Určitě se vyplatí investovat do fyzického zlata. U ETF se kolikrát obchoduje s komoditou, která fyzicky ještě nemusí existovat. Asi je nejlepší kupovat slitky přes renomované e-shopy a to od velikosti 1OZ. Jednou musí přijít krize a pokud se zhroutí trhy, tak co je doma, to se počítá. Akcie, dluhopisy nebo peníze snadno mohou být jen cárem papíru, kdežto zlato a stříbro se natisknout nedají. Za nimi je kus práce a ne jen jakási důvěra v systém.
Mendrit: Při nákupu zlata přes renomovaný e-shop je výhoda v rychlém a snadném srovnání ceny s konkurencí. Z toho plyne výhodná cena stejně jako u jakéhokoliv zboží při nákupu přes internet. Slitky mají certifikát, takže s pozdějším prodejem není problém. U stříbra je dobré zvolit e-shop, který má provozovnu taky v Německu, protože Němci nemají na investiční stříbrné mince DPH. Když se jedná o nákup za nějakých 1000euro, tak to už se do těch Drážďan zajet vyplatí.
A nebo ten co sice nebude mít zlato, ale zato bude mít nějaký zbraně bude mít pak i to zlato a i ten krajíc a ten druhej nebude mít ani život. Někteří židé si taky kdysi mysleli že je zlato zachrání a jak to dopadlo víme. Jestli se to zesere tak bude úplně jedno jestli máte nebo nemáte zlato.
Fakta říkají něco jiného, Michale. Zlato nemusí byt schopno dlouhodobě pokryt inflaci (narozdíl od akciových trhu). A v případě apokalypsy a zhroucení trhů, jak říkáte, bude mít větší hodnotu jídlo nebo bunkr na zahradě než cihlicka zlata, tu nesníte. Finanční trhy prochází pravidelnými krizemi stejně jako ekonomika, ale přežily světové války, nástup internetu a mnoho dalšího.
Dobře, ale podívejte se, jak vystřelila cena zlata v roce 2011. Navíc ona ta minulá krize se v podstatě nevyřešila, ale jen odsunula. Centrální banky do ekonomiky napumpovaly obrovské množství peněz tak, že kupovaly akcie, dluhopisy a jiná aktiva. Tím pádem se vytvořily bubliny, které musí jednou prasknout. Krize se tak jenom odsunula. Když se ekonomice daří, zlato je levné a tak je dobré ho nakupovat. Člověk se ho sice nenají, ale je dobře směnitelné za peníze. Další krize bude daleko horší než ta minulá, protože proti té minulé je rozdíl v extrémním zadlužení států. Jen nikdo neví, kdy krize prijde, ale jednou určitě. Jako první to odnesou akcie, které reagují snad na všechno. Pokud jde o státní dluhopisy, tak ty taky nejsou všechny bezpečné. Klidně může zbankrotovat třeba Itálie a to bude pro EU hodně velký problém. Jinak souhlasím s níže psaným názorem, že je dobré v ekonomice využívat cykly. Když jsou akcie nahoře, kupovat zlato a v krizi zlato zase prodat a nakoupit akcie, protože budou levné. Já bych chtěl koupit pár garáží na malém městě někde poblíž paneláků a ty pak pronajímat a čerpat z nich rentu i jako budoucí důchod. Teď je ale bublina i na realitách, takže čekám na krizi. :-))
Ano, ale to vše jsou velmi drahé způsoby, zcela nevhodné pro jakoukoli větší výrobu. Kromě diamantů (však se také stále jedná o uhlík, k změně prvku nedochází), kde desítky let funguje levná průmyslová výroba. (Však také jsou "investiční" diamanty jeden z velkých podvodů hnaných reklamou.)
Mohu uklidnit, takový princip v tomto vesmíru neexistuje. Množství zlata je konečné, nové nevzniká, maximálně se může rentabilizovat předtím neefektivní těžba. Ale přeměna olova ve zlato skutečně není ta pravá cesta. Tedy ne, že by to nešlo, ale takto vyrobené zlato by mělo trošku vyšší cenu. Tipnul bych si tak miliardkrát.
Sám si odporujete. Pokud se dá udělat zlato z olova, tak jeho množství konečné není. Navíc zlato ve vesmíru samozřejmě vzniká. Jak by asi vzniklo to zlato na Zemi. Shodneme se jen na tom, že aktuálně se jeho výroba ekonomicky nevyplatí a ani není vidět cesta do budoucna. Za 30 let (spoření na důchod) cesta klidně už může být vidět. S cenou zlata by to samozřejmě zamával dávno před tím, než by se začalo vyrábět.