Hlavní navigace

Co dnes čekat od ECB?

Autor: Shutterstock
Jan Bureš

Dnešní zasedání ECB pravděpodobně nepřinese tolik očekávaný obrat v holubičím nastavení centrálních bankéřů. Euro tak pravděpodobně načas ztratí chuť na další rozšiřování zisků, které nastartoval “pozitivní” výsledek prvního kola francouzských prezidentských voleb.

Dnešní zasedání ECB pravděpodobně nepřinese tolik očekávaný obrat v holubičím nastavení centrálních bankéřů. Euro tak pravděpodobně načas ztratí chuť na další rozšiřování zisků, které nastartoval “pozitivní” výsledek prvního kola francouzských prezidentských voleb.

dan_nemovitost

Ze zápisu z posledního zasedání ECB vyplývá, že centrální banka je zatím spokojená jak s nastavením “tisku peněz” (programu QE), tak s holubičí komunikací, která připouští “dodatečné uvolnění” měnové politiky, pokud by bylo zapotřebí. Normalizace měnové politiky podle centrálních bankéřů bude na pořadu až ve chvíli, kdy uvidí silnější inflaci a pokračující dobrý růst. V tuto chvíli máme zdá se pouze jeden díl skládačky. Tvrdá i měkká data ukazují, že ekonomika eurozóny vstupuje do roku 2017 opět velice slušným růstem (odhadujeme 0,5 % mezikvartálně / 1,7 % meziročně). Zklamáním pro ECB však musela být březnová inflační čísla.Celková inflace spadla překvapivě prudce k 1,5 %, ale především jádrová inflace nakonec nejenže nevzrostla, ale naopak sklouzla k 17letým minimům (0,7 %). Z tohoto pohledu nemá ECB s otáčením kormidla kam spěchat a dnes pravděpodobně ponechá vše při starém.

Pokud ale ekonomika eurozóny dál poroste tempem 1,7 % v celém roce 2017 a zaznamenáme další pokles nezaměstnanosti, měla by jádrová inflace začít postupně sílit. ECB přitom i v minulosti zvyšovala sazby ve chvíli, kdy jádrová inflace ještě zůstávala pod 1 % a “pouze” začala mířit vzhůru. I proto počítáme s tím, že by evropští centrální bankéři mohli v září znovu ubrat nohu z plynu a představit úspornější QE (40 miliard eur/měsíc) a jeho lehké natažení do roku 2018. Není vyloučené, že časem také vypadne z komunikace závazek neměnit sazby ještě dlouho po ukončení QE. Až k takovým krokům dojde, může se euro těšit na výraznější zisky. Dnes se ale pravděpodobně ještě nedočká.

Našli jste v článku chybu?