Vyčíslení a srovnání plýtvání léků financemi je absurdní a mimo, protože všichni kolem zdravotnictví ví, že je to obrovský byznys dealerů, výrobců, lékáren, pojišťoven a lékařů. Ti předepisují hlavně to, co se jim "vyplatí" a aby se to vyplatilo, musí dealeři mít léky předražené, aby se na to "vyplácení" taky vydělalo. Ony ty akce ani výlety a dovolené a podobné vlezdoněkam lékařům nejsou zadarmo. Pacienty pojišťovny škubou kde se dá, ordinacím dávají limity na léky a samy mají obrovské zisky. Toto nechápu, tam by měl být snad ten systém nastaven tak, aby peníze vybrané ze zdravotního pojištění se měly investovat do zdraví obyvatelstva a ne to vyvádět v podobě zisků cizích farma společností a pryč ze systému a státu.
Pak je pro mnohé potřebné pak léčba nedostupná, protože si sami nemají léky jak uhradit, zejména ty onkologické. Je to hnus tento systém, ale státu to zjevně vyhovuje.
Jestliže mi lékař změní léky po týdnu užívání, tak předepsané, vyzvednuté a nespotřebované orig. krabičky léky lékař nevezme zpět a ani lékárny je neodeberou a nádoby na vhození nespotřebovaných léků, jako to bývalo dříve, již neexistují! Nejde o Acylpiriny a pod., jedná se mnohdy o 4-5 tisícové položky... Je vina s plýtváním léků na straně pacienta nebo jde o systémovou nemohoucnost? Vendel 2
Ano. Někdy se léky opravdu prodávají v absurdně velkých baleních. Když je v příbalovém letáku uvedeno:
- užívat max. jednu tabletku za den
- pokud příznaky neodezní ani po 5 dnech, přestat užívat a navštívit lékaře
Přitom balení obsahuje 20 tablet, menší neexistuje. Takže dalších 15 tablet je tam navíc určených k vyhození přímo z výroby. Je snadné si to spočítat, stačí umět triviální počty, které se učí většinou už v první třídě (nejpozději ve druhé).
Neznám (rozumný) argument, proč by to tak mělo být. Jediný důvod je ten, že je to prima kšeft. A je to chyba našich papalášů (které jsme si sami zvolili).
Malé balení do 5ti tbl by bylo výhodné, např. mít je doma pro případ bolest zubůi, podráždění žlučníku atd. Pokud se nám nic nepřihodí a lékům projde platnost, není to taková škoda je vyhodit. Lidi chtějí mít doma tzv. první pomoc, ale nemusí to být 50 prášků, když potřeujeme jen "přežít noc", než navštívíme lékaře. Lékař zase často zkouší co zabere a zbytek se vyhazuje, když se léčba nesetkává s úspěchem. I tady by vyhovovalo zpočátku malé balení. Souhlas.