Omezení počtu státních zaměstnanců by mělo být spíše důsledkem reformy veřejné správy - se píše v článku.
Ano, pokud stát svými zákony rozhodne, že nebude třeba např. občanských průkazů, bude pak moci snížit stav úředníků zabývajícími se OP. Pokud ale někdo od stolu rozhodne, že z agendy OP vyleje např. tisíc pracovníků, a těm zbylým pracovní náplň neupraví, bude ohrožena agenda OP tím, že zbylí pracovníci nebudou stíhat, klienti budou vyčkávat neúměrné fronty, všichni budou vzteklí a budou na sebe štěkat. Přitom státní úředník musí dodržovat striktně zákony, které pro něj připravili naši zákonodárci. I když zákon odporuje normálnímu lidskému myšlení, úředník nemůže při řešení situace použít logické myšlení, ale musí se řídit jen a jen zákony této země, byť jsou sebedebilnějšími.. Proto pokud vám není úředník schopen splnit vaše touhy díky nekvalitním zákonům, nenedávejte jemu, ale Klausovi v.r. nebo Havlovi v.r. a mnoha dalším, co jsou pod zákonem uvedeni. Již nyní jsme jako zákazníci svědky snižování stavu počtu pracovníků v rámci hrabivosti soukromého vlastníka např. u České spořitelny nebo u Delvity, kdy neúměrně dlouho čekáte ve frontě u pultu a pak u jediné pokladny a ještě nemají to, co nabízejí.
Zatím stát ale svými zákony přímo vynucoval navyšování státních úředníků. Jen si vemte (pokud s tím v práci děláte), jak nám Evropská unie svými dotacemi přidělává práce. Nakonec zjistíte, že na korunu peněz vydaných z EU je potřeba práce našich úředníků v tom samém objemu. Nula od nuly tedy pojde! Nebo bodový systém pro řidiče. Byli jsme před vstupem zákona v platnost ujišťováni, že to žádné nové administrativní nároky nepřinese. Po spuštění zákona se ukázalo, že ujišťování "odborníků" rovnalo se tláchání chlapů u piva ve IV. cenové. Problém je, že pivo si hradí každý za sebe, "odborníky" platíme (a ty v Praze ne málo) ze svých daní, aby pak vymýšleli podobné pitominy. Proto snižujme stavy takovýchto "odborníků" hlavně v Praze, aby nemohli vymýšlet nová lejstra pro ty dole, a pak by nebylo potřeba řady úředníků ani tam dole (MUDr. Šafránek z Básniků: dej blbci funkci, a ten vymyslí lejstro ...)
Zrovna tak bych neviděl velký přínos stále rostoucí Městské policie.
Další zbytečnost bych viděl u Městské policie, které je tu nyní duplicitně vedle státní. Městská však nejde z rozpočtu státu, ale města, a město si peníze na ni uhájí, byť by mělo omezit jiné agendy. Každý nově příchozí ministr vnitra nebo policejní prezident se nechali slyšet, že bude vidět více policistů v ulicích. Kriminalita však roste, ale snaží se ji snižovat tak, že trestný čin je až nad 5000 tisíc. V budoucnu, bude-li kriminalita dále růst, uděláme hranici milion eur a v násilí trestným činem bude až dokonaná čtyřnásobná vražda. Abych se vrátil k měšťákům - ti byli původně zřízeni právě za účelem posílení bezpečnosti v obcích, kde na ně nemá státní policie síly. Dnes jejich jedinou úlohou je (mnohdy ještě opět duplicitně se státní, dopravní policií) šikanovat řidiče. Kdyby stíhali opravdu grázly za volantem, mlčím. Když vás ale jebou za pásy, nerozsvícená světla či lekárnu, které bezpečnost ostatních účastníků nijak neovlivní, je mi z toho nanic. Stejně na nic je mi z toho, jak přezírávají mnohdy celodenní stání luxusních mercedesů, audin atp. na místech pro invalidy, byť jsou vozidla řádně označená, ale já vidím z okna, že žádného invalidu nepřiváží ani neodváží a vyleze z nich naprosto zdravý člověk, líný zaparkovat o kus dál nebo zaplatit parkovné. Pokud však zastavíte na chvíli (nebo přetáhnete o pár minut dobu parkování) na placeném (nikoliv hlídaném) stání, za jistě pomocí kamerového bezpečnostního systému je tu hned auto městské policie s botičkou. Pokud vám ale auto ukradnou, nikdo nic neviděl, protože kamery byly zrovna mimo provoz. A kolik stran před kolika volbami slibovalo, že tento špatný parkovací systém předělají. Dostali se k moci, a kde nic tu nic. Ono to prý není tak jednoduché ... Slibovat a pak to neumět provést, to dovede každý trouba! A že už jsme tady těch troubů (ať na městě či ve státě) po 89. měli ...!
O soudcích, poslancích a jim podobných si sami o sobě trvdí, že musí být neúplatní, a proto musí brát vysoké platy. Proč tedy vyšší platy neberou i někteří státní úředníci? A proč i mezi státními úředníky jsou tak propastné rozdíly v odměňování? ženská někde na úřadě, na sociálce bere skoro minimální mzdu, přitom tam na ní vřískají opálení spoluobčané, že jim nedá to, nač podle platných zákonů nemají nárok. A nějaká uniforma zašitá někde v klídku v kanclíku bere mnohem více. A uniformy mají navíc jistotu, že po odejití z místa budou dostávat tučnou rentu, jejichž výši mnohdy nebere kvalifikovaná pracovní síla s odpovědností na jiném místě. Kdyby takové výhody neměli, určitě by takhle nepřebíhali. U nás totiž státní policajti hromadně přešli k městské s tím, že u MP mají větší klídek, větší peníze a ještě rentu od státu. Když už, tak ať tu rentu berou všichni, nebo nikdo.
Nevím, jak to bude s celníky. Tam je dost velký potenciál. Po vstupu do Unie to okolo propuštění nějak utichlo, převzali část agendy finančních úřadů, něco se ještě pro ně vymyslelo a nyní jich možná bude ještě málo. Bohužel, svou práci (jelikož se jedná o uniformovanou složku), dělají mnohem dráž než stávající pracovníci na berňáku.
Na závěr: když jedete po Praze, všude je plno (mnohdy i nevyužitých, k pronájmu či ke koupi nabízených) kanceláří, i nově postavených. I když kanceláře mnohdy obsadí soukromé subjekty, tak právě zde začíná zbytečná, a předražená byrokracie. Školy chrlí tisíce absolventů, aniž by po absolvování školy bylo pro ně uplatnění. Do učňáku (a pak se živit "rukama") skoro nikdo nechce jít. Odtud by se mělo začít, a až by ze škol odcházelo pouze potřebné množství absolventů, v návaznosti na to by se snižovali zaměstnanci. Protože není možné chtít třeba po člověku, který se celý život živí úředničinou, "dělá" na důchod, splácí hypotéku a dětem studia, chtít jej propustit a nutit jen, aby šel někde za minimální mzdu kroutit volantem na 14denní cyklus do ciziny nebo zametat ulici za minimální mzdu. To je pak degradace lidské osobnosti a měli by ji tedy jít předvést hlavně novodoví reformátoři.
Je potřeba tedy začít dělat jasné, srozumitelné zákony nikoho nezatěžujcí svou komplikovaností a mnohoznačnými výklady. Pak ubude práce úředníkům.
Takže pokud jsem to dobře pochopil, tak reforma by podle tebe měla začít tím, že ze zruší všechny české vysoké a střední školy, aby se tak celý národ "živil rukama" a tak bys omezil počty úřednických míst.
Doufám, že máš hodně dětí, a že ani jedno nemá a nebude mít maturitu/neřku-li VŠ/ a tak jsi začal s touto refornou hned u sebe :-)
Ikdyž městská policie nebude dělat nic jiného, než ráno a odpoledne hlídkovat na přechodech, aby se děti dostaly do/ze školy živé a zdravé, pak to podle mne nejsou vyhozené peníze.
Kriminalita - ikdyž bude mnohem více policistů v ulicích, krást se bude stejně. A pak, kdo krade ? Naši spoluobčané, přece, policie to nezachrání.
A na školství se dívám naprosto obráceně - kdo na to má (znalostně), at klidně vystuduje a hledá si uplatnění na trhu práce či v podnikání. Kdo určí "potřebné množství absolventů". Soudruzi na tom pracovali 40 let a nepodařilo se (taky, co se podařilo). A potom :jaká je nezaměstnanost mezi vysokoškoláky a mezi vyučenými ? Tím, že se vzdělanost obyvatelstva posune výše, může celá společnost jen vydělat. Investice do vzdělání jsou investice s nevyšší návratností - platilo to vždy a všude.
Souhlasím se vším ale je tu jedna věc co by si měl každý uvědomit a sice aby si každý platil školu svého že? a ne aby to platili danový poplatníci a on byl jako smradlavej příživník. Co se týče problému s nedostatkém řemeslníků - to poznáme v budoucnu až budete potřebovat něco opravit nebo vyrobit pak pěkně tvrdě zaplatíme a bude to jako v Americe kde řemeslník vydělá 3x víc než vysokoškolák, nojo to je život.
P.S. vyházet a zneškodnit úředníky s úřady, myslím úředníky ne hasiče nebo policajty kapiš.
Souhlasím s vámi. Viděl jsem inzeráty ve kterých sháněli třeba topenáře a nástupní plat byl 23 tis. Jednalo se o firmu na malém městě v západních Čechách, kde jsou statisticky skoro nejhorší platy v republice. Takovou mzdu jako ten topenář v dané lokalitě nedostane skoro žádný vysokoškolák. A sehnat dobrého opraváře praček v Praze? To snad jedině přes známého.
Řemeslníky navíc podle mě práce častěji baví než úředníky nebo jiné profese. Postavit dům je prostě pro chlapa větší realizace než celé dny papírovat a řídit se často nesmyslnými zákony.
Vysokou školu by si měl každý platit sám, to je jasné. Tedy minimálně školy, které vypouští absolventy, kteří těžko kdy peníze do rozpočtu vrátí (povětšinou humanitní obory).
Také si myslím, že je dobré, že u těch přechodů policisté jsou. Nejen že jsou opatrnější ti, kteří přechází, ale jsou opatrnější i řidiči (málokdo nedá chodci přednost když u přechodu stojí policista).
Potřebné množství absolventů by měli určit školy. Někde je ovšem chyba. Pokud by nebyla, tak např. absolventů středních ekonomických škol by byla čtvrtina, možná i méně. Podle mě není moc absolventů SŠE, kteří seženou místo v oboru. Někteří končí třeba jako pokladní v supermarketech...
Stát se chtěl snažit udržet úroveň maturity (čím méně dětí, tím vyšší vzdělání, ovšem méně kvalitní a chybí učni) zavedením státní maturity. Kolik let (nebo možná desítek let) se ještě budou státní maturity odkládat jsem velmi zvědavý.
A proč by měli policajti hlídkovat na přechodech? Takový hlídač je tam třeba hodinu ráno a pak možná hodinu přes den. Stejnou službu, ale za menší peníz zastane důchodce, bydlící nedaleko, pokud mu dáme reflexní vestu (jak jsem viděla např. v Německu). Policajt by měl za ty peníze dělat smysluplnější práci, než hlídat děti na přechodu a buzerovat řidiče za totální v.oloviny, třeba za to, že nemám lékarničku. To už můžou taky chodit po domácnostech, jestli mám lékarničku, co kdyby se v rodině někomu něco stalo...
S těmi pásy nemáte pravdu. Není to jen vaše věc. Pokud dojde k něhodě a vy se zraníte zbytečně více, zaplatí to všichni, kteří platí zdravotní pojištění. Navíc vám budou muset vyplatit více na nemocenských dávkách, což zaplatí všichni, kteří platí sociální pojištění. Pokud v důsledku nepřipoutání zemřete, stát přijde o daňového poplatníka a ještě bude muset vyplácet vdovský/sirotčí důchod. Pokud pojedete s někým dalším, je docela pravděpodobné, že ho zraníte pokud nebudete připoutaný. Výše zmíněné tedy bude platit pro více osob. Zde je jedno video k tématu: http://www.youtube.com/watch?v=9Q0uiEix8UU
Na jednu stranu jsem rád, že je poutání povinné, na druhou jsem nerad (co když budu potřebovat nějaký orgán a v důsledku poutání řidičů nebude k dispozici?).
To se přece nechá snadno ošetřit zákonem: nepřipoutal ses? Jsi tedy viník své smrti a pozůstalí nedostanou nic. V ten okamžik se nepřipoutá jen blbec.
To máte jako s autem: každá pojišťovna se taky snaží minimalizovat své výdaje a pokud vám prokáže jen zlomek viny, omezí plnění. Ba dokonce to jde tak daleko, že když přejedete chodce a on má třeba nějaký lok alkoholu, za nic nemůžete. Za Jste nevinen paradoxně i tehdy, když zraněného přejetého chodce odvezete do lesa a tam ho pohodíte na lesní cestě (viz: http://zpravy.idnes.cz/pohodil-zraneneho-chlapce-v-lese-ale-srazku-nezavinil-pfg-/krimi.asp?c=A070418_221516_krimi_miz ).
Co chcete jiného v tomto Banánistánu?
To se přece nechá snadno ošetřit zákonem: nepřipoutal ses? Jsi tedy viník své smrti a pozůstalí nedostanou nic. V ten okamžik se nepřipoutá jen blbec.
To máte jako s autem: každá pojišťovna se taky snaží minimalizovat své výdaje a pokud vám prokáže jen zlomek viny, omezí plnění. Ba dokonce to jde tak daleko, že když přejedete chodce a on má třeba nějaký lok alkoholu, za nic nemůžete. Jste nevinen paradoxně i tehdy, když zraněného přejetého chodce odvezete do lesa a tam ho pohodíte na lesní cestě (viz: http://zpravy.idnes.cz/pohodil-zraneneho-chlapce-v-lese-ale-srazku-nezavinil-pfg-/krimi.asp?c=A070418_221516_krimi_miz ).
Co chcete jiného v tomto Banánistánu?
Pokud nejsem připoután, jsem viník? a příbuzní nedostanou nic?
To bychom ale také měli požadovat, aby auta při nehodě měla airbagy /nejen přední, ale i boční, kolenové, hlavové, kolenní/, ABS, ESP, parkovací senzory a jiné technické vymoženosti. Škodovka je považuje za luxus, ne za bezpečnost a podle toho si je nechává náležitě zaplatit v nadstandardní výbavě. Nebýt EU, která přikázala, že auta musí mít právě ABS povinně, stále by to bylo za příplatek. A podívejme se, jak v rámci jedné standardní výbavy jde škodovka k nám a jak vybavená jde do ciziny.
Vím, v naší zhuntované zemi je průměrné stáří vozového parku 13,5 nebo 14,5 roku a a je asi úspěchem, že většina aut má aspoň ty pásy ...
V naší zhnuntované zemi... Jak dlouho se na tohle ještě budem vymlouvat? Nebylo by už vhodnější psát v "naší zemi rozkradené od r. 1989"?
BTW mám dojem, že za dobu, která uběhla od r. listopadu 89, tedy skoro 18 let, udělali bolševici od února 48 daleko větší pokrok...
Pane Marný,
nemyslel jsem samozřejmě zhuntování za 40 let, ale jen za těch skoro 18 let. Před 89. země nebyla tolik zhuntovaná, peníze byly kryty zlatem a ostatními aktivy SBČS. Majetek sice patřil nám všem, tedy pracujícímu lidu, ale zlstával stále v republice, na rozdíl od dneška, kdy všechno bylo rozkradeno či levně privatizováno. takže už jen můžem čekat, kdy nad námi budou stát otrokáři z Vietnamu a bičovat nás ve vlastní zemi (Kia v Žilině nebo Hyundai v Nošovicích jsou předzvěstí) ...