Hlavní navigace

Co týden dal?

30. 4. 2012
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Přečtete si analýzu „Týdenní Start“ od analytiků z České spořitelny

Makro data: V USA bude událostí týdne zveřejnění dat z trhu práce v pátek. Po zklamání minulý měsíc a zvýšení počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti bude trh sledovat data obzvlášť pozorně. Trh je poněkud opatrnější, momentálně čeká růst o 165 000 pra­covních míst. Zklamání by dále podlomilo důvěru v americkou ekonomiku s negativním dopadem na trhy. Obchodování mohou významně ovlivnit také ISM indexy. 

U obou se čeká mírný pokles, opět by negativní překvapení patrně vedlo k výrazné reakci trhu. V Evropě se bude nejvíce sledovat zasedání ECB. Sazby téměř jistě zůstanou beze změny. Na tiskovce se bude sledovat jak hodnocení stavu ekonomiky, tak jakákoliv zmínka o stavu finančního systému a opatřeních ECB na jeho podporu. Dá se čekat, že se novináři budou ptát na možnost odkupu španělských a italských dluhopisů v případě tlaku proti nim. Z dat budou v Evropě nejzajímavější německé maloobchodní tržby, ale na trh mají obvykle spíše malý vliv.

FX a FI: U kurzu dolaru k euru nedochází k podstatnější změně, stále kolísá v pásmu 1,30 až 1,33 podle krátkodobých impulsů. Tento týden ho může ovlivnit zejména zasedání ECB a data z amerického trhu práce. O víkendu se pak konají předčasné volby v Řecku, která mají také potenciál ovlivnit kurz. Výnosy benchmarkových státních dluhopisů se drží na extrémně nízkých úrovních a podle nás tam i v dohledné době zůstanou. Riziková aktiva se pohybují bez jednoznačného směru. Podle nás je vyšší pravděpodobnost poklesu pokud trh dostane negativní impuls.

CZ+Region

(HU) Maďarská centrální banka podle očekávání ponechala sazby beze změny. Na příběhu se nic nemění – slabý forint a situace na bondovém trhu brání snížení, které by jinak maďarská ekonomika potřebovala. CB se navíc bude muset popasovat se zvýšenou inflací, kterou přinesou představená opatření na snížení vládního schodku (zvýšení daní). Guvernér Simor také zopakoval důležitost dohody vlády s MMF. A to bylo předmětem schůzky V. Orbána s předsedou EK J.M. Barrosem. Orbán prohlásil, že věří, že překážky k zahájení rozhovorů zmizely. Vláda prý prosadí již navrhnuté změny ke spornému zákonu o CB a bude z ECB konzultovat další kroky. Barroso byl o něco zdrženlivější. První výsledek už ale Orbánovo ústupky mají – komisař O. Rehn nepostaví Maďary před Evropský soudní dvůr, jak měl původně v plánu právě v souvislosti se zákonem o CB.

(CZ) Ozvali se dva největší jestřábi z ČNB. E. Zamrazilová soudí, že centrální banky by neměly podceňovat riziko růstu inflačních očekávaní související s rychlejším růstem cen komodit než celkové inflace a s růstem mezd v rozvíjejících se státech, protože by v případě nastartování inflační spirály mohly přijít o svoji kredibilitu. Podobné názory zhusta zaznívají od činitelů ECB (včetně Draghiho, který v zásadě podobně zdůvodňoval používání celkové inflace namísto jádrové). U ECB to vede k tomu, že má tendenci reagovat na dočasný růst inflace související s výkyvy cen komodit (naposledy loni, kdy nejprve dvakrát zvedla sazby, aby je krátce poté dvakrát snížila). Podle našeho názoru s tendencemi zmíněnými v článku jednak centrální banky vyspělých států moc neudělají (pokud nebudou chtít úplně uškrtit své ekonomiky) a jednak nebude komoditní inflace a růst mezd zvyšovat inflaci ve vyspělých státech natolik, aby hrozil vznik inflační spirály. Konkrétně v českých podmínkách při kombinaci celkově slabého růstu, obzvlášť slabé poptávky domácností a tedy výsledné záporné poptávkové inflaci (plus při z hlediska globální poptávky zanedbatelné velikosti České republiky) by tento faktor neměl mít v rozhodování o měnové politice místo. K. Janáček doplnil, že by ČNB měla ve druhé polovině roku začít diskutovat o utažení měnové politiky kvůli riziku sekundárních efektů z celkové inflace. Vzhledem k celkové ekonomické situaci nepovažujeme za pravděpodobné, že by ČNB do konce roku sazby zvýšila.

(PL) Polská centrální bankéřka Zielinska-Glebocka v interview uvedla, že rovnováha rizik ukazuje na zvýšení sazeb. Myslí si, že inflace byla příliš vysoká po příliš dlouhou dobu. Sazby by podle ní měly být zvýšeny spíše dříve než později, ale sama prý ještě o tom jak bude hlasovat na květnovém zasedání rozhodnutá není. Naproti tomu bývalí centrální bankéři Filar a Grabowski varovali, že se polská centrální banka (NBP) musí vyhnout chybě, kterou dvakrát po sobě udělal bývalý prezident ECB Trichet. Ten v letech 2008 a 2011 začal s cyklem utahování měnové politiky příliš brzy a musel potom sazby po poměrně krátké době zase snížit. Jestřábi z NBP se chystají hlasovat o zvýšení sazeb na jejím květnovém zasedání (v dubnu už se o zvýšení hlasovalo), přestože je pravděpodobný pokles inflace ve druhém pololetí. Podle bývalých centrálních bankéřů tím NBP může ztratit na kredibilitě a je tedy lepší vyčkat a riskovat inflaci nad cílem banky po delší dobu, než předčasné zvýšení sazeb a blamáž. My se názorově kloníme jednoznačně k Filarovi a Grabowskému a nepředpokládáme, že NBP sazby zvýší

Svět(HU) Ratingová agentura Fitch ponechává v platnosti negativní výhled na maďarský rating i po oznámeném zahájení rozhovorů mezi Evropskou komisí a Maďarskem o poskytnutí finanční pomoci. Forint reagoval mírným oslabením.

(MMF) Vzpruhu trhům dodala víkendová dohoda o navýšení zdrojů MMF (celkově se země zavázaly dodat 430 mld. USD a tím zdvojnásobit jeho kapacitu). Optimismus nevydržel dlouho… V EMU totiž vyšel PMI. A nebylo to příjemné čtení. Index se nečekaně propadl, z březnových 49,2 na 47,9. A to se čekal naopak mírný růst. PMI se tak dostal nejníže za posledních 5 měsíců. Na brzký návrat k růstu to tak zatím nevypadá, spíš nás čeká ještě nejméně jeden kvartál recese. A to v záloze stále čekají události jako jsou květnové řecké volby.

(SPA) Neutichá ani zájem o Španělsko. Tamní centrální banka oficiálně potvrdila, že je Španělsko v recesi. Navíc agentura S&P snížila Španělsku rating na BBB+ z A s negativním výhledem. V pátek byla navíc zveřejněná čísla za nezaměstnanost – a ta si opět sáhla na nový rekord, 24,4 %.

(EMU) Eurostat v pondělí zveřejnil souhrnná čísla za rozpočty EU za rok 2011. V EMU se schodek podařilo snížit z 6,2 % na 4,1 %. Je vidět, že tlak na úspory funguje. Nejhůře jsou na tom Irové, Řekové a Španělé. Slušný posun se povedl Němcům, ti srazili deficit z 4,3 % na 1 %. Těm ale samozřejmě pomáhá slušný růst ekonomiky, o čemž si většina ostatních zemí může nechat jen zdát. Pokud jde o celkové zadlužení, to za celou EMU rostlo z 85,3 % na 87,2 % k HDP.

(EMU) Prezident ECB Draghi byl ve svých vyjádřeních před Evropským parlamentem opatrný. Na jednu stranu neslíbil další pomoc bankám, na druhou stranu řekl, že by bylo předčasné začít zmírňovat dosud zavedená opatření na boj s krizí. Podle jeho názoru udělala ECB co mohla a na řadě jsou nyní vlády a banky

Týdenní Start

(GRE) Řecká centrální banka opět o něco zhoršila výhled pro letošní rok. Tamní ekonomika se podle ní propadne o 5 % (v březnu čekala –4,5 %, za rok 2011 to bylo –6,9 %). Tohle samozřejmě nepřidá na (už tak pochybné) věrohodnosti záchranného plánu, který navíc mohou rychle zhatit blížící se volby.

(EMU) Podle německého ministra hospodářství Roeslera by měla ECB opustit krizový mód a vrátit se ke svému hlavnímu mandátu udržení cenové stability. Působí to poněkud dojmem, že si Roesler plete ECB s Bundesbankou a EMU s Německem… Na podobný styl uvažování reagoval i francouzský prezidentský kandidát Holland, když řekl, že Německo nemůže samo rozhodovat o všech evropských ekonomikách. Oba francouzští prezidentští kandidáti zase chtějí ECB rozšířit mandát o podporu růstu, ale je extrémně nepravděpodobné, že by něco podobného mohlo projít přes Němce.

(GER) Podle předběžných údajů rostla inflace v Německu meziročně o 2,0 % v souladu s očekáváním. Znamená to, že se ECB momentálně nemusí obávat růstu inflačních tlaků.

(UK) Britský HDP v prvním čtvrtletí překvapivě mírně klesl a Británie se tak dostala do technické recese. Je tak prvním velkou vyspělou ekonomikou, která prochází dvojitou recesí.

(USA) Fed v souladu se všeobecným očekáváním ponechal sazby beze změny. V prohlášení po zasedání jsou jen malé změny, naznačují však spíše vyšší pravděpodobnost pasivní politiky Fedu. Fed očekává postupné zrychlování růstu, konstatoval, že se začínají objevovat první náznaky oživení na trhu s rezidenčními nemovitostmi a také konstatoval, že inflace poněkud zrychlila. Byl zvýšen očekávaný růst ekonomiky v letošním roce a také byla zvýšena očekávaná inflace, naopak snížena byla očekávaná míra nezaměstnanosti. Několik členů FOMC posunulo blíže současnosti první očekávané zvýšení sazeb. Jde však o posuny z let 2016 a 2015 o rok dříve. Není se tedy třeba obávat, že by se Fed chystal utahovat kohoutky likvidity v dohledné budoucnosti. Bernanke na tiskovce potvrdil, že pokud by se ekonomika nevyvíjela podle aktuálních předpokladů a byla slabší je stále připraven podpořit ekonomiku další likviditou.

(USA) Spotřebitelská důvěra v USA v dubnu o něco poklesla z revidovaných 69,5 na 69,2 (čekal se pokles z 70,2 na 96,7). Smíšené zprávy přinesly prodejům nových domů, ty m/m klesly z revidovaných 353 tis. na 328 tis. (čekal se růst, z původních 313 na 320 tis.)

(USA) Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA klesly jen nepatrně a stále se udržují na zvýšené úrovni, ale pod kritickou hranicí 400 000. Probí­hající prodeje domů v ‚USA nečekaně poskočily o 4,1% meziměsíčně, což posílilo naději, že se skutečně začíná zlepšovat situace na trhu s rezidenčními nemovitostmi.(USA) Růst HDP byl mírně pomalejší než konsensus (2,2% anualizovaně). Při solidním růstu spotřeby domácností bylo HDP negativně ovlivněno zejména investicemi a výdaji vlády.

(USA) Růst americké ekonomiky v 1Q12 zklamal očekávání. Meziroční růst poklesl z 3 % ve 4Q11 na 2,2 %. Propad se čekal, ale jen na 2,5 % – důvodem byl růst zásob ve 4Q12. Největším zklamáním byl pokles investic. Naopak proti působil slušný prodej aut. Pozitivní zprávou je také růst klíčové složky americké ekonomiky – spotřeba domácností přidala 2,9 % r/r, nejrychlejší od 1Q10.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).