Hlavní navigace

Co nového u Erste Group Bank?

10. 2. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Maďarská vláda a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) na včerejší tiskové konferenci oznámili nákup 15% podílů v maďarské části Erste Bank.

Hlavní události

Maďarská vláda a Evropská banka pro obnovu a rozvoj koupí podíly v maďarské části Erste Group Bank.

O2 zítra ráno zveřejní výsledky hospodaření za Q4 2014.

Západoevropské akcie by dnes měly otevřít v blízkosti včerejšího závěru.

Z makroekonomických ukazatelů bude zajímavá odpolední důvěra malých amerických podniků, která by se měla zvýšit na nejvyšší úroveň od října 2005.

Hospodářské výsledky dnes zveřejní například společnosti Intesa Sanpaolo, Voestalpine nebo v USA Coca-Cola.

Société Générale včera mimo jiné doporučila prodat akcie telekomunikační firmy Telefónica Deutschland.

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy včera ztratily několik desetin procenta, když převládl negativní sentiment z Evropy po nedělním projevu nového řeckého premiéra Tsiprase. Pokračování výsledkové sezóny přineslo např. nečekaně vysoký kvartální zisk výrobce hraček Hasbro, jehož akcie přidaly přes 5 %.

Noční obchodování na asijských trzích bylo opět smíšené. Nejvíce se dařilo čínským indexům poté, co nečekaně nízká inflační data vyvolala spekulace o dalším uvolnění tamní měnové politiky. V Japonsku pak na sebe upozornily zvýšením výhledu zisku akcie automobilky Nissan Motor (+2,7 %). Klesly naopak např. jihokorejské akcie.

Erste Group Bank

Maďarská vláda a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) na včerejší tiskové konferenci oznámili nákup 15% podílů v maďarské části Erste Bank. Maďarsko se dále zavázalo k výraznému snížení bankovní daně v letech 2016–17 s pokračujícím snížení sektorové daně v letech 2018–19. Prodejní cena by se měla odvíjet od tržního ocenění, Erste očekává dokončení během následujících šesti měsíců.

Zpráva by mohla mít pozitivní dopad na akcie Erste díky snížení expozice v problematickém Maďarsku a naději na snížení daňové zátěže v zemi. Dopad transakce na konsolidovaný zisk celé skupiny by ale měl být jen minimální; analytici SG naposledy pro rok 2015 odhadovali čistý zisk celé Erste na 810 mil. EUR, přičemž v Maďarsku čekali ztrátu 29 mil. EUR. SG dnes ráno potvrdila své doporučení držet akcie Erste s cílovou cenou 20 EUR (cca. 554 Kč) za kus.

O2 Czech Republic

Telekomunikační společnost O2 zveřejní zítra v 7h ráno výsledky hospodaření za Q4 2014. Očekáváme velký meziroční propad ziskovosti mimo jiné proto, že před rokem výsledky pozitivně ovlivnil jednorázový příjem ve výši 0,64 mld. Kč z vyrovnání s T-Mobile. Naše odhady:

Zásadní informací pro vývoj ceny akcií by mohl být návrh dividendy, který firma dříve oznamovala spolu s celoročními výsledky, loni se jej však investoři dočkali až v květnu. Očekáváme dividendu přibližně odpovídající účetnímu zisku za celý rok 2014, který nyní odhadujeme na zhruba 13 Kč na akcii. To by znamenalo výrazný pokles oproti loňské úrovni 18 Kč na akcii. Zároveň nelze vyloučit ani rozhodnutí vlastníka nevyplatit žádnou dividendu.

ČEZ

Šéf ČEZ Daniel Beneš řekl pro Lidové noviny, že firma se zajímá o německá aktiva švédské firmy Vattenfall, což kromě uhelných zdrojů zahrnuje i vodní elektrárny. Vattenfall by chtěl prodej uskutečnit tento rok, primárně se ale mělo jednat o uhelné elektrárny a doly, jejichž celková hodnota měla být podle předběžných odhadů 2–3 mld. EUR.

Investoři by mohli více uvítat akvizici vodních elektráren než zvažovaný nákup podílu ve vysoce zadlužené společnosti Slovenské elektrárne. Pochopitelně by ale záleželo i na prodejní ceně. Vyjednávání s Vattenfall je zřejmě zatím v počáteční fázi, a proto nečekáme významný bezprostřední dopad na cenu akcií ČEZ.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).