Máte pravdu, každý má ze zákona povinnost zaplatit povinné ručení. Bohužel ne každý plní své zákonné povinnosti a proto zákon pamatuje i na ty, kteří povinné ručení nezaplatili. (20 000 Kč pokuty, úhrada škody z fondu apod.).
Kdyby všichni plnili všechny své zákonné povinnosti, byli by všichni policisté, soudci a právníci bez práce...
Stát se to přirozeně může. Pojišťovna není schopna donutit občana k tomu, aby se stal jejím klientem.
Majitel vozu ani není nucen své auto pojistit (myšleno povinné ručení). Pokud nechá své auto na dvorku nebo v garáži, povinné ručení platit nemusí. Nesmí s ním ovšem na silnici. Mimochodem, když odletíte na rok pracovat do zahraničí, můžete ušetřit tím, že zrušíte pojištění odpovědnosti u svého vozu.
Pokud ale člověk poruší omezení a tímto nepojištěným vozem vyjede na silnici, může pak havarovat a to je ta situace o které jsem psal. To už JE PROTIZÁKONNÉ. To, že člověk neplatí povinné rušení, tak to samo o sobě protizákonné NENÍ.
Obsah článku mi v kontextu mých zkyušeností není zcela jasný.
V dubnu 2001 mne naboural řidič Audi. Přivolal jsem policii.
Poznamenal si personálie i SPZ škůdce. Policie řekla, že škoda je pod 20000 ať si to vyřídíme sami a odjela.
Škůdce slíbil, že věc oznámí pojistiteli, to ale neudělal a pak nebral telefony a dával se zapírat.
Zjistil jsem jeho pojistitele (česká Spořitelna resp. její dceřinná) a škodu oznámil a dal zdokumentovat.
Pojišťovna škůdce třikrát písemně vyzvala aby se ke škodě přiznal a on na dopis nikdy nereagoval.
Tím je to pro pojišťovnu ukončené, případ zastavila, nic nevyplatila a tak mě vyrozuměla.
Nechápu tedy, jak bych se mohl domoci odškodnění (výměna zadních dveří)
pokud bych měl poškození jak se v článku píše zdokumentováno ještě méně.
Pokud jste názoru, že bych se odškodnění nějak mohl domoci, budu rád, když mě na to upozorníte.
děkuji Jiří Kašpar
Dobrý den,
to co píšete je zarážející. Nicméně se domnívám, že ještě jednu možnost máte. Něco by s tím mohla udělat Česká kancelář pojistitelů, která spravuje garanční fond. Těžko říct, jestli by Vás byla schopná kompenzovat, ale zkusit se to dá. Oni by navíc i mohli lépe vědět jak postupovat.
Další věc, kterou můžete udělat, je podat trestní oznámení na škůdce.
Možná nejjednoduší by pro Vás mohlo být sehnat ty policisty, kteří tenkrát přijeli a škodu viděli. Ti by to mohli dosvědčit. ČKP by to pak mohla brát jako situaci, kdy škodu způsobil někdo, kdo není pojištěň. Pak by Vás odškodnila v plné výši a peníze soudně vymáhala na škůdci. To by mohlo být ještě jednodušši, než že byste škůdce žaloval sám.
Hodně štěstí,
Mirek Horáček
Neni rozpor v tom, ze v clanku rikate, ze kdyz mne nabori nekdo, kdo nema pojisteni, tak dostanu z Garancniho fondu az skodu presahujici 5.000,- Kc a v komentari rikate, ze ..."ČKP by to pak mohla brát jako situaci, kdy škodu způsobil někdo, kdo není pojištěň. Pak by Vás odškodnila v plné výši a peníze soudně vymáhala na škůdci" ... ?
Dne 15.9. na dovolené v chorvatsku do mého auta naboural mstní občan. Ackoli nehodu šetřila místní policie a podařilo se nám zajistit veškeré náležitosti k vyřízení pojistky,do dnešního dne 19.6.,jsme se s pojištovnou Alianz nedohodly na vyřízení pojistné události.Veskeré dokumenty se opakovaně ztrácely,potom nám bylo řečeno, at si to raději vyřídíme sami. Výsledkem devíti měsíční práce pojištovny bylo konstatovaní, že pojištovnu už to nezajímá a její práce končí.
Dobry den, mam problem, ktery se se mnou vlece uz 4 roky.Muj byvaly pritel si bez myho vedomi vzal z garaze moje auto, ktery nebylo v tu dobu pojisteny a honil se jako frajer s policii, ktera ho musela zastavit tim, ze ho naborila.
Ted mi chodi stale od soudu nehorazny castky, ktere musim zaplatit cesky pojistovne prave za to, ze auto nebylo pojistene.Uz se do toho vlozil i exekutor, proste nadhera.Chci se zeptat, kdo je presne vinikem? Majitel vozidla, ktery ale auto neridil, nebo ridic vozidla, ktery zbusobil nehodu?