákladnější. My ve svém okolí i při návštěvách Motola nevidíme, že by někdo tak stál o zdravotní péči a fixloval. Ono se to hezky od stolu říká či píše při pohledu na náklady, že lidi péči zneužívají. Navrhoval bych takovýmto manažerům, aby šly mezi takovéto nemocné, tam tyhle fixlátory rozpoznali a následně s nimi bojovali...
  • 2. 5. 2006 15:42

    Petr (neregistrovaný)
    Musíme se rozhodnout. Buď miliónu lidem zaplatíme z pojištěné Acylpyrin, nebo pár potřebným zaplatíme milión za např. transplantace, i když jiní budou láteřit, že nemají Acylpyrin zdarma. Obojí najednou jaksi nelze kvůli omezezenému množství peněz. Nebo, že bychom zvýšili odvody na zdravotní pojištění?

    Murphyho zákon říká, že problém veřejně financovaných sfér (školství, zdravotnictví) si můžeme představit jako objekt se třemi oblastmi: kvalitní - zdarma - pro všechny. Bohužel, žádná země nedokázala tyto tři oblasti splnit zárověň a dlouhodobě.
  • 3. 5. 2006 7:20

    čechoslovák (neregistrovaný)
    Musíme se tedy rozhodnout, že chceme platit jak ten Acylpyrin tak (ne pár - ono jich je docela dost) potřebným miliony nejen na transplantace. Ono je bohužel mnoho dalších závažných onemocnění, o kterých vy jako zdravý jedinec nemáte vůbec tušení. Že je v systému málo peněz? Nemusí přece přispívat jen zaměstnanci. Kdyby někdo nezavedl aspoň minimální platby, tak všichni podnikatelé by byli neustále jen ve ztrátě, kupovali by si luxusní auta a nemovitosti, které pro podnikání mnohdy vůbec nepotřebují v takové míře, ale hlavně když někam ulejí peníze. Není proto potřeba zvyšovat odvody, jen když si každý bude plnit své povinnosti. Domnívám se, že by naši listopadoví převraceči měli ukázat, že to jde, když to slibovali. Ono není umění něco lidem naslibovat, pak se dostat k moci a k majetku a pak to nedodržet - viz s. Havel a jeho sliby! K tomu sliboval, že školství bude dál bezplatné a že u nás nebude žádná nezaměstnanost. Dále sliboval, že když se lidem tam dole nebude něco líbit, budou moci neomezeně stávkovat a budou zřízeny zvláštní fondy (kdo je zřídí a kdo je bude financovat už jaksi pozapoměl vymyslit), které zajistí stávkující tak, aby vůbec nestrádali. Zatím co se pamatuji, tak jakékoliv stávky byly označeny ODS za nezákonné a byly připraveni stávkokazi a ozbrojené složky k potlačení těchto stávek. Kromě toho chtěl jeden obrýlený knírkaný ekonom dokázat, co ještě nikdo na světě nedokázal: aby spotřebitelské ceny nebyly deformovány. Vše (včetně zemědělství) musí jít bez dotací. Tak ať ukáže na zdravotnictví, že to jde! Je přece světově uznávaný odborník. Prý. Zatímco se pokoušel o zemědělství bez dotací, naši zemědělci zkrachovali, máme tu dotovanou zeleninu ze světa a pole přeměněná v zaplevelené louky s nálety, které nikdo neseká, protože nejsou prachy na nic. Nevím, co se stane, až bude ve světě neúroda nebo až se kvůli různým nemocem zakáže dovoz čehokoliv, to se pak z toho pos*rem...
  • 3. 5. 2006 8:19

    Petr (neregistrovaný)
    Tak aspoň, že jste odhalil, že podnikatelé jsou váš třídní nepřítel, oni si kupují luxusní auta a nemovitosti a neplatí daně. Někteří bezesporu ano. Ale copak z těch aut neplatí DPH (tu si v některých případech mohou odečíst) a spotřební daň a z těch domů daň z nemovitosti? Mnohdy spotřební daň z jednoho luxusního auta přinese do státního rozpočtu více peněz, než na dani zaplatí kdejaký zaměstnanec za celý rok. To, že nabízejí výrobky a služby, že vytvářejí pracovní místa a zaměstnávají lidi, kteří platí daně, už jste takticky pomlčel.

    Brečet nad nesplněnými sliby. Tak to prostě chodí ve všech demokraciích. Vy jste v životě splnil všechno, co jste kdy slíbil? Mi taky vadí, když se neplní sliby, ale takový je život. Nikdy není nic dokonalé.

    Váš příspěvek už odbočil od tématu (zdravotnictví - financování - pojištění) a jen brečíte, jak je všechno špatné. Končím diskusi.
  • 3. 5. 2006 12:58

    čechoslovák (neregistrovaný)
    Pokud sledujete statistiku prodeje nových vozů, tak vedou luxusní vozy s možností odpočtu DPH. Takže DPH podnikatel n e z a p l a t í ! Kdyby samozřejmě nákup luxusního zboží pro celou rodinu podnikatel neuskutečnil, trochu se omezil a přestal rozhazovat a věnoval ony peníze např. na charitu, bylo by to určitě záslužnější. Jak se díváte na bývalý sovětský svaz, kde na jedné straně nestačí novodobým boháčům automobilky dodávat luxusní auta a jiné zboží a na druhé straně tam obyčejní lidi chovají slepice na balkonu a chodí do lesa na dřevo, aby se aspoň občas mohli ohřát? Mohu vás jen ujistit, že celý svět na toto kouká skrz prsty, ale dle vás to bude jistě v pořádku, protože "šikovní" ukázali, co v nich je. Nevím, co byste kuňkal, kdybyste byl na druhé straně barikády. Celé je to jen a jen o sobectví. Co se týče zaplacení daně z luxusního auta, tak pokud ji ODS pro podnikatele nezmírní např. i na zápornou, tak je stále stejně vysoká - 19 % a zaplatí ji ten nejobyčejnější člověk, který si DPH odečíst nemůže - když si koupí spartánskou škodovku nebo cokoliv jiného, co si podnikatel dá do nákladů.

    Stává se, že něco nesplníme. Ale pokud je to v práci, přijde tvrdý postih. Pokud se to stane politikovi, měl by odstoupit, veřejně se omluvit a jít pykat. Ono je velice jednoduché někde z tribuny plkat nesmysly, o kterých předem ví, že jsou nesplnitelné nebo že je dokonce ani nechce zavést, neb míří proti jeho nezaslouženému blahobytu.
    Můj příspěvek sice odbočil od tématu zdravotnictví, nicméně se však týká původního Sociální stát ...
  • 26. 5. 2006 11:47

    Zdeňa z Moravy (neregistrovaný)
    Zase se někteří z nás dají do gala a půjdou k volbám.Myslím si, že by se neměli nechat duševně zmasírovat médii a zachovat si zdravý rozum. Stačí pár čísel :
    rok 1997 - dolar za 40.- u překupníka
    Marka za 22.-
    INFLACE 11% !
    kupní síla důchodu 60% r.1989
    hospodářství (sprosté slovo- bylo nutno o rozpočítat na rohlíky)
    průměrný plat 8 500

    rok 2006 - dolar za 22.- v bance
    EURO za 28.- (klesající trend)
    INFLACE pod 3 %
    kupní síla důchodů 110% r.1989 a roste
    hospodářství - každý měsíc vyšší růst
    průměrný plat 18500
    Vol si koho chceš , protože teprve teď si můžeš porovnat, kdo dokázal, že dokáže. A ty aktuální aféry? Myslím,že na mou výplatu bude mít větší vliv zrušení zákoníku práce a podobné záměry.
  • 28. 5. 2006 19:39

    JirkaZ (neregistrovaný)
    Kurs CZK/USD byl v roce 1997 mezi 27-35 CZK. USD byl k dostání v bance.
    Kurs DEM : 16,70 -19,80

    Ještě jste zapomněla dodat další ukazatele : nezaměstnanost a její růst, zadlužení a jeho růst. Když to sečteme, tak se za těch posledních 8 let mnoho nezměnilo. Růst ekonomiky jsme zajistili růstem veřejného dluhu. Kromě komunistů by to svedl každý.