Hlavní navigace

Co Česku přinese finanční ústava?

11. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vláda schválila návrh zákona o finanční ústavě, který má pomocí určitých mechanismů omezovat od určité výše míru zadlužení země.

Vláda schválila návrh zákona omezujícího zadlužení, tzv. finanční ústavu (přiznám se: nevěděl jsem, že toto připravují). Navrhované bariéry, při kterých musí vláda něco dělat jsou 40% HDP (informování Sněmovny), 45% HDP (zmražení výdajů ve stávajícím roce), 48% (předložit vyrovnaný / přebytkový rozpočet) a 50% (minulá opatření + požádaní o vyjádření důvěry).

Chvályhodný postup, ale uvidíme, jestli projde – opoziční ČSSD je principiálně za, ale na těch hranicích se asi jen tak neshodnou (konec-konců, ČSSD bude asi v příští vládě, takže je celkem pochopitelné, že budou chtít místo třeba 50% vidět vyšší číslo). Schválení v Parlamentu by mohlo být provázeno dalším poklesem spreadu k německým Bundům, který je už i tak dost nízký (90–100 b.bodů, zhruba 10–20 bodů pod námi odhadovanou fundamentální hodnotou). Stále však v horizontu 2 kvartálů vidíme jako nejpravděpodobnější mírný růst výnosů. 

Podle polského premiéra Tuska by kurz zlotého k euru byl bezpečný a dobrý pro polskou ekonomika na 4,5 k euru. Momentálně se pohybuje kolem 4,1. Polský centrální bankéř Hausner (jestřáb) řekl, že projekce CPI předložená na příštím zasedání pravděpodobně podpoří snížení sazeb. 

Agentura Fitch včera řekla, že by se Maďarsko nemělo pokoušet nedomluvit s MMF a že by se v případě, že k tomu dojde, „ponechala negativní výhled“ na jeho rating (BB+). No, jinými slovy – domluvte se, nebo..Forint posílil na 282. 

Noyer z ECB včera řekl, že na snížení sazeb tolik nezáleží, že mnohem více důležité je zajištění správné měnové transmise v celé EMU. K tomu – souhlasíme – nedochází. Podle nás však ekonomika slábne dostatečně na to, aby se o dalším snížení v nejbližších měsících minimálně diskutovalo. Je však pravdou, že jestli budou sazby 0,5% nebo 0,75% je pro Španělsko jedno – tam je potřeba právě akce ECB na zabezpečení jednotné transmise. 

Ratingová agentura Standard & Poor’s snížila španělský dlouhodobý rating o dva stupně na BBB- z BBB+, což znamená, že je nyní Španělsku zbývá jeden downgrade ke ztrátě investičního statusu. Snížen byl také krátkodobý rating z A-3 na A-2. Agentura zdůvodnila snížení ratingu rostoucími ekonomickými a politickými riziky. 

skoleni9_11

Podle ředitelky Mezinárodního měnového výboru Lagarde bude Řecko potřebovat více času na splnění cílů ve snižování zadlužení. Vyslovila se pro prodloužení termínů o dva roky. Řecká vláda odhaduje, že se na konci letošního roku zadlužení země dostane na 179,3% HDFP: Dnes v Tokiu začíná výroční zasedání MMF a koná se zde také schůzka ministrů financí G-7. 

Podle Béžové knihy Fedu rostla americká ekonomika minulý měsíc mírně. Růst byl podpořen oživením v sektoru rezidenčních nemovitostí a lepšími prodeji aut. Spotřeba domácností stagnovala a ž mírně rostla a podmínky ve výrobním sektoru se mírně zlepšily. Celkově vyznění Béžové knihy podporuje názor prezidenta Fedu Bernankeho, že americká ekonomika neroste dostatečně rychle na to, aby vytvořila dostatek nových pracovních míst, což by snížilo stále vysokou míru nezaměstnanosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).