Hlavní navigace

Co bude s americkým rozpočtem?

Petr Bittner

Americe se ohledně rozpočtu stále nic průlomového neděje, a to mají na domluvu nějakých, bratru, 10 dní.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Republikán a předseda Sněmovny J. Boehner odmítá zvyšovat strop bez seriózní debaty o tom, co táhne jeho růst (na mysli má hlavně Medicare), Demokraté to považují za bezohledné hazardování s rizikem defaultu. Zatím neleží na stole žádný návrh, který by se tvářil jako kompromis. Boehner by se rád sešel s Obamou, ten ale jednání odmítá. Jednat nebude dřív než Kongres „odvede svou práci“, uvolní vládní rozpočet a zvedne strop.

Včera přišla oficiální výzva k urovnání situace a odvrácení krize i ze strany Číny, posléze se něco podobného ozvalo z Japonska – no, není se čemu divit vzhledem k tomu, kolik amerických bondů mají.

Shutdown má mimo jiné dopad i na kalendář zveřejňovaných dat. Z těch podstatnějších zůstávají tento týden nezasaženy prakticky jen meeting minutes Fedu (ten jede bez omezení). Nevyjdou ale páteční maloobchodní tržby ani PPI. Ve skluzu jsou již průmyslové objednávky a data z trhu práce. V ani jednom případě nebylo stanoveno, kdy vyjdou. Zřejmě to nebude dřív, než se úředníci vrátí do práce. Michiganský index důvěry by měl v pátek vyjít normálně.

Řecká vláda hlásí lepšící se stav ekonomiky. Podle návrhu rozpočtu by se už příští rok měla dostat z recese (po šesti letech) a povyrůst o 0,6%. Primární deficit (bez splátky úroků) by se měl dostat do kladných čísel.

Světová banka včera snížila výhled růstu ekonomik Číny a dalších zemí východní Asie pro letošní a následující rok. Z hodnot 7,8 % a 7,6 % pro celý region se výhled dostal na 7,1 % a 7,2 %. V případě Číny zmínila rizika plynoucí z vysokého tempa růstu dluhu v ekonomice a zejména předluženosti místních vlád. Problém vidí i v rychle rostoucím šedém bankovnictví, které postrádá regulaci.

FIN19

Český průmysl překvapil velmi pozitivně. Místo očekávaného poklesu o více než 1% vzrostl v srpnu o 1,6% r/r. Po očištění o efekt počtu pracovních dní to bylo dokonce o 4,2%. Hlavním faktorem růstu byl automobilový sektor. Data jsou obecně v souladu s tím, co ukazují předstihové indikátory zde i v Německu – ekonomika by i ve 3Q13 a 4Q13 měla růst a růst bude tažen průmyslem

Koruna reagovala posílením až na 25,50. Pokud by tuto hranici prolomila, mohla by se dostat až ke 25,35. Na těchto úrovních by se s velkou pravděpodobností vložila do hry ČNB, minimálně slovní intervencí. Prostor pro další posílení do konce roku je dle nás výrazně omezen – kdo potřebuje na Vánoce EUR (jako já), běží do směnárny :)