Hlavní navigace

Co dnes čekat od ČNB?

31. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Co dnes čekat od zasedání České národní banky? Podle posledních výroků centrálních bankéřů se většině bankovní rady do snižování sazeb do záporu zatím příliš nechce.

V uplynulých měsících s ní začali sice aktivněji koketovat, ale dost neochotně a hlavně proto, že se báli dalšího výrazného snižování sazeb do záporných vod v eurozóně a nastartování masivnějšího přílivu “horkých peněz” do korun. Poslední snížení depozitní sazby ECB (i vzhledem k opatrné Draghiho rétorice) zatím rychlejší příliv horkých peněz do korun nevyvolalo – z hlediska přírůstku likvidity v českém finančním systému byl měsíc březen zatím letos nejslabší.

skoleni_13_10

Na druhou stranu není vyloučené, že bankovní rada bude dnes o záporných sazbách hlasovat a vyšle tím trhům signál, že zůstávají reálnou alternativou. I když totiž dnes záporné sazby pravděpodobně nezavede, může se k tomu odhodlat v pozdějším průběhu roku, pokud znovu výrazněji zesílí příliv spekulativních peněz.To se může stát s blížícím se koncem intervenčního režimu v Česku. Je totiž těžké představit si opuštění intervenčního režimu ve chvíli, kdy české sazby budou výrazněji výše než eurové. I proto necháváme zavedení záporných sazeb do budoucna (do konce roku 2016) stále relativně vysokou pravděpodobnost (40 %). Částečně na takový scénář sází i trhy, které (na základě FRA kontraktů) do roka počítají s poklesem českých sazeb zhruba o 10–15 bps.

Pokud dnes ale ČNB sazby nezmění a v eventuálním hlasování návrh nezíská výraznou podporu, měla by to být pro korunu spíše pozitivní zpráva, která ji vrátí do těsnější blízkosti intervenční hranice.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).