Hlavní navigace

Co se událo na trzích?

3. 7. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ranní zpráva z finančního trhu od Marka Dřímala z Komerční banky

Zprávy a události

  • Americký ISM index se v červnu poprvé po třech letech propadl do pásma kontrakce hodnotou 49,7 bodu (trh 52 bodů).
  • Finální PMI index pro eurozónu byl revidován mírně nahoru na 45,1 bodu (původní odhad 44,8 bodu).
  • Nezaměstnanost v EMU vystoupila v květnu na nové maximum 11,1 % v souladu s očekáváním trhů.
  • Český červnový PMI index příjemně překvapil růstem na 49,4 bodu (trh 47,0 bodu), už potřetí v řadě je ale v pásmu kontrakce ekonomické aktivity.
  • PMI index v Polsku naopak v červnu poklesl na 35měsíční minimum 48,0 bodu (trh 48,6%).  Maďarský PMI index v červnu vykázal 52,8 bodu.

Evropské PMI indexy potvrzují rozdílný ekonomický vývoj v EMU

Euro v pondělí oproti dolaru mírně korigovalo své páteční zisky, když se posunulo o zhruba půl procenta k 1,26 USD/EUR. Pokles společné evropské měny zastavilo až zveřejnění nepříznivý americký ISM index.

Finální index PMI pro eurozónu za červen byl revidován mírně nahoru na 45,1 bodu z předchozích 44,8 bodu, je tak na stejné hodnotě jako v květnu. Podle našich kolegů z SG je to konzistentní s poklesem HDP eurozóny o 0,3 % q/q v druhém čtvrtletí roku, když především Španělsko by mělo zaznamenat hluboký propad aktivity. PMI indexy za jednotlivé země potvrzují rozdílnou situaci v jádru a na periferii EMU. Německý index je sice hluboko pod 50bododovou hranicí (v červnu 45,0 bodu), nicméně se alespoň dále nepropadá. Španělský index se snížil popáté v řadě a je nyní a svém tříletém minimu 41,1 bodu.

Na tříleté minimum spadl i americký červnový PMI index institutu ISM. Přestože trhy očekávaly pokles jen na 52 bodů (z květnových 53,5 bodu), PMI index se poprvé od července 2009 propadl pod hranici kontrakce hodnotou 49,7 bodu. Důvodem byl především pokles nových objednávek, což pro následující měsíce určitě není příslibem.

Nezaměstnanost v eurozóně vystoupala v květnu na nové maximum 11,1 % kvůli růstu míry nezaměstnanosti ve Španělsku (v květnu 24,3 %, stále suverénně nejvyšší v EU), Francii (10,1 %), Rakousku (4,1 %), či Finsku (7,6 %). Naopak poměrně překvapivě byla lepší situace na trhu práce zaznamenána v Itálii (nezaměstnanost 10,1 %).

Dnes bude v eurozóně zveřejněna květnová dynamika cen výrobců. Trhy očekávají, že index PPI dosáhne 2,5 % y/y, v meziměsíčním vyjádření by ceny měly poklesnout o 0,3 %. V USA se dočkáme důležitého indikátoru továrních objednávek za květen, konsenzus ukazuje na jejich mírný růst o 0,1 % m/m.

Začátek prázdnin byl na středoevropských trzích klidný

První prázdninový obchodní den přinesl nízkou aktivitu na trzích. Všechny regionální měny se pohybovaly kolem svých konečných pátečních úrovní. Koruna se po včerejší 16. hodině obchodovala kolem 25,54 CZK/EUR, zlotý si v podstatě udržel hodnotu 4,22 PLN/EUR, forint nakonec mírně posílil na 285,4 HUF/EUR.

Červnový PMI index pro českou ekonomiku pozitivně překvapil hodnotou 49,4 bodu. Konsenzus podle agentury Reuters přitom ukazoval pouze na 47,0 bodu a náš výhled 47,2 bodu nebyl o mnoho optimističtější – český průmysl totiž naráží na slabší poptávky ze zahraničí a klesají i domácí a zahraniční indikátory důvěry v ekonomiku. I tak ale zůstává PMI v pásmu kontrakce, a to třetí měsíc v řadě. Neočekáváme, že by se to mělo v následujících měsících změnit. Důvodem je právě slabší poptávka po produkci českých podniků.

Polský červnový PMI index naopak hodnotou 48,0 bodu zaostal za očekáváním trhů (48,6 bodu) a poklesl na 35měsíční minimum. Maďarský PMI index se nachází stále nad 50bodovou hranicí, když v červnu vykázal 52,8 bodu.

Dnes bude zasedat polská centrální banka, k žádné změně sazeb by však dojít nemělo. Z makroekonomiky bude zveřejněna pouze finální maďarská dubnová obchodní bilance.

Swapová křivka včera mírně poklesla o 3 bb v reakci na zveřejnění nepříznivého amerického ISM indexu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).