Hlavní navigace

Co se stane v tomto týdnu?

22. 4. 2013
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Tento týden budou na zajímavé údaje z Evropy – nejprve předběžné indexy nákupních manažerů a poté německý konjunkturální index IFO.

Makro data: Tento týden budou na zajímavé údaje z Evropy – nejprve předběžné indexy nákupních manažerů a poté německý konjunkturální index IFO. U obou se čeká velmi mírný pokles a riziko je na straně výraznějšího poklesu. Pokud by se toto riziko realizovalo, znamenalo by to zpochybnění oživení v EMU a trhy by patrně reagovaly zvýšenými spekulacemi na další uvolnění měnové politiky ECB, což by mělo být negativní zejména pro euro. V USA bude jednoznačně nejzajímavější páteční údaj o vývoji HDP. Očekávání jsi poměrně optimistická a je pravděpodobné, že se naplní. Problém je, že z hlediska trhu je důležitější jak se bude vyvíjet hospodářství v budoucnosti a výhled plynoucí z dat zveřejňovaných v poslední době není příliš dobrý. Takže ani dobrý údaj o vývoji HDP za 4Q minulého roku nemusí trh nijak zvlášť povzbudit. Důležitější proto mohou být údaje, které mají předstihový charakter, tento týden to budou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Tam jsou očekávání pesimistická, což ovšem u tohoto vysoce volatilního údaje plyne z prudkého růstu před měsícem daného objednávkami letadel. Kromě toho budou ještě zveřejněny prodej nových a existujících domů. Měly by potvrdit trvající oživení v sektoru rezidenčních nemovitostí.

FX a FI:.Kurz eura k dolaru se drží lehce nad 1,30, stále trvá situace, kdy se může lehko vychýlit jak výrazněji nad tak pod tuto psychologickou hladinu na základě aktuálního vývoje (dluhová krize v EMU, fiskální problémy USA, data). U státních dluhopisů nic podstatnějšího nového, čekáme pokračování kolísání na stávajících úrovních v blízké budoucnosti. Komodity se po drastickém propadu částečně stabilizují, ale tlak na pokles by se ještě mohl obnovit.

CZ+Region

(PL) Polská inflace opět klesla, už na 1,0 %. A lze předpokládat, že další pokles ještě přijde. Růst ceny by měly začít zrychlovat až v druhé polovině roky. To hned pobídlo tradiční holubice z bankovní rady k silným prohlášením. Například Chojna-Duch vidí sazby na 2,5 % (aktuálně jsou 3,25 %).

(PL) Polské mzdy vzrostly o 1,6% r/r, zaměstnanost klesla o 0,9% r/r (0,2% m/m). Společně se zprávou polské CB o tom, že se podnikatelská důvěra snížila na 4,5-leté minimum, je to další argument pro holubičí křídlo v polské CB. Dle průzkumu stále ještě klesají investice, jejích pokles by však už dále dle očekávání firem neměl urychlit.

(ČR) P.Pavelek z MF ČR řekl, že (doplňková) emise v jenech, o kterou má japonská strana „neuvěřitelný“ zájem, se kvůli volatilitě jenu prozatím odkládá. Při dnešních výnosech v ČR, vývoji rozpočtu, možnosti (zmiňované Pavelkem), že by hrubá výpůjční potřeba mohla být nižší, a dostatku peněz u bank to dává smysl, aspoň po dobu, než se ukáže, co vlastně Kuroda v BoJ dokáže. P.Pavelek rovněž řekl, že se MF bude snažit zajistit průměrnou splatnost existujícího dluhu někde na horní hranici pásma 5–6 let.

(PL) Polská průmyslová produkce v březnu klesla o 2,9% meziročně, což je více než se čekalo. PPI klesl meziročně o 0,6%, také mírně více než čekal trh. V dalších měsících čekáme pomalou stabilizaci průmyslové výroby na nízkých úrovních. Ukazuje na to PMI držící se pod úrovní 50 (tedy v kontrakci) i klesající objemy objednávek, což omezuje prostor pro rychlé oživení. Optimismu nepřidává ani slabost eurozóny. PPI potvrdil absenci inflačních tlaků v ekonomice. Členové měnového výboru centrální banky v poslední době znějí v holubičím tónu, takže roste pravděpodobnost dalšího uvolnění měnové politiky. Nemyslíme si však, že k němu dojde už v květnu, protože si centrální bankéři spíše počkají na údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí.

Svět

(Svět) Šokující propad komodit, který začal týden před tím pokračoval ještě minulé pondělí. V další části týdne se pak ceny stabilizovaly. Propad podpořil poněkud slabší růst čínského HDP a následné obavy z nedostatečně dynamiky čínské poptávky po komoditách. Prudkost poklesu ale podle našeho názoru ukazuje hlavně na technické faktory typu margin callů a stop lossů. A také na paniku. Ropa se svezla z 106 na 98 dolarů za barel, zlato z 1550 na 1350 dolarů a stříbro z 28 až na 22 dolarů na unci.

(EMU) Kapitálová přiměřenost 32 největších evropských bank vzrostla ke konci roku 2012 o téměř 1,4 p.b. na 11,23 %. Stojí za tím snížení rizikově vážených aktiv (o 7 %), zvýšení objemu kapitálu přes nerozdělený zisk a změny ve struktuře kapitálu (pokles podílu hybridního kapitál a podřízeného dluhu). Jde vcelku o potěšující informaci ve světle posledního dění okolo kyperských bank a rostoucích obav o slovinský bankovní sektor. Nejlépe si vedly švýcarské banky, po kterých tamní regulátor vyžaduje dodržení přísnějších pravidel Basel III už od začátku letošního roku (ta jinak nabíhají postupně až do roku 2019). UBS má Tier 1 kapitálu přes 19 %.

(GRE) Řecko se může těšit na uvolnění dalších 2,8 mld. eur z dříve schválené pomoci. Podle hodnocení mezinárodních věřitelů (trojka) plní potřebná kritéria – potěšilo je především rozhodnutí řecké vlády dodržet slib na snížení počtu pracovníků ve veřejném sektoru o 15 tis. Pokud půjde vše podle plánu, dalších 6 mld. by mělo být uvolněno v květnu.

(EMU) Německý parlament schválil poskytnutí pomoci Kypru ve výši 10 mld EUR v rámci Evropského mechanismu stability. Podpora byla široká, pro hlasovala i většina opozice. Schválení bylo určitě snadnější díky tomu, že EMU pomáhá Kypru řešit jeho problémy jen částečně a že značný podíl na své finanční záchraně mají samotní Kypřané. Schválení se do značné míry očekávalo, takže jeho dopad na chování finančních trhů nebyl nijak významný.

(EMU) Obchodní bilance EMU skončila v únoru přebytkem 10,4 mld. eur (čekalo se 3 mld.). Není ale překvapením, že zatím stojí především klesající dovoz (o 7 % r/r). Export klesl jen o 1 %.

(EMU) Německo de facto dálo odložilo projekt bankovní unie. Ministr financí Schäuble si ji nedovede představit bez pravidel pro nakládání s problémovými bankami a ta nelze zavést beze změny Lisabonské smlouvy. A změna Lisabonské smlouvy i bez VK bude běh na dlouhou trať.

(Svět) MMF snížil výhled růstu světové ekonomiky v letošním roce o 0,2 p.b. na 3,3 %. Hlavními viníky je „sekvestr“ v US a recese v EMU. O něco byl snížen i výhled pro BRICS. Směrem nahoru byla naopak revidována prognóza pro Japonsko, kterému by měla pomoct čerstvá vlna stimulů.

(GER) Německý index ZEW se nečekaně ostře propadl ze 48,5 na 36,3. Podepsaly se na něm zřejmě slabší data z Číny, amerického trhu práce a německých exportů. Největší propad zaznamenala nálada ve strojním průmyslu, který je z pohledu průmyslu českého jedním z nejdůležitějších. Na druhou stranu je potřeba stále mít na zřeteli, že tento index nemá zas až takovou vypovídací hodnotu. Přesnější obrázek nabídne Ifo, které vyjde příští týden. Trhy také na poměrně výrazně negativní zprávu bezprostředně příliš nereagovaly.

(EMU) Inflace v EMU dále zpomalila a je nejníže od léta 2010. Za poklesem na 1,7 % stojí hlavně ceny energií. Nedávný propad cen komodit určitě tlaku na spotřebitelské ceny nepřidá. Postupně tak roste pravděpodobnost, že by ECB mohla snížit sazby. Asi to nebude hned na nejbližším zasedání, ale pokud bude výhled ekonomiky ta bídný jako dosud a ceny porostou takhle pomalu, mohlo by ke cutu dojít někdy v létě. Očekávání poklesu sazeb navíc schladil v pátek J. Weidmann z ECB, podle kterého jsou sazby na odpovídající úrovni a situace v EMU by se musela výrazně zhoršit, aby si vyžádala cut.

(EMU) Francouzská vláda včera přiznala, že bude mít větší deficity než původně očekávala, ale slibuje, že do roku 2016 už určitě dostane (strukturální) rozpočet někam k nule. O tomto svém slibu se snaží nyní přesvědčit EK poté, co byla pod vlivem slabé ekonomiky nedávno přiznat, že 3% deficit do roku 2013 nebude. Pro rok 2014 včera vláda naplánovala další daně (6 mld. EUR) a škrty ve výdajích (14 mld. EUR). No, nevím, Francie vidí růst +1,2% v roce 2014, 2% v letech 2015–2017, což se nám zdá hodně optimistické. V každém případě, pokud se Francie a bondové trhy dostanou do konfliktu, nebude to pěkný pohled. A s tím, jak se vyvíjí francouzská ekonomika a jak se k tomu staví vláda, subjektivně vnímaná pravděpodobnost takového střetu roste.

(UK) V pátek agentura Fitch snížila rating UK o jeden stupeň z tripl-A na AA+. Následovala tak agenturu Moody’s, která totéž provedla už v únoru. Na vině je především nelepšící se (a tedy stagnující) ekonomika, která nedovoluje vládě dostatečně přizpůsobit své finance

(Svět) Zasedání G20 nic průlomového nepřineslo. Představitelé nejvyspělejších ekonomik diskutovali především o tom, zda masivní monetární stimuly nenarušují rovnováhu světových financí. Na aktuálnosti tomuto tématu přidalo Japonsko, které se nedávno rozhodlo pro radikální změnu se měnové politiky. Závěr diskuze je takový, že se situace bude dále pozorně monitorovat … Podle Kurody z BoJ země G20 rozumí tomu, že primárním cílem těchto kroků není oslabení měny. G20 se také shodla na tom, že by se vyspělé země měly vyvarovat příliš rychlého utahování svých rozpočtových politik.

(USA) Index předstihových ukazatelů v USA klesl o 0,1% (čekal se růst o 0,1%). K poklesu přispěl propad spotřebitelské důvěry, nižší počet stavebních povolení, –

(USA) Nálada amerických stavitelů domů zaskočila analytiky. Místo růstu ze 44 na 45 klesl index NAHB na 42. Jde o třetí pokles v řadě a trochu šrám na příběhu o tom, jak nemovitostní trh bude hlavním faktorem růstu.

(USA) Průmyslová výroba v USA rostla v březnu o 0,4 %. Na první pohled dobrou zprávu trochu kalí fakt, že za růstem stojí hlavně sektory produkce ropy a zemního plynu (díky chladnému březnu). Zpracovatelský sektor rostl jen o 0,1 %.

(USA) Lehkou vzpruhou po pondělní chmurné náladě stavitelů domů byly zahájené stavby domů, které meziměsíčně vyskočily o 7 % na 1,03 mil. (čekalo se jen 930 tis.).

legislativni_zmeny_21

(USA) Z Ameriky dorazilo několik komentářů členů Fedu. Ch. Evans na příklad věří v mimořádně povedený rok 2014 a myslí si, že by Fed mohl ukončit nákup bondů s koncem letošního roku. O něco skeptičtější je šéf newyorského Fedu W. Dudley, kterého znepokojují hlavně informace z trhu práce. A dámy J. Yellenová a E. Dukeová jsou ještě pesimističtější a důrazně se zastávají pokračování QE a sazeb na nule. Mimochodem, podle MMF půjdou sazby nahoru až v roce 2016.

(USA) Podle prezidenta minnesotského Fedu Kocherlakoty budou Spojená státy potřebovat velmi nízké úrokové sazby po mnoho let, jinak Fed nebude plnit svůj mandát. Makroekonomická rizika, která sebou přináší mimořádně uvolněná měnové politika podle něj nejlépe zvládne finanční regulace. Další člen FOMC Lacker řekl, že kdyby bylo po jeho okamžitě by ukončil kvantitativní uvolňování. Výroky obou činitelů jen potvrdily známé rozpory v FOMC.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).