Hlavní navigace

Co se vaří v kotlíku ECB?

Jan Bureš

Den D je tu. President ECB Mario Draghi na minulém zasedání slíbil, že udělá vše pro to, aby zbořil sázky trhů na rozpad eura.

Doba čtení: 1 minuta

 Po dnešním zasedání by měly být zveřejněny dlouho očekávané detaily plánu ECB na pomoc periferiím. Pozitivní očekávání stála za většinou letního optimismu na akciových trzích a potenciál ke zklamání v tuto chvíli není vůbec malý. Co tedy od ECB očekávat?

Hlavní pozornost bude věnovaná plánům na intervence na dluhopisových trzích. Do tisku unikly informace o tom, že centrální banka připravuje nelimitované nákupy periferních dluhopisů do tří let. Nestanoví ale pravděpodobně žádný konkrétní strop pro španělské nebo italské výnosy a všechny nákupy by měla sterilizovat (nenafukovat jimi celkový objem peněz v oběhu). Vedle toho je pravděpodobné, že se povede debata o snižování nároků na kolaterál, který ECB požaduje od bank výměnou za nové peníze.

To by mohlo ulehčit přístup řady periferních bank k levným penězům od centrální banky. Trochu stranou zájmu asi zůstane nová pesimističtější prognóza ECB a eventuální pokles úrokových sazeb. Pokles základní sazby totiž ve chvíli, kdy je depozitní sazba (sazba, za kterou banky ukládají u ECB) již na nule, nebude mít žádný výrazný efekt na reálnou cenu tržních peněz.

dan_z_prijmu

Hlavní otázkou zůstane především konečná podoba mechanismu intervencí na dluhopisových trzích a výsledná podpora napříč národními centrálními bankami. Spekulace v tisku nemusí v tuto chvíli odrážet skutečný konsensus mezi centrálními bankéři. Jednotlivé varianty intervencí a opatření dostaly národní centrální banky na stůl teprve na začátku tohoto týdne a vážně debatovat se o nich může až dnes.

Debata může být hodně tvrdá, dlouhá a výsledná podpora nízká. Vzhledem k tomu, že ECB bude muset vždy intervenovat podmíněně v závislosti na vyhodnocení konkrétní situace, může nízká podpora samotného mechanismu intervencí znamenat i nízkou ochotu ve skutečnosti jakékoliv mimořádné operace spouštět. Potenciál zklamat je v tuto chvíli rozhodně vyšší než potenciál překvapit pozitivně.

Našli jste v článku chybu?