Hlavní navigace

Co dnes čekat od ČNB?

Autor: Shutterstock
Jan Bureš

Co dnes čekat od zasedání České národní banky? Podle posledních výroků centrálních bankéřů se většině bankovní rady do snižování sazeb do záporu zatím příliš nechce.

V uplynulých měsících s ní začali sice aktivněji koketovat, ale dost neochotně a hlavně proto, že se báli dalšího výrazného snižování sazeb do záporných vod v eurozóně a nastartování masivnějšího přílivu “horkých peněz” do korun. Poslední snížení depozitní sazby ECB (i vzhledem k opatrné Draghiho rétorice) zatím rychlejší příliv horkých peněz do korun nevyvolalo – z hlediska přírůstku likvidity v českém finančním systému byl měsíc březen zatím letos nejslabší.

dan_nemovitost

Na druhou stranu není vyloučené, že bankovní rada bude dnes o záporných sazbách hlasovat a vyšle tím trhům signál, že zůstávají reálnou alternativou. I když totiž dnes záporné sazby pravděpodobně nezavede, může se k tomu odhodlat v pozdějším průběhu roku, pokud znovu výrazněji zesílí příliv spekulativních peněz.To se může stát s blížícím se koncem intervenčního režimu v Česku. Je totiž těžké představit si opuštění intervenčního režimu ve chvíli, kdy české sazby budou výrazněji výše než eurové. I proto necháváme zavedení záporných sazeb do budoucna (do konce roku 2016) stále relativně vysokou pravděpodobnost (40 %). Částečně na takový scénář sází i trhy, které (na základě FRA kontraktů) do roka počítají s poklesem českých sazeb zhruba o 10–15 bps.

Pokud dnes ale ČNB sazby nezmění a v eventuálním hlasování návrh nezíská výraznou podporu, měla by to být pro korunu spíše pozitivní zpráva, která ji vrátí do těsnější blízkosti intervenční hranice.

Našli jste v článku chybu?